A de coördinaten van het blikpunt zijn: -384270, 122999, 7795). De verticale rotatiehoek blijkt -,01 graad te zijn. Fotometingen De gedachte achter de toposcopische fotometingen is als volgt. Het is mogelijk gebleken om aan de hand van de werkelijke coördinaten van ingemeten of nieuw beschreven objecten een perspectief te maken, dat precies overeenkomt met de toposcopische opname. Als je in een daartoe ge schikt gemaakt programma met een muisklik de plaats van een punt in een foto bepaalt, moet het met één extra ge geven ook mogelijk zijn om daarmee de werkelijke x/y/z- coördinaten van het punt uit te rekenen. Dat extra gegeven kan zijn: dat je weet dat het punt op een bepaalde lijn in de platte grond ligt; dat je de locatie weet en alleen de hoogte wilt bepalen; dat je de hoogte weet en daarmee de locatie wilt bepalen. Als je geen extra gegeven hebt en je wil toch de x/y/z-coör- dinaten van een punt of object helemaal met fotometingen bepalen, moet het betreffende punt of object in twee topo scopische foto's zichtbaar zijn. De locatie wordt dan uit gerekend met voorwaartse insnijding. Het aardige van de toposcopie is dat camera en meetinstru ment niet precies op elkaar hoeven te worden afgestemd en dat veld- en fotometingen elkaar aanvullen. Daardoor kan bijvoorbeeld de stap naar video ook gemakkelijk worden genomen. Hoewel de kegel van een waterpasinstrument zeer smal is, zodat men nauwelijks naar boven kan kijken, kan men toch vrij nauwkeurig hoogten van bomen en ge bouwen meten door middel van fotometingen. De camera hoeft niet precies te zijn opgelijnd met de kijker van het Fig. 2. waterpasinstrument of tachymeter, Plattegrond met omdat de blikrichting onafhankelijk een nieuw ontwerp wordt bepaald aan de hand van de voor een bedrijfs- kalibratiepunten. De camera hoeft bij terrein. horizontale foto's ook niet precies ver ticaal te staan, omdat ook de verticale rotatiehoek bij de kalibratie wordt uit gerekend. Het is ook niet nodig om een foto- of videocamera te ijken, zo dat men van tevoren weet welke kegel bij welke brandpuntsafstand behoort. Dat deden we eerst wel, maar het blijkt nu dat het veel nauwkeuriger is 0111 de kegel iedere keer opnieuw te laten uitrekenen. I11 feite worden met de variatie in de kegel ook allerlei an dere onnauwkeurigheden in foto's ver effend. De fotokalibratie zorgt ervoor dat in elk geval bij de kalibratiepunten de veld- en de fotometingen goed met elkaar overeenkomen, waardoor de nauwkeurigheid van het landmeten wordt overgebracht op het fotografi sche beeld. Men mag aannemen dat ze in het tussentraject ook wel redelijk zullen overeenkomen, daar het pro gramma rekening houdt met het feit dat het perspectiefvlak de kegel recht doorsnijdt, zodat in het wiskundige model de graden in het midden van de foto wat smaller zijn dan de graden meer naar de rand van de foto. Alleen in de uithoeken van de foto kan men beter geen metingen verrichten als de 430 1998-10 GEODESIA Iwplant -populieren beukenhaag (opslag tuin met vruchtbomen okkerr nieuwe loods lAlnus inahna \aciniata' omereiken bestaande loods opslag q" koningslinefe zwarte populier opslag 3 schiet-i 2 wttg betonnen keerwant notuurontwtkkoltng *ZZZZZZZZZZZ7. essenhakhoutsingel (2 rijen)

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 8