camera duidelijk last heeft van ton- en kussenvormige vertekeningen. Het meest opmerkelijke voordeel van de toposcopische fotometingen is dat men voor de meeste metingen maar één foto nodig heeft. Daarom is het onder andere mogelijk om „real time" gevels in te meten door het overtrek ken van gevel-elementen in één topo scopische foto. Daarvoor moet men dus wel eerst de gevellijn in de platte grond aanwijzen. De ingemeten pun ten, lijnen en polygonen worden di rect 3D opgeslagen. De inventarisatie kan onder andere als .DWG of .DXF bestand worden weggeschreven. Nauwkeurigheid In 1997 hebben de studentes Tessa Velner en Gerlinde Zonnenberg van de Hogeschool van Utrecht, opleiding Geodesie, de toposcopie gekozen als afstudeeronderwerp. Zij hebben onder andere onderzoek gedaan naar de nauwkeurigheid van de methode [8], Hoewel het niet gebruikelijk is om in de geodesie locaties te bepalen met een waterpasinstrument met hoekmeter, werd het gebruik ervan acceptabel geacht voor de huidige toepassingen (<J - 10 cm). De nauwkeurigheid van de fotogrammetrische gevelmetingen hangt af van de resolutie waarin de foto is gescand, en de zorgvuldigheid waarmee de foto is gekalibreerd. Als men aan weerszijden van een gevel een verticale lijn laat tekenen en als die na de fotokalibratie in perspectief precies over de betreffende gevellijnen heen- valt, komt de nauwkeurigheid van de fotometingen overeen met de duide lijkheid waarmee men iets in de foto kan zien en aanwijzen. Men kan dan Fig. 4. Toposcopische visualisatie van het boerderijgebied Eemland. een nauwkeurigheid] van enkele centimeters bereiken. Een plaats en hoogtebepaling door meten van een object in twee toposcopische foto's (het principe van de voorwaartse insnijding) is beduidend minder nauwkeurig (meestal enkele decimeters). De studentes hebbed de fotogrammetrische hoogtemetin gen niet expliciet bestudeerd. Bij vergelijking met de me tingen met de tachymeter bleek dat we bij een gebouw van ongeveer 30 m hoog, ongeveer 30 cm verkeerd zaten met de toposcopische hoogtemeting. Die moest in een opwaarts gerichte foto worden uitgevoerd, omdat de top van het ge bouw niet in de horizontale foto te zien was. In feite wordt de meting dan uitgevoerd in twee etappes, wat de nauw keurigheid niet bevordert. Uiteraard is een wajerpasinstrument, dat de basis vormt van een standaard tpposcoop, bij uitstek geschikt om met veldmetingen een bestaande plattegrond nauwkeurig 3D te maken. Fig. 3. Toposcopische foto van het boerderij- bouwgebied Eemland. Landschapsstudies en beoordeling van landschappelijke ontwerpen Al in 1995 is er doof de toenmalige Dienst Landelijk Ge bied en Beheer Landbouwgronden onderzoek gedaan naar de toepassingsmogelijkheden van de toposcopie bij de planvorming van projecten op landschapsschaal [3]. In het proefproject boswacljterij Houten Noord is het ruimtelijke effect bekeken van verschillende ontwerpvarianten met bosblokken. De verschillende ontwerpen werden in eerste instantie zeer eenvoudig ruimtelijk beschreven als recht hoekige blokken, dip men op verschillende manieren groe peerde. Deze blokken werden gecombineerd met de foto. Daarna werden de yarianten uitgewerkt door met foto- manipulatietechnieken binnen de blokken realistische bos- partijen in te lezen. Met de visualisaties kon de ontwerper de voor- en nadelen |van de verschillende varianten in een commissievergadering goed uitleggen. Doorgaans is het vrij moeilijk om voor de geest te halen hoe het landschap er nu precies uitziet. Een topografische kaart geeft wat dat betreft maar een summiere indruk. In het vol gende voorbeeld is e^n boerderij gepland op 60 m afstand van een bestaande boerderij en een oud gemaal met een 431 GEODESIA 1998-10

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 9