Ondergronds bouwen Consequenties voor het Kadaster real estate latjv, cadastre, survey onroerend-goedrecht, kadaster, overzicht De belangstelling voor het gebruik van de ondergrondse ruimte groeit enorm. Vooral „storende" functies als transport- en opslagsystemen roepen de neiging op om die ondergronds aan te leggen, omdat er bovengronds niet voldoende ruimte is en milieutechnische aspecten zich vaak verzetten tegen het bouwen van deze zaken. Ook multifunctionele gebouwen zul len zich steeds meer deels ondergronds gaan bevinden. Het streven is erop ge richt om tot een zo goed mogelijke verdeling te komen tussen onder- en bovengrondse faciliteiten. Boven- en ondergrond moeten dus op elkaar zijn afgestemd. Die afstemming is slechts afwezig bij de mijnbouw: de mijnwet geving brengt als enige wet dan ook een juridische scheiding aan tus sen de onder- en bovengrond. Veel voorbeelden zijn nu al te geven van ondergronds bouwen: Doelen parkeergarage, „Koopgoot" in Rotter dam (winkelpromenade onder de Coolsingel door), metro's, tunnels, lei dingen, enzovoort. Momenteel is het project Zuidas (langs de ringweg Am sterdam-Zuid) in ontwikkeling. Hier zouden wegen, spoorlijnen en moge lijk winkels onder de grond komen, teiwijl bovengronds kantoren, winkels en woningen worden gevestigd. Ondergronds bouwen heeft vele be stuursrechtelijke, civielrechtelijke (in het bijzonder zakenrechtelijke) en fis cale aspecten. Het klassieke juridische denken is eigenlijk in het verleden nooit gericht geweest op de situatie onder de grond: het woord „opstal recht" duidt daar al op. Anderzijds Z. Klaasse, senior beleids medewerker, concernstaf Kadaster. wordt er al sedert mensenheugenis onder de grond ge bouwd in de zin van kelders enzovoort. Dat heeft op zich nooit tot juridische problemen geleid; het Nederlandse recht is daarvoor ^lijkbaar toereikend. In de literatuur wordt in het algemeen gesteld dat ook voor de moderne wijzen van ondergronds bouwen het huidige recht vol doende is, met uitzondering van kabelnetten [1]. Op het ministerie van VROM wordt overigens gewerkt aan een wijziging van de Wét en het Besluit Ruimtelijke Ordening die voorziet in een bestemmingsplan dat ook ruimte onder de grond kan bestemmen om er in de toekomst te bouwen. Te vestigen zakelijke rechten Hoofdregel is (Burgerlijk Wetboek, hoofdstuk 5, artikel 20) dat de eigendom van de grond omvat de bovengrond, de zich daaronder bevindende aardlagen en voorts de ge bouwen en werken die duurzaam met de grond zijn ver enigd, hetzij rechtstreeks hetzij door vereniging met andere gebouwen en werken voorzover ze geen bestanddeel zijn van eens anders onroerende zaak. Artikel 21 legt vervolgens vast dat de eigenaar de bevoegdheid heeft om de grond te gebruiken, welke bevoegdheid tevens omvat het gebruik van de ruimte boven en onder de oppervlakte. Lid 2 brengt daarbij een beperking aan: het gebruik van de ruimte boven en onder de oppervlakte is aan anderen toegestaan, indien dit zo hoog boven of zo diep onder de oppervlakte plaats vindt, dat de eigenagr geen belang heeft zich daartegen te verzetten. In deze regel is dus niet in absolute zin een grens aangegeven hoe diep of hoog het eigendomsrecht zich uit strekt. Tunnels Als de tunnelbouwer niet de eigendom van de grond kan of hoeft te verkrijgen, zijn er de volgende mogelijkheden: overeenkomst waarbij een gebruiksrecht wordt verwor ven. Deze overeenkomst geldt slechts tussen partijen en is dus geen goede manier; vestigen van een erfdienstbaarheid. Er moet dan wel een samenhang zijn tu§sen heersend en dienend erf. Al met al 489 GEODESIA 1998-11 KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 13