geen ideale oplossing, mede omdat de eigendom van de tunnel niet goed geregeld is. In combinatie met het op stalrecht kan de vestiging van erfdienstbaarheden echter soms nodig zijn; kwalitatieve verplichting. Daarvoor gelden dezelfde be zwaren als bij erfdienstbaarheid. In combinatie met het opstalrecht liggen hier in bepaalde gevallen wel mogelijk heden; gedoogplicht (Belemmeringenwet Privaatrecht). Op ba sis van deze wet kunnen echter geen nauwkeurig om schreven gebruiksbeperkingen worden opgelegd. Ook brengt de gedoogplicht geen horizontale splitsing van de eigendom met zich mee. Sommigen achten een gedoog plicht echter wel mogelijk [2] natrekking; zie N. L. Marlet, „Recht van opstal voor ondergrondse werken", Bouwrecht 1974, p. 246-248; erfpacht. Dit recht is gericht op het gebruik van een onroerende zaak en niet op horizontale splitsing van de eigendom. Door het tevens vestigen van erfdienstbaar heden is een constructie met het recht van erfpacht wel licht toch denkbaar. De metro in Amsterdam loopt door grond die door de gemeente in erfpacht is uitgeven aan de bewoners van de daarop staande huizen. Door middel van de erfpachtsvoorwaarden is het gebruik van de metro geregeld; het meest geschikte instrument is de vestiging van het opstalrecht. Er ontstaat dan een horizontale splitsing van de eigendom. De tunnelbouwer/eigenaar moet wel de noodzakelijke gebruiksrechten verwerven om zijn eigen dom bijvoorbeeld te kunnen bereiken, maar één en ander kan in de akte van vestiging worden opgenomen. Als toe gangsrechten moeten worden gevestigd op een naburig perceel, is de vestiging van een erfdienstbaarheid nodig. In Nederland komen de in fig. 1 aangegeven tunnels voor. Ondergrondse gebouwen Een algemene richtlijn om het natrek- kingsprincipe te doorbreken, is niet te geven. Het hangt van de omstandighe den af welk juridisch instrumentarium men gebruikt. Splitsing in apparte mentsrechten zal wellicht steeds aan de orde zijn. Men kan daarbij gebruik maken van de zogenoemde gestapelde rechten zoals in het BW mogelijk is. Men kan splitsen in appartements- rechten, men kan een appartements- recht in erfpacht uitgeven, men kan een erfpachtsrecht in appartements rechten splitsen en vervolgens weer in ondererfpacht uitgeven. Ook kan daarbij sprake zijn van een opstalrecht, bijvoorbeeld om de eigendom van een woontoren op een gebouw af te zon deren van de eigendom van dat ge bouw. Gevolgen voor de kadastrale registratie en de kadastrale kaarten In het algemeen bood het Kadaster weinig inzicht in ondergrondse wer ken (hieronder wordt verstaan: alles wat zich onder het maaiveld bevindt) en de omvang van beperkte rechten die daarop rusten. Dat gold zowel voor de kadastrale registratie als de kadastrale kaarten [3]. Gelet op de ontwikkelingen heeft het Kadaster een beleid geformuleerd om de registratie van ondergrondse werken te verbete ren. Dat beleid betreft: de korte termijn; de langere termijn nadat het nieuwe Kadastraal Vastgoed Systeem (KVS) operationeel is. Het gaat daarbij om: openbare registers; kadastrale registratie; kadastrale kaart; toekomstige kadastrale registratie van ondergrondse werken. Ten aanzien van elk van deze aspecten wordt hierna ingegaan op dat beleid. Fig.l. Overzicht tunnels in Nederland. De korte termijn Het kan voorkomen dat als bijvoor beeld een opstalrecht is gevestigd, de omvang van dat recht voldoende is omschreven in de akte. Ook zou een tekening kunnen zijn ingeschreven, 490 1998-11 GEODESIA Openbare registers Utrecht Kiltunneï Drechttunnel Heinenoordtunnel Noordtunnel Coentunnel Hemspoortunnel Schipholspoortunnel Schipholtunnel Metro Velserspoortunnel Velser tunnel Gouwe aquaduct Wijkertunnel Metro Maastunnel Willemsspoortunnel Beneluxtunnel Spijkenissetunnel Blaakenburahtunnel Botlektunnel Amsterdam Rijnkanaal Vlaketunnel Leidingtunnel Hollandsch Diep Zeeburgertunnel Aquaduct Grouw IJ tunnel Pr. Margriet tunnel

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 14