die de eigendomssituatie onder de grond inzichtelijk maakt. In zo'n geval zal de kadastrale registratie ingaande 1999 expliciet naar die tekening ver wijzen. Het notariaat is gevraagd om bij de onderhavige constructies een te kening mee in te laten schrijven. Uiteraard maakt de kadastrale registra tie nu reeds melding van gevestigde beperkte rechten, ook als deze betrek king hebben op ondergrondse werken. Daarnaast zal ingaande 1999 bij de percelen melding worden gemaakt van een ondergronds werk, als dat blijkt uit de openbare registers, maar ook als dat - buiten de openbare registers - blijkt uit waarnemingen door het Kadaster via terreinbezoek of betrouw bare tekeningen. De volgende gevallen zijn hierbij te onderscheiden: (deels) ondergronds gebouw: als een tekening is ingeschreven, die duidt op een ondergronds gebouw, wordt bij de percelen in de kadastrale regis tratie naar deze tekening verwezen, waarbij wordt geattendeerd op een ondergronds bouwwerk. Indien van het ondergrondse bouwwerk niets uit de openbare registers blijkt, vindt deze werkwijze ook plaats als over betrouwbare gegevens wordt beschikt inzake het ondergrondse werk; tunnels e.d.: als uit de openbare registers, dan wel uit waarnemingen of betrouwbare gegevens daarvan blijkt, wordt bij de percelen melding gemaakt van het ondergrondse werk en het nummer van de tekening zo die er is. Ingaande 1999 wordt het mogelijk om contouren van ondergrondse werken op de kadastrale kaart af te beelden als kadastrale topografie. De presentatie wordt zodanig gekozen dat herkenbaar is dat hier sprake is van ondergrondse topografie in plaats van topografie op maaiveldhoogte. Bij volle eigendom, een opstalrecht of een recht van erf pacht worden de contouren van het object waarop het recht rust, afgebeeld als normale kadastrale grenzen. Als andere juridische constructies worden gehanteerd (gedoogplichten, erfdienstbaarheden, publiekrechtelijke Fig. 2. Gegevensmodel dat de verwerking in het KVS toont. beperkingen), en in1 situaties waar geen stukken zijn in geschreven, is het obk van belang om raadplegers van de kadastrale kaart te attenderen op de aanwezigheid van ondergrondse werken. Daarom zal ook in die gevallen de begrenzing van deze >verken worden afgebeeld op de kadas trale kaart. De bedoelde contouren kunnen uitsluitend worden ontleend aan betrouwbare tekeningen, al dan niet ingeschreven in de openbare registers. De langere termijn nadat het KVS operationeel is De meest eenduidige wijze van registratie van onder grondse werken in de kadastrale registratie kan worden be reikt door het ondergrondse werk (op grond van artikel 2 van de Kadasterwet) aan te duiden met een afzonderlijke kadastrale aanduiding. Deze functionaliteit zal wellicht in 2001 beschikbaar zijn in het KVS (fig. 2). In de kadastrale registratie is immers per kadastrale aanduiding vermeld welke personen rechthebbende zijn. De desbetreffende be perkte rechten op alle betrokken percelen, gevestigd ten behoeve van het ondergrondse werk, zullen dan één ge zamenlijk kadastraal kenmerk krijgen. Het ondergrondse werk, dat zich ook deels bovengronds kan bevinden, is dan afzonderlijk geregistreerd en bij de overdracht of vestiging van rechten kan in dé akte, wat de kadastrale omschrijving betreft, worden volstaan met het vermelden van bedoeld kenmerk. Daarnaast zal in het KVS worden aangegeven dat de eigen dom van een ondergronds werk een beperkt recht op de bovenliggende percelen omvat. Daarvoor wordt het be perkte recht op de verschillende percelen gerelateerd aan het ondergrondse wérk. Als ten behoeve van een onder gronds werk bijvoorbpeld een recht van opstal wordt geves tigd op de percelen Waaronder het werk is gelegen, wordt een recht van opstal aangetekend bij de verschillende perce len. Tevens wordt aahgegeven dat de vermelde rechten van opstal tezamen betrekking hebben op het ondergrondse 491 GEODESIA 1998-11 Kadastrale registratie Kadastrale kaart Opstal Opstal eigendom Grond- eigenaar B Tunnel- eigenaar Grond- eigenaar A Ondergrond; bouwwerk Perceel 1 Eigendom belast met opstal Eigendom belast met opstal Subject heeft heeft Recht heeft Kadastraal object heeft heeft op van

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 15