Het organigram van het bedrijf waarop de vier afdelingen zijn afgebeeld (met daarnaast een CAD-groep die alle af delingen ondersteunt), maakt duidelijk dat het om een platte organisatie gaat. En plat is hier ook echt plat: op elke afdeling een hoofd die als planner en regelaar optreedt en daaronder medewerkers die allen voor hun eigen werk ver antwoordelijk zijn. Het afdelingshoofd heeft als speciale zorg de kwaliteitsbewaking, zodat het hele bedrijf zijn ISO 9001 certificaat mag blijven voeren. En dat is niet zomaar een versierseltje, volgens Holtel, het betekent een continue kwaliteitsbewaking binnen het bedrijf zelf, maar ook van buitenaf door de ISO-organisatie. Bovendien stellen steeds meer opdrachtgevers die eis bij het verlenen van een op dracht. Landmeters en wasborden Met de afdeling Landmeten maken we kennis ergens in de buurt van Hazerswoude. Op een groot werkplateau, wat verborgen achter een vriendelijk ogende keet van de Rijks waterstaat, genaamd „Verblijf Rijnwoude", staat een on opvallend bouwwerkje, dat slechts door een meetauto die ervoor staat, doet vermoeden dat het een dependance van BCC zou kunnen zijn. Hier werken de medewerkers van BCC, die dagelijks betrokken zijn bij de aanleg en vernieu wing van Rijksweg 11, die een betere verbinding tussen de A4 bij Leiderdorp en de A12 bij Bodegraven moet reali seren. Een werk van vele jaren, vertelt besteksleider ing. H. L. J. van der Zalm van de Directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat. Het werk wordt uitgevoerd binnen door de Meetkundige Dienst gelegde grondslagen. De zo genaamde „hulp bij uitvoering" wordt niet meer door of via deze dienst verricht. Het deel dat nu onderhanden is, de rondweg bij Alphen aan den Rijn, moet zelfs voor de tweede keer op de schop, want de zware verkeersstroom heeft de eerste versie inmid dels tot een wasbord gedegradeerd. Dat moet dus opnieuw gebeuren. Ing. Jurgen Slijkerman, hoofd van de afdeling Landmeten, legt uit wat het aandeel van BCC is bij dit om vangrijke project. Geen uitzet- of reguliere inmeetwerk- zaamheden deze keer, maar een speciale tak van de land meetkunde die wordt gevangen onder de naam „quantity survey". Dat is het meten om hoeveelheden te bepalen van alle werkzaamheden die aan dit wegtracé gebeuren: hoe- Bepaling van hoeveelheden Quantity survey). veelheden grondverzet, cunets die worden uitgegraven, beton dat wordt gestort, asfalt dat wordt aangebracht, rioleringen, drainages, kabels en lei dingen die worden gelegd en vangrails die worden geplaatst. Belangrijk werk, want de aannemer wordt afgerekend op basis van deze metingen. Het is dankbaar werken, zo tussen aannemer en opdrachtgever, want beiden zijn van jou afhankelijk. Gerard Methorst, de landmeter die dagelijks op dit werk zit, vertelt met veel enthousiasme over zijn aanpak van de werkzaamheden. Ik meet alles 3D, vertelt hij. Dat heeft een toege voegde waarde, want naast mogelijke kwaliteitscontrole blijkt vaak achteraf dat er toch weer meer gegevens nodig zijn. Als je integraal hebt gemeten, kun'je deze gegevens zo leveren zonder opnieuw het veld in te gaan. De gege vens die in het terrein worden opgeno men met een tachymeter (Nikon 720), worden uitgelezen en verwerkt in TopoCad en direct omgezet naar AutoCAD, waar het bedrijf voorna melijk mee werkt. Daaruit worden de opgaveformulieren met de gevraagde kwantitatieve gegevens gedestilleerd en samen met een plotje (op schaal) gepresenteerd aan de Rijkswaterstaat en de aannemer. Om de benodigde hoeveelheden te berekenen voor het verbeteren van het wegdek bij Alphen, kan niet worden volstaan met het me ten en berekenen van de gebruikelijke dwarsprofielen. Het stuk weg dat Ge rard bedoelt, ligt er inderdaad bij als een (zeer onregelmatig) wasbord. Dwarsprofielen op regelmatige afstan den geven dan niet de juiste informa tie. 494 1998-11 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 18