A Integrale opmeting in 3D maakt het mogelijk een DTM te ontlenen aan de gegevens, waardoor het hele terrein in x, y en z kan worden weergegeven en inhouden kunnen worden berekend. De nulmeting op deze tweebaansweg gebeurt vanuit de hoofdlijnen die over de wegkanten en de belijning van de weg worden gelegd. Uit die grote hoe veelheid gegevens worden fraaie pro fieltekeningen vervaardigd en kunnen alle gewenste hoeveelheden worden berekend en analoog worden gecon troleerd. De totale informatie uit de metingen is automatisch geschikt om er revisietekeningen uit te vervaardi gen, volgens Gerard, maar het enthou siasme over de veelheid aan beschik bare informatie wordt wat getemperd door Waterstaatsman Van der Zalm: je kunt ook teveel gegevens hebben, we moeten streven naar een goede ver houding tussen bruikbare informatie en het werk dat hiervoor nodig is. Een mooi voorbeeld is hierbij het verwijde ren van belijning. Tachymetrisch kan elke streep met begin- en eindpunt in x, y en z worden vastgelegd. Een sim pele aftreksom van begin- en eindpunt gemeten vanaf de hectrometrering le vert echter dezelfde informatie. Rijksweg 11 mag zich overigens in een grote belangstelling verheugen. Nog niet zo lang geleden werd op een stuk nieuw tracé een proef gedaan met automatische voertuiggeleiding. Voer tuigen die geheel zonder menskracht, gestuurd door transponders in het wegdek, van de ene plek naar de ande re worden gedirigeerd. De transpon ders waren vooraf nauwkeurig geme ten, in kaart gebracht en in coördina ten berekend. Minister Jorritsma was getuige van de demonstratie en dat trekt bij elke wegaanleg de aandacht van aangrenzende bewoners. Ook hier was een groep aanwezig. Die pleitte echter niet tegen, maar juist vóór de aanleg, onder de leuze „Die rondweg moet er vlug komme, verdomme". Ook eenvoudige klusjes Zo kun je medewerkers van de afde ling Landmeten op heel veel plaatsen in Nederland (en soms ook daarbui ten) tegenkomen, zowel in grote als in kleine projecten. De variatie in werk zaamheden is even groot als de order portefeuille: ze verzórgen onder andere de hoofdmaatvoe ring bij grote projecten, verrichten situatiemetingen, GPS- metingen, leidingregistraties, deformatiemetingen en hy drografische metingen. Grote projecten worden volledig landmeetkundig begeleid, zoals de metingen ten behoeve van de dijkverzwaringen in de Betuwe, en de begeleiding en voorbereiding van dó Betuwelijn. Voor de gemeenten en/of het Kadaster wordt veel gewerkt aan de GBKN-bijhou- ding. Voor dit alles beschikt BCC over veel geavanceerde appara tuur waaronder dertien total-stations, GPS-apparatuur en digitale waterpastoestellen. Maar ook eenvoudige meet banden en analoge waterpasinstrumenten bewijzen nog hun diensten, want'soms wordt de hulp ingeroepen voor heel eenvoudig landmeetwerk. En ook dat verzorgen wij nog graag, zegt Holtel. Bodem, water en milieu Voorbeeld van een droogleggings- kaart van het Waterschap Brielse Dijkring vervaardigd door de afdeling Bodem, water en milieu. Voor waterschappen worden veel opdrachten uitgevoerd, die te maken hebbep met de waterbeheersingsplannen of wel de zorg om onze droge voeten. Voor de uitleg daarvan gaan we terug naar de Leerdamse basis, waar Tim Holtel een toelichting geeft] op de werkzaamheden die worden ge daan in het belang van waterbeheersing, bodemverontrei niging en natuurontwikkeling. Met behulp van de bodem- kaart en metingen dan maaiveldhoogten kan worden afge beeld waar het nat óf droog is. Daaruit worden peilbeslui- ten voorbereid, die qrvoor moeten zorgen dat de boer droge voeten houdt, terwijl de natuur niet droog komt te staan. Er worden hydrografische metingen gedaan met behulp van een boot en echolood voor het bepalen van waterdiep ten in plassen en kréken. Aan de wand van dej cultuurtechnische kamer hangen voor beelden van zojuist uitgewerkte waterbeheersingskaarten en inrichtings- of onderhoudsplannen. Op de afdeling Bodem, water en milieu vind je alle activiteiten terug, die 495 GEODESIA 1998-11 nnwscw o« wuii otJKwm sntMti

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19