UW WERKTERREIN I Meer weten? Bel voor documentatie o Dit jaar viert Hansa Luftbild GmbH het heuglijke feit dat het 75 jaar ge leden is opgericht. Een tochtje langs de mijlpalen van dit bedrijf maakt al gauw duidelijk dat er ook wel wat te vieren valt. In de ontwikkeling van Hansa Luftbild is tevens de ontwikke ling van de luchtfotografie en foto- grammetrie te herkennen. In de tijd van de oprichting (1923) stond de fotogrammetrie eigenlijk nog in de kinderschoenen. Toch werden al direct in de hele wereld opdrachten uitgevoerd: in 1930 werden in China grote luchtkarteringsopdrachten ver richt en in 1938 bracht Hansa Luft bild Antarctica in beeld. Na de Twee de Wereldoorlog kwam het bedrijf weer snel op de markt om de verdere ontwikkeling van de fotogrammetrie mee te maken, zoals de toepassing van de kleurenfilm en het begin van de orthofotokartering. Later werden de analoge uitwerkings instrumenten vervangen door analy tische en vervolgens deed de digitale fotogrammetrie haar intrede. De foto- grammeter werd daarnaast ook CAD- operateur en kartograaf. Steeds was Hansa Luftbild er als één van de eer sten bij om nieuwe ontwikkelingen toe te passen. De opnamecamera's werden geperfectioneerd en voorzien van FMC (Forward Motion Compen sation) en gyrogestabiliseerde ophan ging. De ontwikkeling van films en foto's werd verfijnd door de aanschaf van een supergevoelige Kodak Ekta- chrome RT 1811 ontwikkelmachine waarin zes verschillende soorten films kunnen worden ontwikkeld, en in 1995 werd de airborne-laserscanning geïntroduceerd voor het karteren van terreinhoogten. Als één van de grootste opdrachten uit Twee opnamevliegtuigen van Hansa Luftbild. haar bestaan heeft Hansa Luftbild de grens tussen Saoedie-Arabië en Oman over een lengte van 657 km gemeten, afgebakend en in kaart gebracht. Dit alles is alleen mogelijk als je beschikt over voldoende, goed geschoolde ex perts op dit specifieke terrein. Daar door kan het bedrijf ook vooroplopen bij de ontwikkeling van GIS-toepas- singen in samenhang met fotogram metrie waarvoor een toenemende klantenkring ontstaat. Met behulp van GIS kunnen analyses worden gedaan op het gebied van milieu en voor mi lieu-effectrapportages. Voor bijvoor beeld de keuze van een wegtracé kun nen snel de gevolgen voor diverse dis ciplines worden gevisualiseerd voor verschillende alternatieven. Hansa Luftbild is in de driekwart eeuw dat zij bestaat, uitgegroeid tot één van de grootste en modernste luchtfotografie- en fotogrammetriebe- drijven in Europa, met opdrachten in alle continenten van de wereld, en dat is voldoende reden voor een feest. Hansa Luftbild Nederland viert dit 75-jarig jubileum mee omdat de klan ten, die sinds 1968 vanuit Nederland worden bediend, mede kunnen reke nen op de ervaring en know-how van het moederbedrijf. Onder de klanten op de Nederlandse markt worden ge rekend de (semi)overheid, waaronder de Rijkswaterstaat, Kadaster, Neder landse Spoorwegen, provincies, water schappen, gemeenten en verder ook ingenieursbureaus. Voor het Kennis centrum Natuurbeheer in Wagenin- gen werden onlangs kleuren-infra- roodfoto's vervaardigd voor onder zoek in bosgebieden, en voor het duinwaterleidingbedrijf Zuid-Holland werd een dito fotovlucht uitgevoerd voor grote delen van het Nederlandse kustgebied. Hansa Luftbild constateert de laatste tijd bij de gemeentelijke diensten een verschuiving van belangstelling van de landmeter naar andere disciplines. Ge- De kwaliteit van uw werk staat of valt met de nauwkeurigheid en actualiteit van de ruimtelijke informatie die u tot uw beschikking hebt. Dus als u landmeetkundige werkzaamheden uitbesteedt, wilt u de zekerheid van maatwerk - in de letterlijke zin van het woord. Geleverd door mensen voor wie uw werkterrein bekend terrein is. GEODESIA 1998-11 Hansa Luftbild 75 jaar

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 38