A presentatie ,,Het fundament onder uw geo-informatievoorziening" ging Ten Siethof in op de rol van de basiskaart in organisaties. Hij vergeleek de basis- kaart („mag ik die overigens gewoon weer zo noemen?") met de toren van Pisa. „Je kunt deze kaart als het ware zien als een fundament onder je geo- informatievoorziening. Het vormt het geometrische en in sommige opzich ten ook het logische kader waarop an dere registraties gebaseerd zijn". Hij vervolgde: „Vroeger was een applicatie met zijn gegevens een eiland. Tegen woordig krijgen gegevens een steeds belangrijkere rol, waarbij het belang rijker wordt de onderlinge relaties te benutten. Centraal staat hierbij de vraag: waarom maken we eigenlijk een basiskaart?" Er is volgens de spreker een aantal zaken waarover je een be slissing moet nemen als het gaat om de basiskaart. In de eerste plaats betreft het de bijhouding van de gegevens, maar daarnaast zijn ook relatiebeheer, inhoud, kwaliteit en structuur van de ze gegevens van groot belang. Wat be treft de bijhouding onderscheidt Ten Siethof twee methoden: de projectma tige en de systematische. De eerste me thode is gebaseerd op veranderingen, zoals nieuwbouwprojecten, die je sig naleert op basis van procedures. Als je gebruikmaakt van de systematische manier, scan je een heel gebied om te kijken of de eerder gerealiseerde kaart nog klopt. „Nu zou u natuurlijk graag van mij horen welke van de twee de meest ideale methode is. Dat vertel ik u niet, want het ideaal is immers af hankelijk van uw individuele situatie. In de meeste gevallen zal een mix van methoden de beste oplossing zijn. Daarbij valt te denken aan correcte procedures voor de projectmatige sig nalering, aangevuld met periodieke luchtfoto's en pencomputer-verken- ningen". Ten Siethof ging vervolgens in op het relatiebeheer door te vermel den dat de basiskaart in wezen de „bouwplaat" is voor een heleboel an dere bestanden. Daarbij moet een on derscheid worden gemaakt tussen geo metrische en logische relaties. Als tip gaf hij de aanwezigen mee vooral ook te kijken naar kosten en baten voor het relatiebeheer. Er ging een zucht van verlichting door de zaal toen de spre ker liet weten dat supernauwkeurig heid niet nodig is. „Maar let op: de kwaliteit van de gegevens die je be heert, moet wel onder controle zijn. Ook al heeft de eindgebruiker geen precisiegegevens nodig, de beheerder moet er wel over kunnen beschikken". Zo geldt hetzelfde voor de objectge- richte structuur. Hoewel deze niet voor iedereen relevant is, zijn er ge bruikers voor wie het wel een „must" is. Daarbij valt in de eerste plaats te denken aan gemeenten die deze struc tuur kunnen benutten voor het maken van begrijpelijke presentaties, maar ook voor het onderhouden van effec tieve beheersystemen. Terugkerend naar het begin van zijn verhaal, de to ren van Pisa die zonder sterk funda ment weinig meer is dan een bekend, maar volgens menig kunsthistoricus niet eens waardevol bouwwerk, con cludeerde Ten Siethof: „Dus, wilt 11 niet dat uw geo-informatievoorziening een toeristische attractie wordt, leg er dan een stevige basis onder". Om elf uur begon de presentatie van Bart van Lely, application engineer van dezelfde afdeling. I11 zijn verhaal Van piket tot beheerpakket "behandel de hij het hele werkproces van inwin ning van geodata tot beheer van de ba siskaart. De spreker was tot twee jaar geleden bij de gemeente Rotterdam werkzaam, maar is momenteel als ap plicatiebeheerder en programmeur bij Grontmij Geogroep in dienst. Hij be handelde de oplossingen van Gront mij Geogroep ieder op zijn eigen plaats in het proces. Met als uitgangs punt „PenMap is een acquisitietool, een pc softwarepakket" gaf hij in rap pe taal uitleg over de diverse systemen van zijn bedrijf. Alsof het niets was, voegde hij zebrapaden, verkeersbor den en stoplichten op het scherm in. „Je kunt alle gegevens over dat object er simpelweg bij opslaan. Je kunt bij voorbeeld de precieze plaatsing van het verkeersbord opslaan, maar ook kun je bijhouden wat de kwaliteit van de verf van het zebrapad is. Deze gege vens zijn later eenvoudig en snel ook weer terug te vinden". Als afsluiting van de presentaties ver telde Boekelo: „Tenslotte wil ik u ook de noviteiten van Grontmij Geogroep niet onthouden. Voor het systeem To pografie zijn we al aan de slag gegaan met de MultiUserversie. Van PenMap is versie 3 vanaf 1 oktober 1998 in ge bruik genomen. Ik kan u ook alvast verklappen dat in december van dit jaar versie 2.2 van Move Drie zal uit komen". Hij bedankte iedereen voor zijn aanwezigheid en meldde dat er op de demomarkt een twaalftal stands was, waar bedrijven hun nieuwste pro ducten aan belangstellenden toonden. „Voor brandende vragen kunt u nu meteen naar de standhouders rennen. Anders is er eerst een lunch", liet hij weten. Op de demomarkt waren partnerbe- drijven op het gebied van GPS-hard- ware en pencomputersystemen aanwe zig. Daarnaast waren ook gebruikers 518 1998-11 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 42