A deel van dergelijke banen is dat veel beter aan de wensen van lokale gebrui kers kan worden voldaan en dat in de beginfase in een volledige, maar slechts geografisch gelimiteerde service kan worden voorzien. Door gebruik te maken van drie frequenties wordt het mogelijk om veel beter meerduidig heden op te lossen. Ook op Glonass-gebied was genoeg te beleven. Zo was er bijvoorbeeld de presentatie van IGEX (International Glonass EXperiment), waaraan ook door de TU Delft en de Meetkundige Dienst wordt meegedaan. De laatste dag was er een forumdiscussie over de integratie van GPS en Glonass. Op merkelijk was de mededeling van een fabrikant (en dus niet van het Russi sche Ministerie van Defensie!) van GLONASS-satellieten dat in oktober drie nieuwe exemplaren zullen worden gelanceerd. De organisatie van het congres was professioneel. Er werd strak aan de tijd gehouden van vijftien tot twintig mi nuten per presentatie. Na vijftien mi nuten ging er een gele lamp branden. De meeste sprekers gebruikten dit sig naal om af te ronden en gelegenheid te geven tot het stellen van vragen. Na twintig minuten begon een rode lamp te branden. Doorgaans kwam het niet zover, maar zonodig werd rigoreus het verhaal afgebroken. Omdat de presen taties zo kort waren, ontbrak nog wei eens een behoorlijke inleiding, waar door het verhaal moeilijk te volgen werd. De kwaliteit van de presentaties was dan ook erg wisselvallig. Op de beurs waren onder andere di verse stands van ontvangerproducen ten. De meesten hiervan gaven de monstraties. Eén van de grotere stands was van Javad Positionings Systems. De eigenaar van dit relatief nieuwe be drijf- Javad Ashjaee - was de vroegere oprichter van Ashtech. Er waren enke le presentaties van hem over zijn nieu we GPS/Glonass-ontvangers. De lunches werden massaal in een bal zaal van het aangrenzende hotel genut tigd, zodat op woensdag de gelegen heid bestond voor de schrijfster Dava Sobel om voor iedereen een speech te houden over historische methoden van lengtegraadbepaling. Later sig neerde zij in de hal haar boek „Longi tude". Op vrijdag werden er prijzen uitgereikt voor de beste publicaties per sessie en voor de beste studenten-pu blicaties. Niels Jonkman van de Sub faculteit der Geodesie was één van de winnaars met zijn publicatie „The geometry-free approach to integer GPS ambiguity estimation". De Nederlandse delegatie was dit jaar erg groot. Van de TU Delft waren er deelnemers van Elektrotechniek, Lucht Ruimtevaart en Geodesie, elk met één of meer presentaties. Maar ook van de Meetkundige Dienst, de Hydrografische Dienst, landmacht, NLR en TNO waren er afgevaardig den. Het begon op te vallen, maar toch nog niet zo erg als Stanford, waarover een sessievoorzitter zich ex pres versprak door iemand aan te kon digen als afkomstig van de Stanford- maffia. Volgend jaar zal ION GPS weer in Nashville worden gehouden. De keuze voor deze stad zal net als in andere jaren voor Kansas en Salt Lake City waarschijnlijk voornamelijk vanwege het uitstekende congrescentrum zijn geweest. Ook de goede hotels op ge ringe loopafstand zijn een voordeel van Nashville. Voor wie behalve naar het congres ook graag naar een leuke stad wil, kan volgend jaar beter niet naar ION GPS gaan, want Nashville zelf is geen mooie stad en alleen leuk voor wie van „line dancing" houdt. ION GPS is vooral interessant voor wie zich graag breed op GPS/Glonass- gebied wil oriënteren, bekende men sen wil spreken of kennis wil maken met steeds exotischere toepassingen. Wie graag (wetenschappelijke) details wil weten, loopt echter al gauw tegen een muur op vanwege de diversiteit aan achtergronden van de deelnemers en de daarmee gepaard gaande com municatiemoeilijkheden. ir. Frank Kleijer, Subfaculteit der Geodesie TU Delft. Op dit moment wordt een betaalbaar navigatiesysteem van Nederlandse ma kelij geïntroduceerd, dat de automobi- list op eenvoudige wijze helpt het adres dat hij of zij zoekt, te vinden. Het systeem heet „Vector". Het wijst de automobilist met een pijl op een scherm de richting die hij moet volgen om op z'n bestemming te komen, en geeft de nog af te leggen afstand aan. De Vector maakt gebruik van de mo biele telefoon, de GPS-satellieten en het fijnmazige postcodesysteem in Ne derland. Via de autotelefoon geeft de automobilist de postcode van zijn be stemming op aan een centrale. Deze centrale beschikt over een up-to-date databank met de coördinaten van alle Nederlandse postcodes. Hij seint de coördinaten van het bestemmings adres terug naar de Vector. Die weet door de satelliet van het Global Posi tioning System waar de auto zich be vindt ten opzichte van de bestem ming. De Vector geeft dan door mid del van een pijl op het scherm aan waarheen gereden moet worden, en rekent voortdurend de nog af te leggen afstand uit. Het systeem is gebaseerd op de veron derstelling dat de basiskennis van de Nederlandse wegenkaart bij de gebrui ker aanwezig is, zodat men globaal weet hoe men in de omgeving van zijn bestemming terechtkomt via de snel wegen en hoofdroutes. In de buurt van de bestemming gekomen, volgt de automobilist de richting van de pijl, met gebruik van doorgaande wegen. Pas als de Vector aangeeft dat hij heel dicht bij z'n doel is, zo'n 500 m, kiest hij de straten waar de pijl van de Vec tor hem naartoe wijst. De Vector is bescheiden van afmetin gen. Het beeldscherm heeft een for maat van 10 x 6 cm. Het apparaat wordt eenvoudig op een houder op het dashboard onder de voorruit gemon teerd. Stroom wordt betrokken van het elektrische systeem van de auto. De Vector bevindt zich in het blikveld van de bestuurder. Ook 's nachts is het schermpje goed zichtbaar zonder on nodig af te leiden. Behalve de rich tingsindicatie worden voortdurend de resterende afstand en de reistijd gege ven. Ook is er een scherm beschikbaar dat aangeeft in welke windrichting de auto zich beweegt. Sterk punt van de keuze voor post codes en coördinaten (die worden ge leverd door het Kadaster) is, dat elk adres in Nederland wordt gevonden 1998-11 TECHNIEK Nederlands navigatiesysteem helpt automobilist bestemming te vinden GEODESIA 520

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 44