A van de vastgoedregistratie, keuze tot uitbesteding van uitvoeringsstappen, verwachte opstelling van taxatiebureau en aanwezigheid van digitaal mate riaal. Uit de test blijkt dat binnen een cluster overwegend één soort gemeen teprofiel naar voren komt. Hierdoor kan worden geconcludeerd dat de clustering bruikbaar is. De resultaten kunnen worden ge bruikt om aan te geven welke gemeen ten op dezelfde wijze werken. Dit kan leiden tot betere samenwerking tussen gemeenten. Daarnaast kan de cluster indeling zorgen voor een betere sa menwerking tussen gemeenten en wa terschappen en kunnen de taxatiebu reaus makkelijker hun producten op gemeenten afstemmen. Simon Schoustra (Afstudeerdatum: 27-2-1998) De verwerking van geometrische rela ties en metingen is een onderdeel van het kaartvernieuwingsproces. In deze scriptie is gekeken hoe de geometri sche relaties kunnen worden ingezet om de lokale kwaliteit van een kaart te verbeteren. In dit onderzoek wor den twee soorten kwaliteit onderschei den: 1. visuele kwaliteit. Onder een goede visuele kwaliteit wordt verstaan dat de kaart er voor de gebruiker cos metisch goed uitziet. Dit is afhan kelijk van de gebruiker. De ene ge bruiker wil dat de kaart conform de werkelijkheid is. De andere gebrui ker wil een mooi kaartbeeld zien (dus alle hoeken haaks, enzovoort); 2. geometrische kwaliteit. Onder geo metrische kwaliteit wordt verstaan de precisie en de betrouwbaarheid van de onderlinge ligging van pun ten in een kaart. De geometrische kwaliteit kan kwantitatief worden uitgedrukt in tegenstelling tot de visuele kwaliteit. Gedigitaliseerde kaarten kunnen een slechte visuele en/of geometrische kwaliteit hebben, omdat er bijvoor beeld slecht gedigitaliseerd is of van wege een slechte bijhouding. Kwalita tief slechte kaarten kunnen worden Inconsistenties in bet kaartblad. verbeterd door ze af te stemmen op een kaart van voldoende kwaliteit. De ze aansluiting wordt vaak niet volledig uitgevoerd (niet alle identieke punten en lijnen worden op elkaar aange sloten), zodat er over het gehele kaart blad inconsistenties (meerduidighe den) ontstaan. Dit zorgt voor een sto rend kaartbeeld; de visuele kwaliteit is slecht en bovendien kan de geome trische kwaliteit niet eenduidig wor den beschreven. De meerduidigheden kunnen worden verwijderd door de aansluiting lokaal uit te voeren met behulp van geometrische (aansluit)- relaties. Met de opgestelde kaartverbeterings- procedures blijkt dat de visuele kwali teit goed kan worden verbeterd. Met name het verwijderen van de meerdui digheden zorgt voor een enorme ver betering. Van een eenduidig coördina- tenbestand is een slechte visuele kwali teit vaak moeilijk te detecteren. De ge bruiker bepaalt echter de gewenste kwaliteit. In principe kan de gebruiker de gewenste visuele kwaliteit van de kaart verkrijgen met behulp van geo metrische relaties. De geometrische kwaliteitsverbetering is afhankelijk van externe kwantitatie ve gegevens. Vaak zijn dit maten uit een veldwerk. Een geometrisch, kwali tatief goed verbeterd coördinatenbe- stand wordt verkregen door zoveel mogelijk maten te selecteren, die lood recht op elkaar staan in de punten en verspreid zijn over het gehele kaart blad. De relatieve precisie wordt dan in alle richtingen verbeterd. Essentiële voorwaarde is dan wel dat de precisie van de maten veel beter is dan van de coördinaten. In de praktijk is dit vrij wel altijd het geval. Het eenduidig ma ken van het coördinatenbestand zorgt nog voor een extra kwaliteitsverbete ring, omdat de precisieverbetering van collineariteit loodrecht werkt op die van de maat. L. D. Verzijl Toepassingsmogelijkheden van 3D-GIS en VR Een onderzoek naar de (onmogelijk heden van GIS en Virtual Reality tij dens het planproces van infrastructurele werken. (Afstudeerdatum: 29-5-1998) Tijdens het planproces van infrastruc turele werken worden grote hoeveel heden geografische en thematische gegevens ingewonnen. Voor de opslag, bewerking en presentatie van deze gegevens worden Geografische Infor matiesystemen ingezet. Omdat infra structurele werken steeds vaker ver hoogd, verdiept of ondergronds wor den aangelegd, is de behoefte aan sys temen voor 3D-gegevensbewerking en -presentatie sterk toegenomen. Voor opslag en bewerking van de 3D ruimtelijke gegevens worden extensies ontwikkeld om de huidige GIS-en uit te breiden. Een goede techniek voor het weergeven van een 3D werkelijk heid waarmee interactie mogelijk is, is Virtual Reality (VR). Koppeling van een VR-systeem en een 3D-GIS lijkt een logische volgende stap om de ruimtelijke gegevens tijdens het plan proces in hun onderlinge samenhang op een realistische manier te presente ren en interactie in de virtuele wereld te laten plaatsvinden. Om de kans dat het GIS/VR-systeem na implementatie ook werkelijk wordt gebruikt, te vergroten, is het belang rijk om vooraf de wensen en eisen van de uiteindelijke gebruikers in kaart te brengen. De hoofdvraag in dit afstu deeronderzoek luidt daarom: wat zijn de toepassingsmogelijkheden van 3D- GIS en VR tijdens het planproces van Fig. la. Model-view (2112 D). 522 1998-11 GEODESIA De verwerking van geometri sche relaties en metingen in de kaartvernieuwing

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 46