<r werkelijkheid infrastructurele werken? In het onderzoek is allereerst het plan proces bij enkele potentiële gebruikers geanalyseerd. Het blijkt dat het in een drietal hoofdfasen uiteenvalt: de oriëntatie-/planstudiefase, de ont- werp-/modelfase en de presentatie-/ besluitvormingsfase. In deze fasen wordt de werkelijkheid beschreven van globaal en kleinschalig naar ge detailleerd en grootschalig, en steeds vaker van 2D naar 3D. Een nieuw sys teem zal moeten aansluiten op deze fasen, en de problemen op met name het gebied van 3D-analyses, interactie en visualisatie moeten opheffen. Daar naast moet het systeem op verschillen de platforms operationeel kunnen zijn. Fig. lb. World-view (2 I2 D ondergrond met daarop 3D-CAD objecten). De wensen en eisen die gesteld worden aan een nieuw systeem zijn vastgelegd in een Programma van Eisen, op basis waarvan momenteel een 3D-GIS/VR- systeem wordt ontwikkeld bij de Sub faculteit der Geodesie. In het systeem staan drie zogenaamde „views" cen traal, waarin de wereld in 2D (plan view), 2V2 D (model-view) en 3D (world-view) wordt gevisualiseerd. El ke view heeft specifieke functionalitei ten voor oriëntatie en navigatie, selec tie en bevraging, en voor manipulatie en analyse. Tussen de views is een soe pele overgang mogelijk. Geconcludeerd kan worden dat VR de overgang mogelijk maakt van een pas sieve presentatie naar een actieve, mits interactie met de gegevens in de GIS- database kan plaatsvinden vanuit de virtuele omgeving. Het verdient daar om aanbeveling om veel aandacht te besteden aan de juiste interfaces om de gebruikers, bijvoorbeeld ontwerpers, politici of burgers, te ondersteunen tij dens hun interactie met het systeem op de verschillende presentatiemedia en in de verschillende planfasen. VR is dus een hulpmiddel en niet een doel op zich Coen van Heukelingen Een onderzoek naar de componenten waarmee de kwaliteit van gegevens in GIS'en kan worden beschreven en de toepassing daarvan op digitale kadastra le gegevens (Afstudeerdatum: 24-6-1998) Standaardisatie-instituten zijn bezig met het ontwikkelen van standaards voor het uitwisselen van geografische gegevens. Daaronder zijn standaards met betrekking tot de kwaliteit van die gegevens, waarin verschillende aspec ten van kwaliteit worden onderschei den. De aspecten komen tot uiting in verschillende componenten, de zoge naamde kwaliteitskenmerken. Wan neer de standaards worden ingevoerd zullen bedrijven er op den duur mee gaan werken. Zij moeten de kenmer ken dan op de juiste wijze kunnen interpreteren en in staat zijn de bijbe horende kwaliteitsgegevens te achter halen. Daarnaast dienen zij de kwali teitsgegevens op één of andere manier op te slaan. In het afstudeeronderzoek worden diverse kwaliteitskenmerken beschreven en is tevens een database gebouwd voor het opslaan van de kwa liteitsgegevens. Deze database is toege past op een bestaande geografische ge gevensverzameling. De kwaliteit van een geografische ge gevensverzameling kan niet worden vastgesteld door deze rechtstreeks te Vergelijken met de werkelijkheid, om dat zij gebaseerd is op een selectie en abstractie daarvan. Daarom wordt in het onderzoek een onderscheid ge maakt tussen semantische en gege- venskwaliteit. De semantische kwaliteit is de kwaliteit van de nominale grond slag (het model van de werkelijkheid) ten opzichte van de werkelijkheid. De kwaliteit van de gegevensverzameling tjen opzichte van de nominale grond slag wordt de gegevenskwaliteit ge- noemd. Naast kwaliteitskenmerken betreffende de inhoudelijke geografi sche gegevens zijn er ook kwaliteits kenmerken betreffende kwaliteitsgege- \iens. Deze vallen onder de meta-kwa liteit. Elk van deze drie vormen van kwaliteit (zie figuur) kent haar eigen kenmerken. In de scriptie worden 19 kenmerken beschreven. Een groot deel daarvan zijn gegevenskwaliteitsken- rtierken. Voor twee gegevenskwali- tbitskenmerken, te weten „bronver melding" en „compleetheid" is een database ontworpen en gebouwd. De- zje database is toegepast op de gegevens in een digitale kadastrale kaart. R. M. Verbeet (Afstudeerdatum: 15-7-1998) pe TOP 1 Ovector wordt geleverd aan diverse gebruikers, die elk verschillen de wensen ten aanzien van de levering hebben. De mate waarin deze wensen kunnen worden ingewilligd, wordt be paald door de aanwezigheid van selec- T TT 523 GEODESIA 1998-11 Kwaliteitskenmerken voor geografische gegevens Flexibele selectiemogelijkheden TOP I Ovector met Spatial Database Engine I I modelleringsproces ^^nominale grondslag^^) 1 1 1 inwinningsproces ^^jegevensverzamelin^^ semantische kwaliteit meta-kwaliteit gegevenskwaliteit meta-kwaliteit

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 47