A Uw doelgroep binnen handbereik! E m,A) demogelijkheden in de levering van de TOPlOvector. De selectiemogelijkhe- den kunnen worden beschreven met drie selectieparameters: selectie ten aanzien van de geografie; selectie ten aanzien van de thema tiek; selectie ten aanzien van het be standsformaat. Het bereik van de parameters bepaalt de hoeveelheid werk die een klant moet verrichten om de data operatio neel te krijgen binnen zijn organisatie. In de huidige situatie is het bereik van de parameters begrensd, het bestaat respectievelijk uit de levering van ge hele kaartbladen en rechthoekige de len, de levering van de gehele thema tiek en de levering van een vijftal be standsformaten. In de gewenste situatie is het bereik van de selectieparameters onbegrensd, binnen het inhoudelijke domein van de TOPlOvector. Dit houdt in dat de gebruiker elk gewenst geografisch ge bied, met elke gewenste thematiek, in elk gewenst bestandsformaat geleverd kan krijgen. De gebruiker kan in de gewenste situatie via een applicatie in een netwerk waarden selecteren voor de selectieparameters, waarna direct over het netwerk de gewenste gegevens worden verstuurd. De gebruiker kan dan binnen zeer korte tijd beschikken over gegevens die geheel aan zijn wen sen voldoen. In dit afstudeeronderzoek wordt be schreven hoe de gewenste situatie kan worden gerealiseerd. Hiertoe dient on der andere de TOP 1 Ovector te worden opgenomen in een relationele data base. In het onderzoek is de realisatie van de gewenste situatie gedeeltelijk uitgevoerd voor een testgebied van de TOPlOvector. Tevens is een demo applicatie gerealiseerd, waarmee de ge bruiker selecties kan aanbrengen in de TOPlOvector en geselecteerde gedeel ten van de TOPlOvector geleverd kan krijgen. Bert Kampes (Afstudeerdatum: 18-9-1998) Om potentiaalmodellen te berekenen worden uit geodetische metingen bol- Relaties nissen de stappen voor de sferisch- harmonische berekeningen. coëfficiënten geschat (zogeheten ana lyse). Vanwege non-orthogonaliteit van de basisfuncties in breedterichting (de Legendre-functies) bestaan er meerdere methoden om deze analyse uit te voeren. In de figuur zijn de stap pen voor de sferisch-harmonische be rekeningen weergegeven. De vraagte kens geven de stap aan waarvoor geen unieke berekeningsmethode bestaat. Doel van het afstudeeronderzoek was de bestudering van deze methoden, en te bepalen welke „het beste" is. Ofte wel, op welke manier een bepaalde dataset het best kan worden geanaly seerd. Onderzocht zijn een kleinste kwadraten, een numerieke integratie en een Fourier-methode. De hoofdvraag is beantwoord door het gedrag van deze methoden te onder zoeken. De geschatte coëfficiënten zijn onder meer gevoelig voor het aan tal en de precisie van de data, en voor de maximale graad die wordt geschat. Deze parameters zijn gevarieerd bin nen een aantal scenario's. P. D. Bottelier (Afstudeerdatum: 18-9-1998) Meettechnieken zoals multibeam echoloding en vliegtuig-laseraltimetrie worden gebruikt voor snelle inwin ning van meetpunten die van grote ge bieden de diepte respectievelijk de hoogte beschrijven. Als gevolg van de hoge dichtheid van deze data kost de naverwerking tegenwoordig op z'11 best dezelfde hoeveelheid tijd als de tijd nodig voor data-inwinning. Er worden vaak meer meetpunten inge wonnen dan uiteindelijk nodig zijn voor (real-time) toepassingen, zoals multibeam controlemetingen van een baggergebied. Omdat de verwerkings tijd daardoor heel hoog wordt, wil je gericht meetpunten gaan inwinnen of tewel slim inwinnen. Dit praktijkgerichte onderzoek heeft geresulteerd in een algoritme dat in de buffer van het inwinningssysteem al leen die meetpunten selecteert en weg schrijft, die nodig zijn. Data-uitdun ningspercentages van lager dan 10% kunnen worden bereikt afhankelijk van de bodemvariaties van het opge meten gebied en de beoogde object hoogte, die zichtbaar moet blijven in de uitgedunde dataset. Een praktijk voorbeeld heeft laten zien dat zestig minuten meten nu binnen drie in plaats van zestig minuten kan worden verwerkt tot een DTM. Dit draagt er toe bij dat het ontwikkelde algoritme een veelbelovende uitdunningstech niek lijkt, waardoor de inwinning slimmer wordt gestuurd. 524 1998-11 GEODESIA plaats ID-Fourier freq. domein synthese FFT bm{0i) Cnm Snm FFT analyse Schatting van Bolcoëfficiënten uit een Regelmatig Grid Efficient near real-time processing of high density data with the accent on multibeam Met Geodesia bereikt u een groot deel van uw doelgroep. Het actuele maandblad wordt gelezen door stafmedewerkers van overheids- en gemeentediensten, architecten-, ingenieurs-, kartografische en geodetische bureaus, bouwbedrijven en aanverwante branches. Een buitengewoon interessante lezerskring die u relatief goedkoop kunt bereiken. Met een advertentie in Geodesia! INFORMATIE: WESTERUM PUBLICITEIT tel. 0499 - 39 86 89 fax 0499 - 37 44 97

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 48