A Oriëntatie middenschalig kernbestand GEODESIA Bestuur Vereniging Overlegplatform Gebruikers TOPvector Het bestuur van de vereniging OGT bestaat uit de vol gende personen: Arnold Bregt (voorzitter), DLO Staringcentrum en Landbouw Universiteit Wageningen; Gea Neijsen (secretaris), Meetkundige Dienst Rijks waterstaat; •Jan van Sambeek (penningmeester), Provincie Noord- Brabant; Hans Nobbe (lid), Grondmechanica Delft; Ko van Raamsdonk (lid), Waterschap Regge en Din- kel. belangrijke potentiële gebruikers bin nen en buiten de overheid. Deze aan bieding hield in dat TOPlOvector in een vierjarige cyclus wordt herzien en dat jaarlijks de assen van wegen, zon der gebruik van fotogrammetrie en verkenning, worden bijgewerkt. De overige elementen uit het kernbestand worden in een tweejarige cyclus her zien, eveneens zonder gebruik te ma ken van fotogrammetrie en verken ning. De kostenverdeling voor het kernbestand wordt gebaseerd op bij dragen van Defensie en de overige deelnemers, waarbij onderscheid wordt gemaakt in groot- en kleinver bruikers. Met de grootverbruikers worden in Ravi-verband afspraken ge maakt en met de kleinverbruikers op ad-hoc basis. Een dekking van 75% van het „civiele deel" van de kosten door grootverbruikers zou voldoende zijn om de productie op te starten. Ook bijdragen in natura door gebrui kers van het kernbestand/TOP 10- vector zouden mogelijk moeten zijn. Deze bijdragen kunnen bijvoorbeeld bestaan uit levering van delen van het kernbestand of van mutaties aan de TDN. Op basis van gerealiseerde be sparingen bij de TDN vindt dan ver rekening plaats. Naast dit financiële voordeel is het belang voor de gebrui ker dat de geometrische beschrijvin gen van de eigen beheersobjecten overeenkomen met de geometrie van deze objecten in het topografisch ba sisbestand. Voorbeelden van dergelij ke bijdragen in natura zijn de levering van het stratenpatroon en de bebou wing bij uitbreidingswijken door de gemeenten, het patroon van provin ciale en rijkswegen door de provincies Uit de Structuurschets voor Vastgoedinformatie [6] bleek in 1992 dat er in Nederland behoefte bestaat aan een lan delijk dekkend digitaal geometrisch-topografisch bestand voor beleidsdoeleinden en bij landelijk gebied ook voor be- heersdoeleinden. De toepassing van dit zogenaamde kern bestand ligt in het middenschalig bereik en zal een belang rijke basisvoorziening moeten zijn in de geo-informatie infrastructuur, met een sterk kostenbesparende en stan daardiserende werking. De functie van het kernbestand is hierbij tweeledig: een geometrische basis voor presentaties en analyses door overheidsinstanties en het bedrijfsleven, en een uniforme topografische ondergrond voor uitwisse ling van geo-informatie. Als inhoud van het kernbestand werd gedacht aan de topologische structuur van wegen, spoorwegen en water, de bebouwing (inclusief losstaande gebouwen van enige omvang) en natuurlijke en niet- natuurlijke terreinen. Als aparte lagen konden aan het kernbestand de grenzen van gemeenten en provincies, en bebouwingsgrenzen worden toegevoegd. In [7] is in 1994 gekeken naar: de bedrijfseconomische haalbaarheid van de productie en bijhouding van dit kernbestand, dus hoe kunnen vraag (bestandsinhoud en mutatiecyclus) en aanbod op elkaar worden afgestemd; de potentiële gebruikers van dit bestand, zoals CBS en LNV. Op grond van dit onderzoek is de conclusie getrokken dat het financieel en organisatorisch haalbaar is om in Neder land een kernbestand te realiseren. Doordat de TDN op dat moment bezig was met het landsdekkend produceren van TOPlOvector, als topografisch middenschalig basis bestand, werd deze instantie gezien als toekomstige leveran cier van het kernbestand. TOPlOvector, aangevuld met assen van wegen en bijgehouden met een hogere frequen tie, zou daarbij de rol van het kernbestand gaan vervullen. De product- en marktanalyse hebben geresulteerd in een aanbieding door Defensie, die aansloot bij de wensen van Bestuur Vereniging Overlegplatform Gebruikers TOPvector (OGT). 536

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 10