Digitale Fotogrammetrie Start van een nieuwe serie SERIE Met ingang van dit nummer start een nieuwe serie artikelen, met als thema digitale fotogrammetrische technieken in de luchtkartering. Bij digitale fotogrammetrie worden de fotogrammetrische operaties, zoals de inwendige en relatieve oriëntering en de kartering, uitgevoerd op digitale (gescande) foto's. Voor de detectie van identieke punten op verschillende fo to's of extractie van lijn- en vlakele- menten uit de foto kan dan gebruik worden gemaakt van algoritmen uit de digitale beeldbewerking. De vertrouw de analoge fotogrammetrische appara tuur wordt vervangen door een scan ner, een krachtige computer en de be nodigde software. De ontwikkeling is nu zo ver gevor derd dat digitale fotogrammetrische werkstations al enkele jaren commer cieel verkrijgbaar zijn en inmiddels worden ingezet in het productiepro ces, met name voor de aerotriangulatie en de productie van orthofoto's. De afgelopen jaren is echter ook duidelijk geworden dat volledige automatise ring van de eigenlijke kartering voor lopig een illusie is. De interpretatie van luchtfoto's is een dusdanig com plex proces dat de mens de computer hierbij nog regelmatig moet onder steunen. De rol van de operateur wordt wel anders, als een regisseur stuurt en corrigeert hij het meetwerk door de computer. Tijd dus voor een overzicht. In deze vijfdelige serie worden de theoretische achtergronden van digitale fotogram- ir. F. Kenselaar, redacteur metrie behandeld eri de toepassing in de luchtkartering. Daarnaast zullen praktijkervaringen met de hard- en soft ware worden besproken, alsmede de inzet van digitale foto grammetrische technieken in het productieproces. Het eerste artikel vindt u hierna en is van de hand van pro fessor Vosselman van de Subfaculteit der Geodesie, TU Delft. Het geeft een helder overzicht van de verschillende digitale fotogrammdtrische technieken voor de kartering, met hun mogelijkheden en beperkingen. In het januari nummer mag u een artikel van Lemmens verwachten, eveneens van de Subfaculteit der Geodesie en als oud redacteur trouwens initiator van deze serie. Hij zal meer in detail ingaan op de achterliggende algoritmen voor extrac tie van punt-, lijn- en vlakelementen uit digitale beelden. Dan volgen Wicherson en Spruyt van de Meetkundige Dienst met een verslag van diverse onderzoeken op her ge bied van digitale fotogrammetrie, voor onder andere de aerotriangulatie, orthofoto's en digitale hoogtemodellen. Tevens zullen zij de inzet en het belang van digitale foto grammetrische technieken voor de Rijkswaterstaat bespre ken. Van Deventer zal vervolgens uit weiden over de praktijkervaring van de Grontmij Geogroep met digitale foto grammetrische werkstations en de scanner. Daarbij komen ook de toe passingsmogelijkheden van digitale fotogrammetrie aan de orde, alsmede de verwachte toekomstige ontwikke lingen. Het laatste artikel is van de hand van Van de Ent. Hij zal ons laten delen in de ervaringen bij KLM- Aerocarto ten aanzien van de overgang op een digitaal fotogrammetrisch werkstation met bijbe horende software en de eerste inzet voor productiedoel einden. De redactie wil de auteurs bij voorbaat dankzeggen voor hun bijdragen en hoopt dat deze serie over een belangrijke technische ontwikkeling veel lezers zal boeien. 543 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 17