Serie Digitale Fotogrammetrie (1) Semi-automatische kartering in luchtfoto's1) SERIE Mogelijkheden en beperkingen photogrammetry, automation, survey fotogrammetrie, automatisering, overzicht Sinds de intrede van de eerste digitale fotogrammetri- sche werkstations op het ISPRS-congres in Kyoto in 1988 staat de automatisering van het fotogrammetrische productieproces volop in de belangstelling. In de afge lopen jaren is aangetoond dat taken als het inwendig en relatief oriënteren en de puntsoverdracht met behulp van matching-methoden geheel automatisch verricht kunnen worden. Tijdwinst kan ook worden geboekt bij de productie van digitale hoogtemodellen. Voor deze onderdelen uit de fotogrammetrie is inmiddels commerciële software verkrijgbaar. Wanneer we kijken naar het gehele proces van de fotogrammetrische kaartvervaardiging, moeten we vast stellen dat de bijdrage van deze soft ware aan de efficiëntieverbetering vrij gering is. De grootste kostenpost bij deze processen is de eigenlijke karte ring. Volledige automatisering van de kartering is voorlopig niet aan de orde en het is de vraag of het ooit zover zal komen. De reden hiervoor is dat de kartering een interpretatie van een luchtfoto vergt. Op dit punt blijven de prestaties van computeralgoritmen ver achter bij die van een operateur. Computeralgo ritmen kunnen het karteringswerk van de operateur echter wel ondersteunen. Met deze zogenaamde semi-automati sche kartering wordt beoogd de be trouwbare interpretatie door een ope rateur te combineren met de precieze en snelle meting door een algoritme. Dit artikel geeft een overzicht over de verschillende methoden van semi- automatische kartering in luchtfoto's. Achtereenvolgens worden methoden voor de meting van punten, lijnen, prof. dr. ir. M. G. Vosselman, Subfaculteit der Geodesie, TU Delft. vlakken en complexje objecten behandeld. Daarna wordt bekeken onder welke omstandigheden deze methoden kunnen worden toegepast. Semi-automatische meting Semi-automatische kartering is een interactief proces. Voordat een meting door een algoritme kan plaatsvinden dient de operateur de volgende handelingen te verrichten: interpretatie van één of meerdere foto's; selectie van een algoritme voor de meting en eventueel de instelling van parameters van dit algoritme; selectie en identificatie van het object dat gemeten dient te worden. De benaderde positie van een object wordt aan het algoritme kenbaar gemaakt door met de muis cursor op het beeldscherm in de buurt van het object één of meerdere punten aan te wijzen; tenslotte wordt bij de meting van complexere objecten door de operateur vaak een objectmodel geselecteerd. Na deze voorbereidingen worden beeldverwerkingsmetho den ingezet om de geselecteerde objecten nauwkeurig te meten. De meetresultaten worden vervolgens door de ope rateur gecontroleerd en indien nodig gecorrigeerd. Deze interactie tussen de operateur en de computer kan het karteerproces aanzienlijk versnellen. Methoden zijn ont worpen voor verschillende soorten metingen. Meting van punten Semi-automatische meting van punten is ontwikkeld voor zowel de meting v^n hoogtepunten als de meting van hoe ken van objecten (meestal van huizen). In beide gevallen komt de meting erop neer dat de operateur de muiscursor in een beeld of in een stereomodel in de buurt van het te meten punt plaatst. Een algoritme zorgt er dan voor dat het juiste punt wordt bepaald en de cursor daarheen wordt verplaatst. Voor de hoogtemeting werkt deze „snap"-functie met matching-algoritmen. Deze algoritmen bepalen de corres ponderende punten in overlappende beelden. Wanneer de operateur in een stereomodel de cursor op een bepaalde po- 545 GEODESIA KEYWORDS TREFWOORDEN Dit artikel is geba seerd op een voor dracht van de auteur gehouden op 13 fe bruari 1998 ter gele genheid van de 3rd international course on digital photo grammetry bij het Landesvermessungs- amt Nordrhein- Westfalen in Bonn.

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 19