Aardobservatie in de schoolklas Pixels, suikerbieten en hoogwater EEN DAGJE. Theo Scbeele, redacteur. remote sensing, education, profile keywords aardobservatie, opleiding, reportage trefwoorden De eindtermen voor het vak aardrijks kunde en die van het nieuwe vak Alge mene Natuurwetenschappen (ANW) in havo/vwo vragen dan ook sinds kort kennis over het onderwerp remote sensing of aardobservatie. Maar waar halen de docenten nu de kennis over die technieken vandaan, want die zat destijds niet in hun opleiding. Space Expo, het bezoekerscentrum van het internationaal ruimtevaartcen trum ESTEC in Noordwijk, hielp het onderwijs uit de brand en zette een cursus remote sensing op stapel, waar mee zowel docenten als leerlingen in zicht kunnen krijgen in deze nieuwe vorm van landmeten onder de noe mer: een nieuwe kijk op aardrijkskun de. In Space Expo werd daarvoor een echte schoolklas ingericht, die minis ter Jorritsma, geassisteerd door ruim tevaarder Wubbo Ockels, in april Satellieten: 1997 mocht openen. Sindsdien heb- wat zijn nou de ben al meer dan tweehonderd leraren echte Dat het werk van geodeten al jarenlang de basis levert voor de topografische scholing van middelbare scholieren, is bekend. Het zijn de landmeters en de kaartenmakers immers die al sinds mensenheugenis die topografie zichtbaar hebben gemaakt op kaarten en in atlassen. Daarom willen leerboeken van scholieren ook nog weieens uitleggen hoe je een stuk terrein moet opmeten of hoe je de hoogte van een toren kunt bepalen, want tegenwoordig moeten de leerlingen meer leren dan rijtjes plaatsnamen. Er wordt ook kennis verwacht van de opbouw van het landschap, het verbouwen van gewassen, en van verstedelijking en ontbossing. De nieuwste atlassen vermelden vaak dat veel gegevens zijn ontleend aan de metingen die vanuit de ruimte worden gedaan met behulp van satellieten. en ruim drieduizend leerlingen de „opleiding" remote sensing gevolgd. M$t veel genoegen overigens. Geodesia liep een dagje mee met de vierde Idas van het Goois Lyceum uit Bussum. Projectleider ir. Michel van Baal ontvangt de groep in het leslokaal waar de leetlingen twee aan twee een plekje achter een computer krijgejn en daarop, alsof het hun dagelijkse arbeid betreft, direct op zoek gaan naar interessante inter net-sites. Michel heeft weinig moeite de schoolklas in het GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 35