É-v fy&PSsL"** Met die laatste band kan onder meer worden weergegeven op welk stuk land bieten groeien en waar aardappe len, terwijl die er op het land toch alle bei groen uitzien. Als iedereen heeft ingevuld dat een voetbalveld uit zes pixels bestaat, de willekeurig gekozen weergavekleuren niets te maken hebben met de kleu- renband van de satellietopnamen en dat dus een rode kleur in je beeld dan ook niet hoeft te betekenen dat het een infraroodopname is, krijgt ieder een weer zijn score te zien. Er vallen geen onvoldoendes, maar dat ligt vast aan de intensieve begeleiding en hulp die Michel hier en daar moest geven. Op ieders scherm valt nu af te lezen wat hij inmiddels weet over Landsat: dat die ronddraait over de polen en eens per maand over komt, dat je drie weergavekleuren tegelijk kunt gebrui ken (rood, groen en blauw) en dus drie banden tegelijk kunt weergeven, en dat je van een Landsat-beeld een kaart kunt maken. Deze hele kennis is in een uur opgebouwd, maar toch zo in spannend dat het tijd is voor een rond wandeling over de expo zelf. En dat was lachen. Onder de strakke leiding van Michel worden uit de grote hoeveelheid opge stelde satellieten de echte van de na- maak-exemplaren onderscheiden en dat was best moeilijk. Een grote land kaart van Nederland, opgebouwd uit satellietbeelden die de vegetatie weer geeft, is op een stuk vloer uitgestald. Gezamenlijk worden de aardappel- en bietenvelden opgezocht en, merkwaar dig fenomeen op deze vegetatiekaart, de markering van de landsgrenzen met Duitsland en België. Daar groeien Het is best moeilijk. toch geen andere bieijen dan in Nederland? De verschillen in beelden die de lapdsgrenzen markeren, blijken in het noorden te worden veroorzaakt door de veenafgravingen die alleen aan Nederlandse zijde gewoonte waren. In het zuiden is de rigoureuze aanpak van ruilverkavelingen in Zeeland die het verscjiil met België markeert. De betreding van een nagebootst ruimtestation moet de klas inzicht geven in het leven aan boord daarvan en daarbij blijkt een grote matei van inleving. Michel lanceert de aan wezigen denkbeeldig en gewichtloos door het ruimteschip, laat ze in die situatie onmogelijke lichaamsoefeningen doen, meeruiken met de denkbeeldige stank die daar moet heersen, mee-oefenep onder de douche met wegvliegend water en pogingen doen om gericht op de toiletpot terecht te komen. De rondgang eindigt bij het beeld van Neil Armstrong die de eerste stappen op de maan mocht zetten: „een kleine stap vo«j>r die ruimtevaarder, maar een grote stap voor de menshqid". De jongelui hebben die stap niet meegemaakt. Hun leraar Tom Alexander was toen net twee jaar en weet zich dat ook niet te herinneren. Alleen de ouderen onder ons Weten daar nog van, zegt Michel, en kijkt in mijn richting. Oefening rivierenland Na een verdiende yerfrissing zoeken de leerlingen hun werkplek achter de computers weer op om de geleerde kennis in praktijk te| brengen. Uit de satellietbeelden moet nu een kaart wordep gemaakt. Module Rivierenland heet dat werkstuk en het is knap ingewikkeld. Het wordt uitge voerd met het computerprogramma SaMBA dat hiervoor speciaal is ontworpen (en niets te maken heeft met de kat van Michel die toevallig ook Samba heet). Het is nog wat gebruiksonvriendelijk, zegt Michel, maar er komt een tweede versie. Het satellietbeeld dat wordt opgeroepen, toont een groep rivjeren. Om de juiste locatie te vinden, moet even de Bosatlas van Nederland worden geraadpleegd en daarvan is hier een hele stapel voorhanden. Al snel heeft iedereen ontdekt dat het beeld een stukje weergeeft ergens in de buurt van Arnhem. Rhenen en Oosterbeek worden herkend en de rivieren Rijn en Maas. Rivierbeelden: laag- en hoogwater over elkaar. Omdat je in een klein uur tijd niet de hele Betuwe in kaart kunt brengen, beperkt de opdracht zich tot de rivie ren. Maar wel met de extra opdracht niet alleen de laagwater-, maar ook de hoogwatersituatie zichtbaar te maken. Het programma helpt gelukkig een handje, en door het uitvoeren van de opeenvolgende op drachten weet iedereen vrij snel de beelden op te roepen van de situatie toqn de rivieren buiten de oevers waren getreden. Van de blhuwe kleur die hier het water weergeeft, worden zo'n vierhonderd pixels geclassificeerd. Daarmee weet de computer dan alle water te vinden. Het resultaat wordt opgeslagen eh samen met het laagwaterbeeld over el kaar heen afgebeelc^. Als je voor beide situaties verschillende 563 GEODESIA 1998-12 T v t 'O tj. f

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 37