weergavekleuren uitzoekt, zie je de verschillen duidelijk naast elkaar: een beeld van de rivieren in normale toestand en daarover de kaart van de volgelopen uiterwaarden. (Wat zijn uiterwaarden meneer? Ja, je kunt nog niet alles weten als je vijftien jaar bent.) Wie het eerst klaar is met de oefe ning, mag weer gaan internetten en de vaardigsten weten zonder enige hulp en bijstand in zeer korte tijd zeer fraaie, maar ook zeer betwiste beelden te reproduceren, waarbij de weergavekleuren al zijn voorgeprogrammeerd. Het is tijd voor de terugreis naar Bussum. Over enige tijd volgt nog een eindopdracht remote sensing. In de buurt van de eigen school mag klas vier van het Goois Lyceum de eigen omgeving in kaart gaan brengen met behulp van satellietopnamen. Michel gaat daar dan ook heen, want al is de „opleiding" nu voltooid, enige ondersteuning zal daar zeker nog bij nodig zijn. Varianten Zo is er de afgelopen anderhalf jaar al heel wat kennis en ervaring opgedaan in het onderwijs. Rekening houdend met het feit dat al ruim drieduizend leerlingen een stukje geodesie-oplei- ding hebben gekregen en er de ko mende jaren nog veel werk zal worden verzet om jongeren en ouderen te la ten ruiken aan de mogelijkheden van remote sensing, zal het de komende jaren vast niet ontbreken aan vak krachten in het geodetische werkveld. En dat is een goed teken, want daar schijnt voorlopig nog genoeg werk voorhanden te zijn. Remote sensing in a schoolclass In the permanent SPACE EXPO of Estec in Noordivijk you can find a lot of information about space travel. Since a few years this institute also gives lessons in Remote Sensing to students of secon dary schools. The author visited a lesson and describes how pupils did exercises with pixels, colours, mapping and GIS. They also practised with multitemporal images of the flooded Rhine area near Arnhem. VBO/MAVO De eindtermen voor vbo/mavo bevatten inmiddels ook het onderdeel remote sensing, waarin is omschreven dat de leerling in staat moet zijn verschillen de remote sensingbeelden te herken nen en met kaarten te vergelijken. Ook voor die groep wordt door Space Expo een programma ontwikkeld. Maar de jongens en meisjes die daar voor al staan te trappelen, moeten nog een paar maanden geduld hebben. Het project Remote Sensing van Space Expo heeft inmiddels de handen vol aan de lopende lessen en het verbe teren van de programma's. Daarnaast wordt hard gewerkt om de trappelen de mavo/vbo-groep ook van het fraais te laten meegenieten. En dan houdt het nog niet op, want men kijkt al uit naar het jaar 2000 om dan mee te doen aan de Aardrijkskunde Olympia de die wellicht (gedeeltelijk) zal plaats vinden in het Space Expo in Noord- wijk. Rondom de kaart van Nederland: zoeken naar de grenslijn. De module rivierenland is slechts één van de mogelijk heden. Er kan ook worden gewerkt met „Duingebied Meyendel", waarmee het duingebied aan een nauwkeurig vegetatie-onderzoek wordt onderworpen, of de module „Ozonlaag", waarin de leerlingen proberen uit te zoeken hoe die laag zich heeft ontwikkeld de afgelopen vijftien jaar. Tenslotte is ook nog de module „Mainport Schiphol" voorhanden, waarmee de remote sensing-beelden in com binatie met GIS worden toegepast om nieuwe varianten voor een vijfde Schipholbaan te helpen ontwerpen. Hierin wordt remote sensing-informatie gecombineerd met geo grafische en statistische informatie, waardoor tevens het nut van GIS duidelijk wordt gemaakt. Misschien moet de Tweede Kamer hier ook eens op oefening komen. Entree Space Expo met Ariane-satelliet. 1998-12 GEODESIA Summary

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 38