ilfi Ruil- en herverkavelingen in Zeeland PUBLICATIE Theo Scheele, redacteur. Ruil- en herverkavelingen in Zee land; landinrichting in perspectief van 1946 tot heden. Tekst: J.Markusse, uit gave de Koperen Tuin Goes, ISBN 90 72138 42 2, prijs f49,90. Een boek met een veel grotere strek king dan zijn titel doet vermoeden. Weliswaar beschrijft de auteur de situ atie in Zeeland, maar duidelijk afgezet tegen de landelijke ontwikkelingen: de opkomst (en ook een beetje) de terug gang van de ruilverkaveling in Neder land. Ik had de keus tussen het maken van een globale weergave - maar dan bleef er veel onbesproken - of een zo volle dig mogelijke behandeling (tot in de tails) wat de leesbaarheid niet ten goe de zou komen, schrijft Markusse. Hij koos voor de tweede opzet en gaf het ook nog de bedoeling mee te kunnen dienen als naslagwerk. Markusse is in zijn opzet meer dan ge slaagd. Het is behoorlijk volledig en zal zijn naslagfunctie zeker vervullen. Maar hij vergiste zich in de veronder stelling dat het slecht leesbaar zou zijn. Bij het doorlezen krijg je al gauw het gevoel dat je Markusse hoort vertellen over zijn belevenissen en ervaringen, waarbij hij door een aantal humoristi sche gebeurtenissen kleur geeft aan het leven in de ruilverkavelingen en daar tussendoor zijn duidelijke visie nog eens etaleert op de zegeningen en de veranderingen (die niet altijd verbete ringen waren). Indien er niet verka veld zou zijn, zou het op veel plaatsen onmogelijk zijn met de moderne land bouwmethoden grond te bewerken op veel verspreid liggende percelen met de meest ongelukkige vormen, schrijft hij. Het wegenstelsel zou voor het ver voer niet meer kunnen worden ge bruikt en het waterbeheersingsstelsel zou tekortschieten om een redelijke opbrengst te behalen. De opbrengst van de gewassen zou lager zijn en de kosten veel hoger. Ter onderbouwing van zijn verhalen geeft Markusse, die zelf van 1953 tot 1990 bij de Zeeuwse ruilverkavelingen als landbouwvoorlichter en als sociaal-economisch voor lichter was betrokken) een geschiedkundig overzicht van de ruilverkaveling. Die is ontstaan omstreeks de eeuwwisseling op aandrang van het KNLC (Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité) en de vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde. Het duurde tjot 1916 eer de eerste ruilverkaveling tot stand kwam (Ballumermieden op Ameland). In 1924 kwam de eerste Ruilverkavelingswet die alweer in 1938 werd vernieuwd. Pogingen om daarin ook natuurbelangen te laten meewegen, haalden het niet omdat men niet inzag hoe de natuur gebaatjkon zijn bij de verkaveling (en dat was ze toen ook beslist niet). Na de oorlog ging he)t pas echt goed met het verkavelen, zij het dat het herstel tfan onder water gelopen gebieden in Zeeland (Herverkav^lingswet Walcheren) en de gevolgen van de ramp in 1953 daarin als leerschool diende. In 1954 kwam de derde Ruilverkavelingswet tot stand, die in 1985 werd vervangen dóór de Landinrichtingswet. In de ge schetste periode veranderde veel in doelstellingen, stem rechten, kostenverrekening en uitvoering van werken. Ruilverkavelen of landinrichten dient thans niet langer uit sluitend het agrarische belang, maar dient tevens ter ver betering van bosbouw, natuur- en landschap, infrastruc tuur, openluchtrecreatie en cultuurhistorie. Helaas, consta teert Markusse, is dóór al die veranderingen het draagvlak voor ruilverkaveling! sterk verminderd. De balans slaat vol gens de landbouwer^ te ver door naar landschapsaankleding en natuurbehoud, wat confrontaties veroorzaakt. Met droefheid wijst hij naar enkele afgestemde ruilverkave lingen. Jammer, maar daar hebben de boeren wel de boot (en veel voordelen) gemist. Men heeft de eigen ruiten inge gooid. Het brengt de schrijver ertoe op te roepen tot het zoeken naar oplossipgen en te luisteren naar eikaars stand punten. GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 41