De redactie van Geodesia wenst u prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1999 Geduld Tabellen kunnen saai en droog zijn, maar vaak vertellen ze toch hun eigen taal. In tabellen geeft de schrijver een over zicht van alle plaatsgevonden ruilverkavelingen in Zeeland: 53 000 ha herverkaveling en 56 000 ha ruilverkaveling is uitgevoerd; 31 000 ha is nog in uitvoering en 32 000 ha in voorbereiding. Werk genoeg dus voor de toekomst. Het overzicht geeft ook inzicht in de duur van de ruilverkave lingsprojecten: tussen het moment van stemming en de aktepassering (en dat is toch de periode dat het gebeurt) bedroeg voor de herverkavelingen ruim negen jaar en voor de ruilverkavelingsblokken zeven jaar. Je moet dus wel wat geduld uitoefenen eer je van de voordelen kunt plukken. De laatste jaren (mede dankzij het instrument administra tieve ruilverkaveling) kan het echter al in gemiddeld vier jaar. De ruilverkaveling Wolphaartsdijk sloeg alle records, gestemd in 1983, aktepassering in 1986, afgesloten in 1988. Dat zal zelfs bij een herijking niet veel korter kun nen. In een andere tabel laat de schrijver zien dat er in totaal 303 bedrijven naar andere gebieden zijn verplaatst. Een opsomming van veranderde regelgeving maakt ook een stukje achteruitgang duidelijk: 1974: ruilverkavelingsrente verhoging van 5 naar 6 bezuiniging op kavelverbeteringswerk, bedrijfsvergroting moet contant worden betaald; 1979: subsidie op kavelverbeteringswerk verlaagd; 1986: subsidie op kavelverbetering afgeschaft; 1988: subsidie op waterbeheersing verlaagd. Het echte verhaal zit echter in de beschrijving van de Zeeuwse verkavelingen zelf, beginnend bij de herverkave ling van Walcheren (1947) en eindigend bij de herinrich ting van de kust van West Zeeuws Vlaanderen die om streeks 2000 van start hoopt te gaan. Daartussen maakt Markusse een interessante tocht langs alle grote en kleine verkavelingen die Zeeland heeft gekend, afwisselend se rieus, voldaan en bemoedigend, en doorspekt met humo ristische gebeurtenissen, die blijkbaar inherent zijn aan het verkavelen zelf. Er blijkt een grote deskundigheid in het landbouwleven (hoe kan dat ook anders als landbouwvoor- lichter), kennis van de ruilverkavelingsmaterie, maar ook doorgronder van de menselijke tragedies en problemen die de rigoureuze ingrepen van verkavelingen met zich mee brengen. Met de opsomming van de pogingen de landbouwbedrijven meer levensvatbaarheid te geven, doorloopt de lezer de ontwikkeling van de tijden (van werkpaard tot trekker en volauto matische bietenrooier). Uiteraard kent elk blok zijn eigen specifieke proble matiek en specifieke bewoners. En elk blok kent zijn variatie in bedrijven, van heel klein naar heel groot, weide gebied, akkerbouw of fruitteelt en ook de grondsoorten van zware klei tot het zand in de grensstreek. Walcheren, de Bevelanden, Schouwen- en Duive- land, Tholen en Zeeuws Vlaanderen passeren de revue, en overal gebeuren grote, kleine en vooral ook leuke din gen. Tussen al die verhalen door klinkt steeds de boodschap van de schrijver: wat is er veel verbeterd, wat is het mooi geworden, maar bovendien: ga toch vooral door met het verkavelen, ook al is dat geen puur agrarische on derneming meer. Zowel de land- en tuinbouw als de natuur en het land schap moeten baat hebben bij land inrichting en dat kan alleen tot stand komen als je naar elkaar luistert. Dat is een nieuw geluid uit de mond van de landbouwvoorlichter die vroeger daar niet in de eerste plaats het oog op richtte. Maar dat geeft hij ook ruimhartig toe en hij besluit de toe lichting op zijn boek met de woorden: „Het is te hopen dat de jonge genera tie (boeren) de inspanning van hun ouders en grootouders om de produc tie-omstandigheden te verbeteren zal blijven waarderen. En dat niet zal wor den vergeten dat dit niet zonder moei te is gegaan". 568 1998-11 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 42