ONS WERKTERREIN n vrijblijvend oriënterend gesprek. I I I een in de maatschappij gehanteerde definitie wordt onder kwaliteitszorg verstaan „een georganiseerde zorgvul digheid van werken, die leidt tot effi ciëntie en doelmatigheid". Bij het creëren van een maatschappelijk draagvlak voor de geodetische produc ten en diensten is het dus van belang het kwaliteitsmodel hiervan te vertalen in termen die worden begrepen in de maatschappij. Dus met andere woor den: geef maatschappelijke betekenis aan het kwaliteitsmodel voor bijvoor beeld kadastrale reconstructie, groot schalige basiskaart (GBKN) en mid- denschalige basiskaart (TOPlOvec- tor). Het gaat daarbij niet alleen om de geodetische kwaliteit; voor een goed inzicht is het van belang om aan te ge ven hoe het product kan worden ge bruikt. Via het Nationaal Clearinghouse Geo- informatie (NCGI) kunnen maat schappelijke organisaties, door ge bruik te maken van metadata, een overzicht krijgen van aanwezige geo- informatiebestanden. In ontwikkeling is verder de Nationale Geo-informatie Infrastructuur (NGII), die een aantal maatschappelijk relevante datasets op het terrein van de geo-informatie zal gaan bevatten. In verband met een brede toegankelijkheid van geo-infor matie voor maatschappelijke organisa ties acht de werkgroep het van belang te onderzoeken welke instanties zich bezighouden met metadata hierover. En natuurlijk moeten wij ons bezig houden met de vraag op welke aspec ten van de metadata de geodeet zich moet richten. Van belang is onder meer vast te leggen wie het bronhou derschap van geo-informatie bezit, hoe de bijhouding is geregeld en wat de kwaliteit van de gegevens is. De werkgroep stelt voor hierover met de Ravi van gedachten te wisselen. Tijdens het Geodesia-congres van 1997 is reeds het idee gelanceerd te komen tot een kenniscentrum waarin de relatie van de geodeet en de op drachtgever in al zijn complexiteit via praktijkcases aan de orde wordt ge steld. Het doel hiervan is tweeledig: de geodeet inzicht te geven hoe de markt het beste kan worden bena derd; de maatschappij inzicht te geven in de meerwaarde van geodetische in breng in maatschappelijke proces sen. De werkgroep stelt voor het concept van dit kenniscentrum verder uit te werken, waarbij geprofiteerd kan wor den van ervaringen in andere beroeps groepen. Een FIG-definitie van landmeter/geo- deet is: een professioneel werkend per soon met een academische kwalificatie en technische expertise om de weten schap kunde van het „meten te beoefe nen; die grond/land- en geografisch gere lateerde informatie kan verzamelen en bewerkenzodanig dat die informatie gebruikt kan worden bij planning en ef ficiënte implementatie van administra ties over grond, zee en vastgoed gerela teerde structurenen die een stimuleren de bijdrage levert aan de ontwikkelingen van de beroepspraktijk. De definitie op zich is niet belangrijk. Wel kunnen wij ons afvragen in hoe verre de Nederlandse geodeet zich hierin herkent en of er behoefte be staat aan een eventuele aanscherping van deze definitie. Commissie 1 van de FIG heeft een „Model Code of Ethics" en een „Mo del Code of Professional Conduct" opgesteld. In het kader van het opstel len van een gedragscode voor de be roepsgroep is het van belang de hier gedane uitspraken over het functione ren van de geodeet in de Nederlandse praktijk te toetsen. De werkgroep stelt voor via een enquête met gerichte vra gen deze toets te bewerkstelligen. Bij een gedragscode voor de geodetische beroepsgroep hoort in ieder geval de instelling van een geschillencommis sie. De werkgroep is klein van samenstel ling, maar groot van ambitie! Toch be staat de behoefte de bezetting van de werkgroep uit te breiden met enkele personen die ervaring hebben met het opstellen en het analyseren van de re sultaten van een enquête met gerichte vraagstellingen. Wie hiervoor belang stelling heeft, kan zich opgeven bij Ko van Raamsdonk, telefoon werk (0546) 83 2577 of privé (055) 541 63 39. Samenstelling werkgroep A „Professionele standaarden, normen en waarden": Ko van Raamsdonk - voorzitter Arjan de Ruijter Marc van de Ven Geo Meetdienst, bureau voor landmeetkunde, begeeft zich al sinds 1966 op de meest uiteenlopende werkterreinen. Met ruim 80 gespecialiseerde medewerkers bieden we u de landmeetkundige dienstverlening waar u om vraagt: maatwerk in de letterlijke zin van het woord. Uw werkterrein kent voor ons weinig geheimen. Uw werkterrein is immers ons werkterrein. Hoofdkantoor Bunschoten Celsiusweg 7 Bunschoten Postbus 13 3750 GA Spakenburg Tel. (033) 298 42 84 Fax (033) 298 66 85 Bijkantoor Assen Beilerstraat 27a 9401 PB Assen Tel. (0592) 31 34 00 GEODESIA 1998-12 Toegankelijkheid geodetische informatie Maatschappelijke bekendheid dienstverlening Gedragscode beroepsgroep geodeten Samenstelling werkgroep BUREAU VOOR LANDMEETKUNDE

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 45