hert Gerard Reve Twee medewerkers van de Universi teit van Amsterdam zijn in september 1998 begonnen aan een haalbaar heidsstudie naar de mogelijkheden van ontsluiting van de kadastrale be scheiden. De Oorspronkelijke Aanwij zende Tafels werden tot nu toe met de bijbehorende minuutplans uitgegeven door de Stichting Kadastrale Atlas Noord-Holland. Dit project bleek echter op tal van problemen te stuiten. De provincie Noord-Holland heeft de Stichting Regionale Geschiedbeoefe ning Noord-Holland verzocht moge lijke andere oplossingen te analyseren. Het eindverslag van dit onderzoek wordt medio 1999 verwacht. (Uit: Hollands Historisch Magazine, oktober 1998) „Raphael Wessel lag niet iedere dag op zijn knieën om God te danken dat hij landmeter was geworden, maar hij vond het al met al geen slechte keu ze van beroep". De eerste zin van „Het hijgend hert", het nieuwste boek van de grote Volksschrijver Gerard Reve, begint veelbelovend: een hoofd persoon die landmeter is - een derge lijke eer wordt onze beroepsgroep in de Hoge Literatuur slechts zelden toe- bedeeld. Maar heeft de grote Schrijver slechts een grapje met ons willen uit halen? Of was wellicht de in Zijn bezit zijnde beroepen-almanak toevallig opengevallen bij de L? Het thema landmeten speelt in „Het hijgend hert" namelijk verder geen enkele rol - het boek is een variant op Reve's vo rige producten, met de bekende ingre diënten, het barokke taalgebruik en dezelfde thematiek (de recensent in de Volkskrant zei erover dat je van een instituut als Reve niet meer kunt verwachten dat die zich nog ver nieuwt...). En dat een landmeter de herenliefde kan zijn toegedaan, is door een vakgenoot al een jaar of vijf gele den „onthuld" in de Gay Krant. Voor Reve-liefhebbers is het boek wellicht nog interessant; voor landmeters in elk geval niet. AvdM Onder auspiciën van de Stichting His torisch Kadaster Alkmaar, met verte genwoordigers van het Regionaal Ar chief en van het bureau Monumenten zorg en Archeologie van de gemeente Alkmaar, is in 1989 begonnen met de samenstelling van een historisch „ka daster" van Alkmaar over de periode 1493-1910. In een databank zijn ge gevens uit verschillende bronnen bij eengebracht, die alle betrekking heb ben op de eigenaren en huurders van huizen en land in de historische bin nenstad van Alkmaar. De gegevens uit de periode 1700-1910 zijn nu voor een breed publiek toegankelijk ge maakt door ze op cd-rorn te zetten. Via het kadastrale nummer uit 1832, dat als „standaard-adres" aan elk per ceel is toegevoegd, is alle beschikbare informatie over een perceel te achter halen. De cd-rom is voor 25,- ver krijgbaar bij het Regionaal Archief, bij bureau Monumentenzorg en bij diver se Alkmaarse boekhandels. (Uit: Hollands Historisch Magazine, oktober 1998) Niet alleen kartografen, maar ook ma nagers zetten tegenwoordig van alles „op de kaart". Ook de nieuwe minis ter van Binnenlandse Zaken, Peper, is Europese steden stonden in 1746ook al op de kaart zo'n zelfbenoemde kartograaf. In een interview in Elseviers Magazine stelt hij dat hij „nogal actief is geweest bij het op de kaart zetten van de steden in Europa". Een lezer van het blad erger de zich in een ingezonden brief hier over: die steden bestonden al lang en stonden ook al lang op de kaart voordat hij geboren was. En de kans is zelfs groot dat na zijn dood die steden nog steeds op de kaart staan Met dat standpunt kunnen wij het eigen lijk alleen maar roerend eens zijn. AvdM Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de opleiding tot geodetisch ingenieur is een boekje uitgegeven, met als titel „Steeds voor u/jou de plaats bepalend". De Subfaculteit der Geodesie heeft dit boekje verspreid onder de geodetisch ingenieurs. Wan neer u belangstelling heeft voor dit boekje en nog geen exemplaar bezit, kunt u zich wenden tot Y. H. M. Engelen-de Vroege, telefoon (015) 278 25 80, e-mail: Y.H.M.Engelen- deV roege@geo .tudelft.nl. Fugro-Inpark bv, een Nederlandse werkmaatschappij van Fugro nv, en NUON hebben op 24 november 1998 een overeenkomst getekend, waarmee Fugro-Inpark een aantal acti viteiten van NUON overneemt. Deze activiteiten hebben betrekking op de omzetting van kabel- en leidingregi- 574 jHiT> 1998-12 GEODESIA BERICHTEN Kadastrale atlas Noord-Holland Hijgend hert niet voor landmeters ROMAN L.J.VEEN Historisch Kadaster Alkmaar Minister Peper als kartograaf 50-jarig bestaan opleiding tot geodetisch ingenieur Fugro neemt deel activiteiten NUON over -Ma tlri t iCJtriiïcJk

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 48