straties van kaarten naar computerbe standen en een aantal aanverwante ac tiviteiten. Bij de outsourcing van deze activiteiten van NUON naar Fugro- Inpark zijn ongeveer veertig NUON- medewerkers betrokken, die bij Fu- gro-Inpark in dienst zullen treden. Met de conversie is zo'n 50 miljoen gulden gemoeid. Het is hiermee het grootste conversieproject op het ge bied van kabels en leidingen dat tot op heden in Nederland is uitgevoerd. Fugro-Inpark is gedurende zo'n vijf endertig jaar actief op het gebied van consultancy, software-ontwikkeling en uitgevoerde projecten die betrek king hebben op geo-informatie en in formatie over kabels en leidingen. De rijksoverheid legt niet of nauwe lijks verantwoording af over de manier waarop zij met haar archieven omgaat. Dat schrijft de algemene rijksarchiva ris M. W. van Boven in het jaarverslag 1997 over de archiefinspectie aan de Tweede Kamer. „Archiefbeheer krijgt nog steeds structureel te weinig aan dacht binnen de overheidsorganisa ties", aldus Van Boven. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de Liro-affaire van het Agentschap van het ministerie van Financiën, de oneigenlijke vernieti ging van dossiers door de Militaire Inlichtingendienst en de vernietiging van een deel van het geconsigneerde- gelden-archief van Financiën. Onderzoek van de Rijksarchiefinspec tie naar de archiefparagraaf in de Rijksbegroting 1998 leverde ook te leurstellende resultaten op. De aange troffen gegevens bieden onvoldoende inzicht om kwaliteit en kosten van het archiefbeheer op hoofdlijnen te beoor delen. De digitalisering biedt grote mogelijk heden voor de informatievoorziening bij de overheid. Maar deze ontwikke ling is niet zonder risico's volgens Van Boven. Hij meent dat het millen niumvraagstuk dat nu zo in de aan dacht staat, slechts het topje van de ijs berg is. Van Boven vindt het behoud van digitale bestanden een veel om vangrijker en op termijn ingrijpender probleem. Digitale archiefbestanden voldoen bijvoorbeeld vaak niet aan de archiefwettelijke eisen. Belangrijkste reden hiervoor is dat documentaire in formatieverzorgers meestal nauwelijks invloed hebben op de gang van zaken rond digitale bestanden. Staatssecretaris Van der Ploeg van Cultuur onderschrijft het pleidooi van Van Boven om de situatie te verbete ren. Departementen en zelfstandige bestuursorganen moeten een structu reel beleid voor hun archieven gaan voeren met goede afspraken over de kwaliteit en de verantwoording. Daar naast heeft de Rijksarchiefinspectie versterking nodig om haar taken van toezicht goed te kunnen uitvoeren. (Bron: Staatscourant 174, 1998) Woensdag 16 september 1998 was het dan zover. De 9e WL-studiereis naar Denemarken ging van start. Via station Deventer en de benzinepomp nabij Almelo vertrok de volle bus naar Kopenhagen. Onderweg hadden we vanwege de drukte enig oponthoud, zodat we de boot bij Puttgarden maar net haalden. Op de boot konden we even goed uitwaaien, want het was best een lange zit. Weer op het vaste land aangekomen, hadden we nog on geveer anderhalf uur te gaan naar het Skjalm Hvide Hotel in Slangerup (ca. 30 km ten noord-westen van Kopen hagen). De eerste excursiedag bestond uit een bezoek aan de Oresundtunnel, een lezing over GPS/RTK-methode gebruikt bij de aanleg van de tunnel en een bezoek aan diverse bouwlocaties in de stad Kopenhagen. Logo bezoekers centrum 0resund-tunnel. De Oresundtunnel van 3,5 km loopt van Kopenhagen naar een 4 km lang kunstmatig eiland, gelegen net ten zuiden van het eiland Saltholm. De 7,8 km lange brug vormt de derde schakel in de verbinding tussen het Deense Kopenhagen en het Zweedse Malmö. In het jaar 2000 rijden de eer ste auto's en treinen door de tunnel en over de brug. Vanwege de grondsoort heeft men gekozen voor het afzinken van geprefabriceerde betonnen tun- neldelen. Boskalis heeft begin augus tus met succes het eerste deel van de Oresundtunnel laten afzinken. ]|n een lezing over de gebruikte meet methode met GPS/RTK bleek eens te meer dat veel voorbereidingen moeten worden besteed aan een dergelijke operatie. Zowel Denemarken als Zwe den heeft zijn eigen coördinatenstel sels en transformaties. Deze bleken moeilijk op elkaar aan te sluiten, dus nóg maar een stelsel. Andere proble men waren de hoge telefoonkosten tussen Zweden en Denemarken, wei- hig referentiepunten vanwege de zee, enzovoort. Uiteindelijk haalt men nu bij het afzinken van de tunneldelen een nauwkeurigheid van enkele milli meters. Na de middag hebben we en kele bouwplaatsen in de stad bezocht. In de stad Kopenhagen is men zeer druk met het treffen van infrastructu- 575 Via de 0resundtunnel, een kunstmatig eiland en een brug is de verbinding ontstaan tussen het Deense Kopenhagen en het Zweedse Malmö. GEODESIA 1998-12 Archivering rijksoverheid niet volgens de regels VERSLAGEN Tweejaarlijkse VVL-studiereis 0RESUND ftitngtln Hymatonitll*4'inotoniQlv Yórt rtofr»! rttrp Nngvtg Outw tmgtojr) AijOtmmg

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 49