A Voorbeeld kadastrale kaart Denemarken. rele voorzieningen om het verkeer straks goed door de stad naar de tun nel te leiden. Spoorwegen, autobanen, metro's, alles legt men aan om straks geen verkeersproblemen te krijgen. Het was boeiend om te zien hoe de stad in een aantal jaren een hele meta morfose ondergaat. 's Avonds heeft iedereen zich op zijn eigen manier vermaakt. In een kroeg in Slangerup of in Kopenhagen, of met een belastingvrije whisky op de hotelkamer. De tweede excursiedag bestond uit een bezoek aan het Kort Martikelstyrel- sen (Deense Kadaster). Zij voeren alle taken uit van de staat voor wat betreft kaartvervaardiging en verzameling van geodata in Denemarken, Faroë Eilan den, Groenland en het omliggende water. Tevens maken zij de kadastrale kaarten. Vijl medewerkers vertelden waar KMS zich zoal mee bezighoudt. De kadastrale kaart, de productie van de topografische kaart (1 25 000 en 1 50 000), TOP10 Denemarken, de „levende" kaart van Denemarken en hydrografie kwamen aan bod. Vooral de levende kaart van Denemarken gooide hoge ogen. Aan de topografi sche bestanden hangen diverse data bases met allerlei informatie. Na veel geluisterd te hebben, was er de gelegenheid om nog even de stad te bekijken. Op het laatste moment kwam de gids nog aangesneld en heb ben we per bus een rondrit gemaakt door Kopenhagen. We hebben veel gelachen om de dingen die zij vertelde en vooral ook hoe ze het vertelde. Al met al ook weer een zeer geslaagde ex cursiedag. In het hotel hebben we heerlijk gegeten en iedereen koos daar na weer zijn eigen weg om de excursie op een goede manier af te sluiten. De terugreis verliep heel voorspoedig en na een lekkere maaltijd in De Lutte keerde iedereen huiswaarts om terug te kijken op een zeer geslaagde buiten- land-excursie! Katinka Roebert Het 10e AM/FM GIS-congres werd voor de vierde keer gehouden in het MECC te Maastricht, op 4 en 5 no vember 1998. Met honderdvijftien deelnemers is het animo voor het con gres de afgelopen jaren drastisch afge nomen. Kort Matrikelstyrelsen Logo Kadaster Denemarken. De eerste dag werd begonnen met een kop koffie en een voorzichtige blik in de expositieruimte, waar maar acht tien stands waren geplaatst. In deze stands werden GIS-applicaties en GIS-pakketten gedemonstreerd. Om 10.00 uur werd het congres geopend door T. I. M. Schuijt, voorzitter van AM/FM Nederland. Hij haakte in op het congres in de USA, afgelopen zo mer, waar bekend werd gemaakt dat de naam van AM/FM International veranderde in GITA, Geospatial In formation en Technology Association (zie Geodesia 1998 no. 6, p. 287). Het thema van het Nederlandse congres was niet voor niets „Quo Vagis", waar gaan we heen, hoe verder? In de loop van de twee dagen werd dan ook regel matig de vraag gesteld: zijn we op de goede weg, moeten we doorgaan zoals we nu bezig zijn of moeten we van richting veranderen. Na het inleidende praatje werd ver volgd met drie voordrachten: AM/FM Quo Vagis, de actualiteiten, door A. van Olst, Director Net works Alliance Coordination van KPN. Deze lezing ging vooral in op de actualiteiten bij KPN. Hoe gaan zij om met GIS, wat ervaren zij als voor- en nadelen. De veranderingen die het bedrijf heeft ondergaan de laatste jaren, werden hierin ook meegenomen. Ook werd gewezen op het belang van datastromen bin nen de communicatie. Veranderingen in de Nutssector en Liberalisering, door T. Pel, Price- Waterhouse Coopers. Pel ging voor al in op de ontwikkelingen in de nutssector, zoals die de komende tijd gaan plaatsvinden. Hij beschrijft onder andere het stappenplan zoals dat gebruikt gaat worden 0111 de elektriciteits- en gasmarkt te liberali seren, en daarnaast natuurlijk de ge volgen van liberalisering en de rol van GIS daarin. Ook werden de strategieën besproken, die worden gebruikt om de winst van de nutsbe drijven te verhogen en de rol die GIS hierbij zou kunnen spelen. Technologische otitwikkelingen, door R. Gommers, CMG Utilities Te lecom. De technologische ontwik kelingen van GIS werden aange haald alsook de ontwikkelingen van de context en de organisatie erom- 576 1998-12 GEODESIA 10e Nederlandse AM/FM GIS-congres

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 50