Inzicht in een oogwe A Visual Reality: een nieuwe dimensie in geo-informatie TU Delft CYCLOMEDIA tiebezoek was het tijd voor drie boei ende debatronden over actuele stellin gen. Deze debatronden worden geleid door Fons de Poel (Netwerk). Drie maal twee deskundigen en deelnemers uit de zaal leverden een actieve bij drage aan en gaven hun mening over de geponeerde stellingen (zie kader). Na het bedanken van alle sprekers werd het congres officieel afgesloten om 15.30 uur. Al met al was het een boeiend gebeuren, ook door de infor mele contacten. Als locatie, tijdstip, doelgroep en beperkte mailing debet zijn aan de terugloop van het aantal deelnemers, moet daar toch iets aan te doen zijn? Fieke-Neel Jongerius, Lucienne de Wit De afstudeerscripties van de TU Delft, Subfaculteit der Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publicaties zijn ook aan te vragen via: http://www.geo.tudelft.nl/biblio- theek. Gini Ketelaar (Afstudeerdatum: 18-9-1998) Histogrammen van w-toetsgroothe- den worden gebruikt als additioneel instrument in de Delftse vereffenings- en toetsingstheorie bij het toetsen van het mathematisch model aan de wer kelijkheid. Evenals het histogram is de kernschatting een middel om de dicht heid van identiek verdeelde data, zoals w-toetsgrootheden, te beschrijven. De kernschatting verschilt van het histo gram doordat zij een continue functie beschrijft. Evenals het mathematische model kan worden getoetst op zijn gel digheid onder de nulhypothese, kan worden getoetst of de kernschatting van de w-toetsgrootheden overeen komt met de standaardnormale dicht heidsfunctie door middel van Good- ness-of-Fit toetsen (GoF). In het afstudeeronderzoek staat cen traal wat de mogelijkheden zijn van de kernschatting en verschillende karakte ristieke Goodness-of-Fit toetsen in de verwerkingsprocedure van metingen. Omdat de theorie omtrent de kern schatting en GoF-toetsen van toepas sing is op onafhankelijke grootheden, is de invloed van de correlatie van w- toetsgrootheden geanalyseerd. Boven dien is bekeken of het gebruik van gedecorreleerdc w-toetsgrootheden een oplossing biedt. Het gedrag en de mogelijkheden van GoF-toetsen op de kernschatting van w-toetsgrootheden is onderzocht in een aantal netwerken van de tweede planperiode van het NAP en in een programma dat identie ke punten bepaalt in digitale beelden in de close range fotogrammetrie. 1998-12 GEODESIA De toepassing van de kern- schatting en Goodness-of-Fit toetsen in de verwerkings procedure van geodetische metingen Frank Data International opent met CycloMedia de volgende dimensie in geo-informatie: Visual Reality. Elke meter straat of gevel in uw gemeente of regio, 24 uur per dag zichtbaar op uw eigen pc. Met CycloMedia is het mogelijk. Door systematische opname van cyclo- rama's (digitale panoramafoto's), waarop u letterlijk 360° om u heen kunt kijken. En door deze te combi neren met GIS, CAD, databases of Virtual Reality haalt u de wereld naar uw beeldscherm: u creëert Visual Reality op uw eigen kantoor of - via internet - op de burgerbalie. Dit concept wordt nu al toegepast bij beheer en registratie, planning en ontwerp, waardetaxatie, veilig heid en voorlichting, commercie en recreatie. Frank Data International N.V. Postbus 321, 5260 AH Vught Tel: 073 - 657 91 40 Internet www.frankdata.com Visual Reality 578

(NGT) Geodesia | 1998 | | pagina 52