wÊÈÈÈÈm 11111111 Adviesgroep zijn de deelnemers in de GBKN vertegen woordigd. In verband met het kostenaspect in relatie met het gebruik zaten de nutsbedrijven niet te wachten op een "objectenkaart". Men ging in Noord-Holland wel accoord met een verbeterde structuur die het vormen van objecten niet zou blokkeren. Deze structuurverbetering is geen wij ziging van de productspecificatie, maar moet worden ge zien als een aanscherping van de digitale verschijningsvorm waar tijdens de vervaardiging van de GBKN niet aan ge dacht was. De vervaardiging van de GBKN is einde 1998 gereedgekomen. De basisvlakkenkaart zal in het vroege voorjaar van 1999 gereed zijn. Verdergaande ontwikkeling zal beslist plaatsvinden, zoals het benoemen van vlakken op basis van een classificatie. Zodra er een eenduidige afspraak wordt opgesteld die een collectieve aanpak rechtvaardigt de diverse vlakken te benoemen, zal die door ons worden om armd. Als kaartbeheerder heeft Basiskaart Noord-Holland geen taken in groenbeheer, wegbeheer, waterbeheer of andere specifieke beheertypen. De basisvlakkenkaart staat in dienst van dat beheer. Aanleiding vervaardiging basisvlakkenkaart De projectleiders van Basiskaart Noord-Holland hebben tijdens acquisitie-bijeenkomsten begrepen dat het niet goed valt als de kaartenmaker op de stoel van de vastgoedbeheer der gaat zitten. Degene die verantwoordelijk is voor een opgedragen beheertaak, wil in een digitale omgeving richt lijnen volgen inzake standaarden. Hoe objecten moeten worden afgebakend in relatie met de uit te voeren taak, wil de beheerder zelf bepalen. Deze afbakening is vaak cultuur goed. Nieuwe ideeën zullen met redenen omkleed moeten worden gepresenteerd, maar niet worden opgelegd. Wij bespeurden ten aanzien van de overigens goed bedoelde centrale benadering, zoals die leek voorgespiegeld, weer standen die tijdens vergaderingen als zodanig werden uit gesproken. Er is wel een groeiende behoefte aan een beter gestructureerde topografische ondergrond. Dit wordt aan gemoedigd door de beheerpakketten die ingenieursbureaus aanbieden. Basiskaart Noord-Holland is van oordeel dat een verbetering van de bestandsstructuur centraal moet ge beuren per regio, maar liefst met landelijke richtlijnen. Om te voorkomen dat er door uitvoerende bureaus ver schillende ideeën worden gepresenteerd, heeft Basiskaart Noord-Holland een aantal bureaus bijeengeroepen om deel te nemen aan een werkgroep die een beschrijving van de basisvlakkenkaart moest formuleren. Alleen sluiten van polygonen De directie van Basiskaart Noord-Holland was van mening dat de doelstelling van het project OOG vooralsnog te ver ging. Er werd daarom een werkgroep geïnstalleerd, waarin medewerkers van Oranjewoud, Fugro-Inpark, Geogroep, ARCADIS, Kadaster en Basiskaart Noord-Holland deel namen. Deze werkgroep had een beperkte opdracht: het beschrijven van een product dat vooral zou moeten leiden tot een verbeterde GBKN waarin de gebiedjes die zich als vlakken laten zien, zich daadwerkelijk als vlakken kunnen gedragen. Besloten werd niet verder te gaan dan een geslo ten polygoonstructuur. Vlakken defi niëren door ze te benoemen is de taak van de vastgoedbeheerder. er zijn kaartbeheerders en er zijn vastgoedbeheerders; deze zitten niet op eikaars stoel; structuurverbetering centraal uitvoeren per samenwerkings verband; niet verder dan gesloten polygonen; beheerders definiëren de vlakken; een landelijke standaard is zeer welkom. Productbeschrijving van de basisvlakkenkaart De basisvlakkenkaart is een digitaal GBKN-bestand dat zodanig is ge vormd dat een aantal nader te bepalen topografische elementen door één ge sloten polygoon wordt beschreven. De activiteit vlakvorming betreft het sluiten van polygonen, waarvan visu eel kan worden aangenomen dat de lijnketens waaruit de polygonen zijn samengesteld, aan elkaar behoren aan te sluiten. In de GBKN komen enkele aspecten voor, die in de basisvlakkenkaart abso luut niet gewenst zijn. De oorzaken zijn helder; de GBKN is over een pe riode van ruim drieëntwintig jaar ver vaardigd. De inzichten zijn in de loop van de tijd gewijzigd. In de eerste tien jaren is de GBKN vooral analoog ver vaardigd. De analoge producten zijn in de jaren daarna met verschillende inzichten gedigitaliseerd. Kortom, een uitstekende voedingsbodem voor een matige basiskaart met veel tekortko mingen. Fig. 3. 10 1999-1 GEODES1A Opdracht Definitie basisvlakkenkaart Definitie vlakvorming Kwaliteit bestand knooppunt WP

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 12