Landmeetkunde uit de oude doos (I) Fragmenten uit leven en werk van de Kadasterlandmeter T. Polée GEODESIA 1999-1 surveying, cadastre, history landmeten, kadaster, geschiedenis KEYWORDS TREFWOORDEN In de kelder van de Landbouwhogeschool te Wagenin- gen werd onlangs een in twee dozen opgeborgen privé- archiefje afkomstig van de landmeter van het Kadaster Teunis Polée gevonden. De inhoud van de ene doos bestond uit ongeveer driehonderd documenten, die betrekking hadden op het voormalige Kadasterkantoor van Heerenveen. En wel het bijzonder op Polée's rayon, dat zich globaal uitstrekte van Terhorne tot aan Appel scha. De andere doos bevatte een vijftigtal papieren, die een relatie hadden met Polée's district in Gelderland, te weten de zuidelijke Veluwe. Uit deze "kladdocumenten" blijkt dat landmeter Polée bij het Kadaster werkzaam was van ongeveer 1878 tot enkele jaren na zijn pensio nering (1924). De inhoud van de dozen geeft een indruk van de kadastrale landmeetkunde van het einde van de 19e eeuw tot ongeveer 1920. In de hiernavolgende hoofdstukjes zullen verschillende aspecten van Polée's werk en leven worden belicht. Polée werd op 13 oktober 1833 in Farmsum geboren. Zijn vader was Aart Theunis Polée, scheepskapitein. Zijn moeder, Rijnna Jannes Vos, was afkomstig uit een boerenfamilie. Waarschijnlijk groeide hij op in Wei- werd, een dorpje onder de rook van Delfzijl. Oorspronkelijk bestemd voor timmermansvak en architectuur be zocht hij de Burger dag- en avond school te Groningen. Eén van de lera ren, Gleuns (vader van de landmeter der Staatsspoorwegen O. Gleuns), maakte hem attent op de mogelijkheid zich niet aan de bouw-, maar aan de landmeetkunde te wijden. Het gevolg van dit advies was dat hij op 1 novem ber 1875 werd aangesteld als aspirant landmeter, gevolgd door de benoe ming op 1 oktober 1878 tot land meter te Heerenveen. J. H. Holsbrink, lid van de iverkgroep geschiedenis der landmeet kunde. De geboortestreek, anno 1995- Polée studeerde na het landmetersexamen te hebben afge legd in zijn schaarse vrije tijd Latijn, Wis- en Natuurkunde, Geodesie, Astronomie en Plant- en Dierkunde. Uit de documenten is de copclusie te trekken dat Polée omstreeks 1878 met zijn werkzaamheden in Heerenveen is begonnen. Het laatste document is van 1895 daarna volgde een over plaatsing naar Arnhem. Hij bleef de eerste jaren in Heeren veen vrijgezel. Op 3^) juli 1885 trouwde hij op 31-jarige leeftijd in het AEngwirder gedeelte van Heerenveen. Zijn bruid was de 27-jarige Heerenveense Gisela Cornelia de Vrieze, dochter van pen koopman. Uit hun huwelijk wer den vier kinderen gejroren: twee zoons en twee dochters. Of Polée politieke iriteresses had, weten we niet. Wel ont vangt hij een aan hein geadresseerde oproep om als kiezer van AEngwirden op de lijsttrekkers Bekkering en Pasma te stemmen. De achtefkant ervan gebruikt hij (heel nuttig) om een concept-brief op te stellen. We weten hierdoor dat hij in het AEngwirder deel van Heerenveen heeft gewoond. In 1886 ontvangt Polée een overdruk van een aan de Sta- ten-Generaal gericht verzoek, waarin wordt aangedrongen 15 'Sodafabr Verwet •Amswei

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 17