2^ Z/Zzzz:£z^ ■y/Zl 1888 dat hij "nog deze week in Hee renveen zal komen om de gecorrigeer de nette- en veldplans te onderteke nen". Op 20 en 21 juli 1891 schrijft de IV aan Polée dat hij verhinderd is veldbezoek te doen, zodat één en an der aan Polée wordt gedelegeerd. Hij voert als redenen aan: "een stapelwerk: Staten 75 spoedeischend, een massa domeinkaarten die nagezien en weer zoo spoedig mogelijk naar Den Haag verzonden moeten worden. En mijn voet moet ik ook enige dagen rust geven, gisteren had ik er nog pijn aan, het is een heele open wond gewor den". Een maand later schrijft hij Polée dat "de stukken (missives) niet eerder konden worden afgezonden; ik was een paar dagen ongesteld". Op 21 april 1894 schrijft hij: "Ik ben de eerste 3 a 4 dagen afwezigspoed- eischende particuliere opdrachten kunnen zonder opdracht af te wachten worden afgedaan". De IV kan dus de legeren wanneer hij niet in staat is om te reizen -i* Notariaat De meeste correspondentie blijkt Polée gevoerd te hebben met het Frie se notariaat. De ondeiwerpen waar over wordt gecorrespondeerd, zijn velerlei zoals Brief aan Polée. het geven van een opdracht voor het maken van een "schetsing" van een polderdijk; de wijze van betaling van een nota (wisselgeld in de vorm van postzegels); een mededeling da^: een toekomstige grens alsnog wordt gewijzigd; "Aangenaam zou het mij zijnde voorgenomen meting thans te doen plaats vinden"; Polée vraagt wat partijen omtrent de ligging van een grens zijn overeengekomen; verzoek om een concept-koopakte op de kadastrale aan duiding na te zien; "Ik geef dadelijk tóe dat... met de gegeven belendingen eenige tegenstrijdingen bestaat". Ook met particuliere opdrachtgevers wordt gecorrespon deerd, waarover de volgende bloemlezing enig inzicht ver schaft: een voorstel om een kaart op schaal 1 500 van het ge projecteerde te maken, oppervlakten te berekenen en een concept-koopakte «jip te stellen; "tusschen 7 en 9 uur even spreken over de opmeting aan de Leppedijk"; Polée verzendt een schetstekening "aan Jan Jans Boek te Nijeberkoop"; "Daar gij met het zaakje wel bekend van ons, daar gij ons nog een strook heide hebt toegemetenen daar is pool niet met tevreden"; "daar wij bij ons verschil hebben over een reed land weg) met mijn buurlu"; "dan U Edele zoo goed wouw wezen het de Landmeter te bestellen"; "De afscheiding tusschen het land van den heer Ton- ckens en mij is nog niet in orde"; "De stokken is de $cheiding dus juist zoo als Ued.het aan geeft"; "Het stuk moet in 4 perceelen worden verdeeld"; "De namen mijner drie kinderen zijn Anne, Sikke en H armen". "dat ik morgen per postwissel aan U zal over maken het bedrag van f 24.50". Over correspondentie met overheidsorganen vinden we slechts correspondentie met de secretaris van de Groote Sint-Johannesgaasterveenpolder en de opzichter van de Groote Veenpolderj van Opsterland en Smallingerland. De laatste is belast niet de uitvoering van de nieuwe polder dijk met bijbehorend gemaal tussen de Veenhoop en Smalle Ee. Genoemde opzichter schrijft op 28 augustus 1893 het volgende: "Alle bochten in den dijk zijn beschre ven met eene straal van 200 meter aangevend de buiten grens van de onteigening. De onteigeningsbreedte van af Smalle Ee tot het polderkanaal (naar Nijbeets) is onver anderd 32.95 Meteir. Op elke 100 meter is een piket (ge nummerd) geplaatst en wit geverfd. In de bogen zijn de piketten welke de aanvang en het toppunt der boog aan duiden rood geverfd volgens bijgevoegde schets. Zou het niet beter zijn dat U eens even bij mij aan komt dan kan ik 17 GEODESIA 1999-1 - /h/» SS Particulieren Overheid

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 19