U alle inlichtingen geven bijv. de grootte der hoeken a, de lengte der tangenten ab enz". Op 7 september schrijft deze opzichter een tweede brief met de volgende inhoud: "De destijds in het veld gebruikte kaart kan ik U niet zenden omdat die in slechte en zeer on duidelijke toestand verkeert door het vele gebruik in het veld. Ik heb deze winter kaarten van het opgenomen terrein laten maken en zelf de buitenste grenslijn er op gebracht met de bogen hetgeen zuiver is. De kaarten zijn alle ge- maakt naar de zuivere opgemeten maten op 1 a 1000 en om de veel maten die opgenomen zijn niet met inge schreven aangegeven maar zo zuiver mogelijk op schaal in getekend". Belastingdienst In onze tijd is de herwaardering van onroerend goed ten behoeve van de WOZ actueel. Ruim honderd jaar geleden was dat op een andere wijze evenzo het geval, zoals blijkt uit de volgende dienstbriefkaart d.d.18 juli 1888, die verzon den is door het lid der commissie van het schattingsdistrict, te weten ene Van der Meulen. De dienstbriefkaart heeft als hoofd: "Herziening der belastbare opbrengst van de onge bouwde eigendommen". Van der Meulen schrijft dat hij de bijstand van Polée niet nodig heeft om een oppervlakte van een zeker perceelsdeel te kunnen bepalen. Uit het voor gaande blijkt dat in Polée's ambtstermijn de Herziening van de belastbare opbrengst gebouwd en ongebouwd ten behoeve van de heffing der grondbelasting na 1876 nog niet voltooid was en hij er blijkbaar toch wel wat mee te maken heeft gehad. Van acht Friese gemeenten (waarvan slechts twee in zijn district) heeft Polée een overzicht sa mengesteld, waarop hij per gemeente het aantal inwoners, het aantal dorpen, de belastbare opbrengst alsmede de hoofdelijke omslag vermeldt. De voertaal in de communicatie met de Heerenveense werkomgeving van Polée is ongetwijfeld het Nederlands geweest. Toch heeft hij zeker kennisgemaakt met het Fries en het Stellingwerfs. Hiervan getuigen aantekeningen op zijn kladveldwerken zoals stek hek), reed landweg), jister afgesloten melkplaats) en strijpe strook land In omschrijvingen van te veilen percelen vinden we in het jargon van de grensomschrijvingen frisismen als "dwars- gruppel, gruppel, greidland, kijlgruppel, schut, staketten, slatten, vrediging". Uit de briefwisseling van Polée met het Friese notariaat en particulieren blijkt dat partijen hun ontvangen post snel afwerken; binnen enkele dagen beantwoorden zij binnen gekomen brieven. Een snelle afhandeling geldt eveneens voor de postbezorging: een 's morgens te Leeuwarden geda teerd schrijven wordt 's avonds in deze plaats om 19.00 uur afgestempeld. De andere morgen wordt deze brief in Hee renveen om 8.00 uur wederom afgestempeld en diezelfde dag aldaar nog bezorgd. Dit ondanks de summiere adresse ring zoals: "Aan de Weled. Heer T. Polée, landmeter van het Kadaster te Heerenveen". Vervoer en verblijf Friesland kende al een wijdmazig spoorwegnet met hier en daar een trambaan. Voor het overige waren er in het rayon van Polée merendeels zandwegen in het oosten en waterwe gen in het westen. Uit briefkaarten, brieven en kladveldwerken kunnen we enigszins een indruk krijgen hoe Polée zijn dienstreizen heeft gemaakt. Zo blijkt onder andere dat hij op 17 juli 1883 per tram naar Mildam reist en voor deze reis 1,40 betaalt. Van een reis op 14 juli 1885 van Sneek naar Langweer noteert hij: "tram 0.50; boot 0.80". Op 17 september 1885 begeeft hij zich per spoor en boot naar Terhorne, en schrijft als reiskosten op: "spoor 0.65; boot 0.25". Vervoer in de tijd van Polée. Dat de landmeters ook wel moesten "logeren", blijkt uit een briefkaart ge adresseerd aan: "den Heer Kadaster Landmeter logeerende in hotel Phoe nix te Dragten". Dit hotel, waar de schrijver van dit artikel zo rond 1963 met de schatters van de ruilverkaveling het Koningsdiep de middagmaaltijd nuttigde, bestond tot in de zeventiger jaren. Polée maakte een enkele keer een lan ge werkdag, hetgeen blijkt uit een aan tekening van hem op een kladveld werk van een verdeling van hoogveen in Hoornsterzwaag. Hij noteert op 22 september 1891: "('s morgens per tram 7.15 vertrokken; 's avonds om 12.30 per rijtuig thuis gekomen) -ƒ 12.50". Mogelijk een (dure) terug reis na 's avonds een bijeenkomst in Hoornsterzwaag te hebben bezocht. Rond het jaar 1891 is Polée bezig met een omvangrijke meetopdracht, te weten de bepaling van de provincie grens tussen Friesland en Drenthe. Ter plaatse van "De Punt", waar de 18 1999-1 GEODESIA Mondelinge communicatie Communicatie per post Heerenveen

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20