Vrije toegankelijkheid van geografische informatie (I) 1 Situatie in Nederland, de VS en de Europese Unie geo-information engineering, databases, applications geo-informatievoorziening, gegevensbèstanden, praktijk Op 2 oktober 1998 organiseerde de TU Delft in samen werking met de Ravi een internationale workshop over "Vrije toegankelijkheid van geografische informatie in Nederland, de VS en de Europese Unie". Dit artikel gaat in op de inhoud van de presentaties; in een volgend artikel zal ik stilstaan bij het verloop van de discussie op deze workshop en de openstaande vragen die in de toe komst moeten worden beantwoord. In de openingstoespraak gaf professor mr. J. de Jong, hoogleraar aan de TU Delft, aan dat er op het gebied van toe gankelijkheid van digitale overheidsin formatie in Nederland met de kabi netsnota "Naar toegankelijkheid van overheidsinformatie" en het regerings standpunt over de Commissie Cohen "Markt en Overheid" nieuw beleid is geïntroduceerd dat enige overeenkom sten vertoont met het beleid in de VS. Dit beleid geeft aan hoe de versprei ding van overheidsdata vorm en in houd mag krijgen. In Nederland geldt de restrictie dat de overheid uitslui tend tot verdere verspreiding van haar data kan overgaan als dit gebeurt onder niet-discriminerende condities. Verder bevat dit beleid richtlijnen om tot een uniforme prijssystematiek te komen en bevat het condities die moe- Bas Kok, directeur secretaris Ravi overlegorgaan voor vastgoed informatie, associate professor TU Delft, Subfaculteit der Geodesie. De vier belangrijke elementen bij toegankelijkheid van geo- data zijn: democratie economische potehtie transparantie kwaliteit besluitvorming Een aantal afbeeldingen bij dit artikel illustreert deze vier ele menten. Democratie wordt vormgegeven met Postbus 51, economische potentie met de site van Andes-informatiepro- ducten opgebouwd op basis van overheidsinformatie, transpa rantie wordt geïllustreerd met een site die via het NCGI is op geroepen, en bij kwaliteit besluitvorming het voorbeeld van de internet-site van de HSL-zuid. Toegankelijkheid is de sleutel tot (geo-)informatie. ten worden gehanteerd bij de verkoop van data. Hierbij geldt het uitgangspunt dat ruwe datasets een optimaal marktbereik moeten hebben. Daarentegen werken de EU- directieven over copyright en de bescherming van privacy belemmerend voor de "free flow of information". Praktijk Het effect van dit beleid in de praktijk is op dit moment nog onduidelijk. Wel is duidelijk dat een betere toeganke lijkheid van datasets van de overheid voor de marktsector in ieder geval wordt bereikt door het in rekening brengen van lage prijzen, zonder restricties bij de verdere data verwerking en doorlevering van data aan derden. De ont wikkeling van een beleid van vrije toegankelijkheid van geografische informatie (GI) in Nederland en binnen Eu ropa overeenkomstig de huidige praktijk in de Verenigde Staten heeft tot geyolg dat er meer verrijkte (value-added) Gl-producten zullen worden ontwikkeld. In het verlengde hiervan is het nog de vraag of en in hoeverre dit de kwaliteit van databestanden van de overheid zal beïnvloeden en of dit beleid nadelige1 effecten heeft voor de verdere ontwikke ling van de Natlionale Geo Informatie Infrastructuur (NGII), omdat overheidsorganisaties wellicht beperkt wor den in de onderlinge uitwisseling van hun geodata. 25 GEODESLA. i999-i KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27