Toegankelijkheid overheidsinformatie Dr. G. Broesterbuizen, plaatsvervangend directeur IBI bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijks relaties, lichtte toe dat de kabinetsnota "Naar toegankelijk heid van overheidsinformatie" een beleidsraamwerk bevat om de datasets van de overheid elek tronisch toegankelijk te maken. Hier door kunnen burgers actiever worden betrokken bij het politieke debat, kan de efficiency in de publieke sector worden vergroot en worden er nieuwe kansen gecreëerd voor het bedrijfsle ven. In deze nota worden drie infor matietypen onderscheiden, te weten: de basisinformatie voor de democrati sche rechtsstaat, de overheidsinforma tie onder de Wet Openbaarheid Be stuur (WOB), en de elektronische da tabestanden van de overheid. Voor deze laatste categorie geldt een aantal belangrijke principes, te weten: de bescherming van de pri- Toegankelijkheid vacy van de burger, het voorkómen van overheidsmonopo- ondersteunt de lies op de markt, het zo laag mogelijk houden van drempels democratie. in het kader van toegankelijkheid en het leveren van be standen in een zodanig formaat dat zij voor verdere bewer king geschikt zijn. Hij constateerde dat er weinig centrale kennis aanwezig is over welke bestanden er binnen be paalde overheidsorganisaties aanwezig zijn. Richtlijnen voor beleid Bij de verdere uitwerking van het beleid zouden, naar de persoonlijke opvattingen van Broesterhuizen, de volgende richtlijnen moeten gelden: de basisinformatie voor de democratische rechtsstaat moet in principe openbaar zijn. Hierbij dient een vrije verspreiding via internet te worden bevorderd; er mogen geen onnodige reguleringen voor hergebruik aan afnemers worden opgelegd, met de kanttekening dat er uiteraard naar de bron moet worden verwezen; verstrekking van informatie is alleen mogelijk als er ge- Toegankelijkheid lijke condities voor alle partijen worden gehanteerd; verbetert de bij overheidsdata onder de WOB moet de gedetailleerde kwaliteit van regulering in het kader van deze wet gehandhaafd blijven, besluitvorming. Een algemeen wettelijke copyrightregeling voor deze data is niet wenselijk, alhoewel elk overheidsorgaan het recht heeft om copyright op te leggen in het kader van het te volgen prijsbeleid; bestanden dienen beschikbaar te zijn in een bruikbaar formaat; de prijzen moeten worden gereguleerd: alleen de directe kosten zouden in rekening mogen worden gebracht. Een prijs hoger dan de verspreidingskosten is alleen toege staan als de wet dit toelaat; bij de elektronische databestanden van de overheid zou verstrekking door de overheid alleen mogelijk kunnen zijn als specifieke wetgeving dit toelaat. De politiek zou een initiatiefrol moeten vervullen bij de vaststelling van het prijsbeleid en het bepalen van de grenzen die in acht 26 moeten worden genomen bij het be schikbaar stellen, het bewerken en het verrijken van overheidsdata. De beschrijving waar de grenzen van de publieke taak liggen, zou duidelijk in specifieke wetten moeten worden vastgelegd. Alleen op basis van regu lering zou het mogelijk moeten zijn dat overheidsorganen halffabrikaten van hun data kunnen maken. Hier door zouden zij verplicht zijn die producten aan de afnemers aan te bieden. Ook voor deze producten zouden de prijs en regulering van het gebruik door de politiek moeten worden vastgesteld. Ook hier kan de overheid gebruikmaken van het in strument copyright. Bij de verdere uitwerking van het toe komstig beleid gaat het niet alleen over het toegankelijk maken van over heidsinformatie. Het zou in ieder ge val voor het publiek duidelijk moeten zijn welke informatie er bij bepaalde overheidsinstellingen voorhanden is. Dit is alleen in de GI-sector het geval. Broesterhuizen constateerde ook dat de GI-sector een goede lobby naar de politiek heeft gevoerd om betrokken te zijn bij de verdere vormgeving van het toegankelijkheidsbeleid. Commercialisering van Gl-datasets in Nederland Een overzicht van de huidige Neder landse praktijk van prijzen en com mercialisering van Gl-datasets werd gegeven door drs. J. Berends, plaatsver vangend directeur-secretaris van de Ravi. Het vraagstuk van de toeganke lijkheid staat niet los van andere ele menten van de NGII. Hij noemde een aantal stappen die moeten worden ge- 1999-1 GEODESIA tt gestelde vragen. Vtagcn<ormuH<H In deze Vraagbaak kunt u onder andere op onderwerp zoeken naar uitgebreide informatie over de aanleg en de effecten van de HSL-Zuld. In de Meest gestelde vragen treft u de antwoorden op de meest gestelde vragen over de HSL-Zuld.

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28