nomen om te komen tot een toegan kelijkheidsbeleid, waarbij de ontwik keling van de elektronische snelweg een belangrijke rol speelt: het is van belang vast te stellen welke data tot onze nationale infrastruc tuur behoren. Deze authentieke re gistraties moeten laagdrempelig be schikbaar zijn; het Nationaal Clearinghouse Geo- Informatie (NCGI) moet een rol hebben in het verwezenlijken van verdere transparantie van overheids- data; de informatie voor een democrati sche rechtsstaat zou gratis beschik baar moeten worden gesteld; de informatie onder de WOB zou tegen verspreidingskosten of gratis via internet moeten worden ver strekt; digitale overheidsbestanden zouden alleen kunnen worden bewerkt en verstrekt als die data gerelateerd zijn aan wettelijke taken. Dit geldt ook bij verdere bewerkingen; het vragen van een hogere prijs voor data door de overheid dan de ver- strekkingskosten moet bij expliciet politiek besluit worden geregeld. Fair trade De voorzitter van het Ravi-Bedrijven- platform, drs. ing. B. de Graaf, stelde dat het in het Nederlandse debat rond toegankelijkheid om méér gaat dan al leen GI. De private sector van de GI- bedrijvigheid bevindt zich in Neder land in de beginfase. Daarentegen heeft de publieke sector een sterke in stitutionele positie. Het veroveren van een onafhankelijke en sterke positie op de GI-markt is geen simpele opgave. Het Ravi-Bedrijvenplatform streeft een verbetering van de positie van het Toegankelijkheid maakt de beschikbare data sets transparant (gedeelten van een site die via het NCGI opgeroepen kan worden). bedrijfsleven na. Het platform heeft verschillende juridi sche, financiële en institutionele problemen gesignaleerd bij het toegankelijkheidsvraagstuk van GI-overheidsdata. Het beleid van de overheid in de nota "Markt en Over heid" is te veel gericht op wat de overheid niet mag doen. De overheid zou zich moeten focussen op wat zij in ieder geval zou moeten doen bij het toegankelijk maken van overheidsdata aan private partijen. Levering van overheids- data is een belangrijke drijfveer voor de ontwikkeling van nieuwe producten en diensten. Dit draagt bij tot positieve economische aspecten met als uitgangspunt het principe van "fair trade", dat ook geldt voor de publieke sector. Tevens constateerde'hij dat de overheid de wettelijke res tricties op het gebiecl van copyright zou moeten opheffen. Verder zouden de kosten van de overheidsdata moeten worden afgestemd op de kosten die de marktpartijen zich kunnen veroorloven in hun product-ontwikkelingsproces sen. De bestaande leveringscondities die de overheid han teert voor de doorlevering van data zouden moeten worden afgeschaft. Het zou de overheidsdiensten moeten worden verboden om te werken op de vrije markt. De Graaf noem de het initiatief van het Ravi-Bedrijvenplatform waarin zichtbaar wordt geipaakt wat de economische effecten zijn van de vrije toegankelijkheid van GI-overheidsdata voor het bedrijfsleven. Toegankelijkheidsbeleid in de VS De wetgeving in de VS op het gebied van toegankelijkheid en copyright van overheidsinformatie is op andere uit gangspunten gebaseerd dan in Europa, aldus prof. dr. Harlan Onsrudvan de University of Maine (VS). De fede rale wetten en de vletten van de deelstaten stimuleren een grotere toegankelijkheid en gebruik van overheidsinforma tie, en waarborgen meer ruimte om gebruik te maken van producten van anderen. Reden voor deze benadering is dat overheidsdatasets gorden beschouwd als een waardevolle bron voor informatie-overdracht en educatie van de bur gers. Verder wordt dit als een stimulans voor de economi sche ontwikkeling gezien, waarbij uiteraard de bescherming van het recht op iritellectuele eigendom een rol speelt, al hoewel de oogmerken voor die bescherming verschillen ten opzichte van de Ehropese situatie. In de VS kan op basis van een lager gehalte aan creativiteit copyright worden ver kregen dan in Eurdpa het geval is. Overigens valt GI in de VS helemaal niet onder het copyright-beginsel, omdat GI als feitelijke informatie wordt beschouwd. Er zijn andere 27 GEODESIA 1999-1 "kCEO Prvdubt De Gelderse Poort. Recreatief streefbeeld. Samenvatting: Kaait 3 bij: Toekomst van de natuur in de Gelderse Poort planvorming e Categorie: Stad- en landmnchbng (incl bestemmingen) Organisatlenaam: DLO - Stanng Centrum Gegevens zijn beschikbaar van tot: 01-01-1994- Contactpuntnaam: Postadres: Bibliotheek Postbus 125 6700 AC Wagenmgen Identificatie dataset

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 29