bruik) een negatieve invloed heeft op de ontwikkeling van nieuwe informa tieproducten door de private sector. Recent beleid in Nederland neigt steeds meer tot grotere toegankelijk heid. Echter, het Nederlandse voor ontwerp van wet "Bescherming Data banken" zal geen goede balans creëren tussen de belangen van overheid en private sector/wetenschap. Pluijmers is van mening dat kerndatasets die deel uitmaken van geo-informatie in frastructuur, voor iedereen vrij be schikbaar zouden moeten worden ge steld zonder dat hieraan condities worden verbonden. Er kunnen ook al ternatieven worden gehanteerd voor de bescherming van geografische data tegen ongeoorloofd gebruik, oneigen lijk gebruik en bedreiging van privacy, zoals het maken van frequente updates en het introduceren van technische methoden voor de verbetering van de toegankelijkheid. De strengere be scherming van geo-datasets zou moe ten worden gebaseerd op sui generis- wetgeving en zou voor een kortere periode moeten gelden (voor bij voorbeeld maximaal vijf jaar). Er zou een beschermingsmechanisme moeten worden geïntroduceerd ter voorko ming van oneerlijke concurrentie ten opzichte van de oorspronkelijke pro ducent. Het kopiëren en het gebruik voor educatieve doeleinden zou altijd mogelijk moeten zijn. Trends in commercialisering van Gl in Europa In mijn eigen presentatie heb ik het onderzoeksrapport over commerciali sering van GI in Duitsland, Engeland, Frankrijk, Hongarije, Noorwegen en Nederland van professor Bing bespro ken. Hij is professor in legal informa ties en voorzitter van de Norwegian Research Centre for Computers and Law van de Universiteit van Oslo, en is lid van de Legal Advisory Board van de Europese Commissie. Zijn rapport is opgesteld onder de verantwoorde lijkheid van de EUROGI in opdracht van de Europese Commissie. In deze presentatie heb ik een aantal kantteke ningen bij dit rapport geplaatst. Uit het onderzoek is een aantal trends zichtbaar. Op de eerste plaats kan uit het rapport de conclusie worden getrokken dat met name in het Verenigd Koninkrijk en Nederland een algemeen informatiebeleid wordt ontwik keld. Daarbij valt op dat de Gl-gemeenschappen in beide landen bij de vormgeving van dit beleid een belangrijke rol hebben gespeeld. De ontwikkelingen in het VK zijn inte ressant omdat de regering-Blair het belangrijk vindt dat een aantal publieke taken op het gebied van de instandhouding van topografische GI-bestanden door overheidsdiensten voortvarend ter hapd moeten worden genomen. Hiervoor worden extra publieke middelen beschikbaar gesteld: zestig miljoen pond voor1 drie jaar. Verder is het interessant om het verloop van de discussie over de regeringsnota "Crown copyright in the information age" van januari 1998 te vol gen en te zien of ep in hoeverre op basis van de regerings nota "Your right to know" geo-informatie vrij beschikbaar zal komen en/of er aanvullende budgetten worden ge creëerd om die ovetheidsdata daadwerkelijk beschikbaar te kunnen stellen. Lijnsegmenten- informatie vanuit TIGER van het Amerikaanse Bureau of the Census) zijn eveneens online opvraagbaar. Census TIGER 1995 Data Op de tweede plaats is er binnen de onderzochte landen een trend zichtbaar! waarbij wordt gepleit voor de intro ductie van een "free-access"-beginsel. Er zijn verschillen tus sen de landen als hep gaat om de startpositie en de ambitie niveaus. In Frankrijk is er meer een algemene tendens om "the freedom of information" binnen een breder terrein van toepassing te doen zijn dan tot nu toe het geval is. Het is niet geheel duidelijk hoe en in welk opzicht de overheid het bedrijfsleven stimuleert als het gaat om de verdere ont sluiting en ontwikkeling van informatieproducten. Dit is overigens ook in Noorwegen onduidelijk. In Duitsland lijkt het erop dat het toegankelijkheidsvraagstuk geen be langrijk onderwerp is. Opvallend is evenwel dat de wet geving in de nieuwe bondsstaten adequate toegang waar borgt als het gaat om milieu-informatie. In Noorwegen is al heel lang het "freedom of information"-beginsel van kracht, maar de toepassing ervan in de praktijk biedt min der mogelijkheden voor burgers en bedrijfsleven dan op het eerste gezicht lijkt. Opmerkelijk genoeg komt er in de GEODESIA ■999-1 ArcData Online gis Data an the Web CB2> runr.rr» dö Data Browser 1 About ADOL 1 Data Providers 1 Map Studio Census ITGER Data Now Available from ArcData Online! You can now access U.S. Census Bureau TIGER Data over the Web. The TIGER data includes geographic features such as roads, railroads, rivers, lakes, political boundaries, statistical boundaries, and demographics attributes for the entire United States Through ArcData Online, you can either download TIGER data for a selected area or display demographic data for a selected attribute. Chck on the appropriate map image above to access the TIÖER data. Display Demograplüc Data Download TIGER Data Layers

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 31