A ■H 1 middag gezet, en deze is samen te vatten in de vraag: heeft de ruilverkaveling nog toekomst? Helpende hand Gelukkig was René van der Schans nu aan de beurt om, zo als uit de titel van zijn verhaal bleek, de helpende hand toe te steken. Maar die ondersteuning was meer gericht op de technische ondersteuning van de beoefenaars van de ruil verkaveling dan ter oplossing van de politieke proble matiek. Zijn verhaal, getiteld "De helpende hand in in- richtingsland" zou volgens zijn eigen toelichting evengoed passen op het congres van de zorgsector dat op dat moment in een andere zaal plaatsvond. Merkwaardigerwijs kwam zijn beeldschermpresentatie pas op gang nadat enkele tech neuten op hun beurt René de helpende hand hadden toege stoken. Maar toen konden de deelnemers ook meegenieten van de rijkelijk geïllustreerde bijdrage over interacties van ruilverkavelaars met hun slachtoffers of ruilverkavelaars onderling, en de plaats die de computer daarin inneemt als een stuk gereedschap, zoals voorheen het potlood, het papier en de rekenmachine. Bedenk dus dat de computer slechts gereedschap is en dat de computergebruiker de des kundige is en dus de baas. Maar ook als baas kun je hulp behoevend zijn, bijvoorbeeld als je het niet alleen kunt, als het fout gaat, of als je wat nieuws wilt leren. Die hulp haal je dan bij (meer) ervaren collega's, uit de handleiding, de helpdesk, uit trainingen of door middel van software-agen- ten die over je schouder mee kijken. Dat alles is nodig om ervoor te zorgen dat de ruilverkavelaars producten van goe de kwaliteit kunnen leveren, zoals het plan van toedeling, dat moet voldoen aan vele agrarische, landschappelijke en juridische eisen. Wie zich alzo blijft bekwamen in de nieu we mogelijkheden, zal met vertrouwen de toekomst tege moet kunnen zien. Concurrenten? wat Kadastermensen anders dan H. J. J. van Vliet-Smit (regiomanager West bij de Dienst Landelijk Gebied) uit. Het verschil is simpel: de eersten be doelen daarmee het herverdelen van grond, de DLG ver staat onder landinrichten het wegzetten van geld. (Waarom 'ff- Terug van verstaan onder landinrichten heel mensen van de DLG, legde mevrouw mr. Modulaire wenszitting. doen ze daar dan zo moeilijk over die 34 miljoen voor het Kadaster?). De verschillende visies komen voort uit de taakverdeling tussen beide instellingen volgens mevrouw Van Vliet, die is aanvullend en zeker niet concurrerend zoals de heer Besemer onlangs op merkte in Geodesia. Een tochtje door de geschiedenis met behulp van over- headsheets maakte duidelijk hoe de huidige DLG niet alleen van naam, maar vooral ook qua taak uitgroeide van cultuurtechnieker tot inrichter van het landelijk gebied. Mede als ge volg van het Dl-akkoord uit 1995/ 1996 (decentralisatie) en de herijking van de landinrichting werd de dienst gereorganiseerd en zal zij binnenkort uitgroeien tot een ZBO. Eén van de consequenties daarvan is een zakelijke relatie met het Kadaster. En daar gloeit, ondanks de aangekondigde be zuinigingen, enige hoop, want de ruil verkaveling oude stijl wordt vervangen door een nieuw beleid, het uitvoeren van modules op basis van een raam plan, kavelruil op vrijwillige basis zal in belang toenemen en er zullen pro jecten op het gebied van inrichting van de ruimte kunnen plaatsvinden zonder en met het landinrichtings instrumentarium. Bij de uitwerking daarvan zal DLG een hoofdrol spelen, maar die dienst hoeft niet per se alles zelf uit te voeren. Ook het Kadaster, met haar ervaring in grondruilproces sen, evenals de cultuurmaatschap pijen, kunnen ons daarin ondersteu nen, maar dan wel als opdrachtnemer van DLG. 1999-1 GEODESIA MODULEN start landinrich tingsplan besluit stemming herver inrichting GS kaveling water beheersing grondver werving INRICHTINGSINSTRUMENTEN complexe landinrichting vereenvoudigde herverkaveling landinrichting zonder herverkaveling kavelruil plus A2-plus 32

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 34