Modulaire wenszitting Beperkte de dagvoorzitter zich netjes tot het leiden van de bijeenkomst, zijn rechterhand en plaatsvervangend di recteur Landinrichting bij het Kadas ter, ir. Kor Mulder, nam alle tijd om te etaleren welke hulp en bijstand het Kadaster zou kunnen leveren: maat werk bij herverkaveling. De herijking van de landinrichting paste volgens zijn toelichting helemaal bij de manier van denken van het Kadaster: het is ons op het lijf geschreven (waarbij hij het vast niet over de bezuinigingen had). Het verbeteren van de huidige landinrichtingsprocedure, die te lang en te duur is, eenvoudiger kan en snel ler, en dat ziet het Kadaster best zitten, sterker nog: de nieuwe structuur van het Kadaster is daarop al afgestemd. Er worden grotere teams gevormd, de kennis wordt gebundeld en men is nu in staat om flexibel, snel en kwalitatief in te spelen op de wensen van de op drachtgever. Dat zou de DLG natuur lijk kunnen zijn, want die relatie is goed, maar de relatie met de provincie zou het Kadaster graag wat hechter maken. De toekomstige modulaire opbouw die de bekende landinrich tingsprocedures gaat vervangen, schept ook ruime mogelijkheden voor het Kadaster om hun diensten aan te bieden. Mulder loopt ze allemaal uit voerig door. Ter afronding vat hij samen dat het Kadaster in staat is maatwerk te leveren in het nieuwe be leid en graag meedoet in vrijwel alle onderdelen van de herijkte landinrichting. Het geeft niet op welke manier. Alle betrokkenen in het werkveld van de herinrichting moeten weten wat het Kadaster kan en erg graag wil. Gezien de afkomst van de deelnemers aan deze dag was het echter een preek voor eigen parochie. Die vroegen zich (later bij de borrel) af of het doel wel wordt bereikt door de medewerkers uit de voorposten (het werkveld) terug te trekken op gecentraliseerde stellingen, als gevolg van de door Gaastra geschetste reorganisatie en of die kadastrale centralisatieplannen wel het juiste antwoord zijn op de decentralisatie van de landinrichting in het algemeen. Nieuw beleid Een gezellige borrel tot slot. Restte nog de forumdiscussie die min of meer over de hoof den van de wat weemoedig geworden deelnemers heen werd gevoerd. "Zou het niet verstandig zijn de lopende projecten te laten voor wat ze zijn en met het nieuwe beleid te beginnen?", vroeg prof. Van Berk. Jan Sonnenberg vroeg zich af wat landinrichten zonder herverkavelen is. "Wordt het pro bleem van de herverkaveling niet over trokken? Er zijn toch voorbeelden dat het nu al veel sneller gaat (zie Zeeland) en dat er heel veel goeds is bereikt met de (oude) herverkavelingen. Het lijkt er soms op dat de ruilverkavelaars een kolonie melaatsen is, terwijl er toch zoveel is bereikt". Ook werd de vraag gesteld of de toekomstige nieuwe stijl van landinrichten niet te optimistisch wordt voorgespiegeld. Je zou beter kunnen kijken waar het aan ligt, dat het soms te lang duurt. Daar zou je dan wat aan moeten doen, maar je moet oppassen het kind niet met het bad water weg te gooienl Duidelijke antwoorden kwamen er niet, maar dat had, geloof ik, ook niemand echt verwacht. Ook over de bezui nigingen werden vragen gesteld. Hoe wordt dat opgelost? "In goed overleg", beloofde mevrouw Van Vliet. Een werk groep is bezig metinventariseren van de verplichtingen stand en verwacht dat Rijk en Provincie het wel eens zullen worden over de door te voeren bezuinigingen. Willem de Vos vroeg zich nog af of dat ook zou gelden voor de be langhebbenden zelf. Maar ook die vraag bleef in de lucht hangen. Laten we er maar een gezellige borrel op drinken, sprak de voorzitter, en sloot de voorlichtingsmiddag af. Van die borrelj werd wel gebruikgemaakt, maar de stemming bleef wat! somber. Het beloofde land is nog ver weg. GEODESIA 1999-1

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 35