A Vijftig jaar Geodesie-opleiding aan de TU Delft VERSLAG 'Zonder bluf is het leven duf' Ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de opleiding tot geodetisch ingenieur aan de TU Delft werd op vrijdag 6 november 1998 een groot Geodetisch Symposium gehouden. Het afwisselende programma bestond uit een serie lezingen met als thema in tegratie, een borrel en als afsluiting een sprankelend feest in het gebouw aan de Thijsseweg nummer 11 Om één uur arriveerden de eerste geo deten in de hal voor collegezaal B aan de Mekelweg. Van de vierhonderd mensen die zich hadden ingeschreven voor het feest, was 's middags al meer dan de helft aanwezig. Het welkomst woord werd gedaan door prof. dr. ir. Theo Bogaerts, vice-decaan van de Subfaculteit der Geodesie van de TU Delft. Met een aantal veelzeggende uitspraken illustreerde hij zijn bewe ring "dat de opleiding Geodesie door de jaren heen in wezen niets veranderd is". "Neem de samenwerking met Ci viele Techniek; die was er vijftig jaar geleden en die is er nu weer", lichtte hij toe. René van der Schans liet ech ter aan de hand van drie foto's uit de jaren vijftig zien dat de opleiding wel degelijk een aantal drastische verande ringen heeft doorgemaakt. De basis mag dan vergelijkbaar blijven, de in vullingvan de opleiding is in een groot aantal opzichten veranderd, was zijn motto. Ir. Paul van der Molen, voorzitter van de Stichting Geodesia, opende het symposium met een stemmig "lang- Karien Ris, freelance redacteur. Steeds de plaats bepalend Het symposium. Aan het woord: prof. Bogaerts. (Foto: TU Delf.) zal-ze-leven" dat uit ajle hoe ken van de collegezaal werd meegezongen. Voordat werd overgegaan tot de ldzingen, presenteerde René van der Schans het verjaardagsca deau dat de aanwezigen na afloop van de feestelijke dag mee naar huis konden ne men. Hij vertelde óver de totstandkoming van het boek getiteld Steeds voor u/jou de plaats bepalend, dat door middel van een aantal individuele bijdragèn een heldere uiteenzetting geeft van de geschiedenis van de geo detische opleiding ip Nederland. De bijdragen, geleverd door prof. Alberda, Herman de Wolff, Tjeu Lemmens en andere bekende geodeten, geven een overzicht van de be langrijkste ontwikkelingen in het vakgebied, de afgelopen vijftig jaar. Daarnaast belichten zij ook thema's als de toe komst van de opleidjng en de positie van de geodeet in de maatschappij. Voorzien van tal van citaten ("De geodesie is zo dynamisch dat het studieprogramma verandert terwijl ik voor het bord stp", ir. Alberda tijdens een college) en persoonlijk commentaar van Van der Schans ("het is nu 0.10 uur, ik wil naar bed") is het een prachtig naslagwerk en een herinnering kan de viering van het vijftigjarig be staan. "De formule van hef symposium zal als volgt zijn", lichtte Bogaerts toe, "er zal élke keer een spreker komen, die wordt gevolgd door een zogenaamde co-referent. Deze laatste zal vanzelfsprekend tot taak hebben de vloer met de spreker aan te vegen". Zelf beet hij de spits af met een lezing over integratie in het onderwijs in- en extern. Er zou naar zijn mening meer samenwerking moeten komen tussen de op leiding Geodesie en piviele Techniek van de TU. Hij bena drukte de stelling dat het een verstandige keuze was niet op de zesde etage van (Civiele Techniek gehuisvest te willen worden. "Dat zou wjaarschijnlijk te veel afbreuk hebben ge daan aan de eigen identiteit. Aan de andere kant is een in tensievere samenwerking voor beide vakken wel nuttig. Net zoals een heep tere samenwerking met de ons om ringende landen vati groot nut zou kunnen zijn voor de ontwikkeling van bet vakgebied. Ik denk daarbij in de eerste plaats aan Vlaanderen en Duitsland". "Tenslotte ben ik van mening dat ef binnen Nederland integratie tussen de universiteit, de hbp-opleiding in Utrecht en het ITC in Enschede zou moeten ontstaan". Hij sloot zijn verhaal af met de stelling dat de TU Delft meer aansluiting zou moe ten zoeken bij de hbo-opleiding in Utrecht. Om betere resultaten te bereiken zouden de verschillende geodesie- opleidingen in ons land nauwer met elkaar moeten samen- 35 GEODESIA 50 jaar opleiding tot geodetisch ingenieur

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 37