Het feest van Hansa Luftbild Ill VERSLAG Het gebeurde in de feestzaal van het historische raadhuis van de stad Mün- ster waar in 1648 de vrede werd ge sloten, die een einde maakte aan de tachtigjarige oorlog. Vele oorlogen en drieënhalve eeuw later vierde Hansa Luftbild GmbH er zijn 75-jarig be staan. Klanten, medewerkers en rela ties uit een aantal omringende en verre landen vierden het mee. Daar was in het programma ook rekening mee ge houden door wat internationaal enter tainment tussen de sprekers door te draperen. Een goede gedachte, want niet minder dan tien sprekers, waar onder vier professoren (er zijn een heleboel "uni's" in Duitsland), betra den het spreekgestoelte. Niet allemaal tegelijk, nee netjes om de beurt en dat kostte toch wat meer tijd dan was gepland. Presentatrice Frau Bohme- Jasper kreeg het er op het laatst wat benauwd van, want de lunch dreigde in het gedrang te komen. Waarover spraken zij, die tien daar op dat podium? Economisch directeur dr. Gunnar Rogwalder van Hansa Luftbild GmbH trof geen schuld aan het uit lopen, hij beperkte zich tot een harte lijk welkom aan de gasten die uit ver schillende Europese landen, het nabije of verre oosten of nog andere wereld delen waren gekomen. Prof. Dr. Ralph Schroth, directeur van Hansa Luftbild in Münster, had wat meer te doen. Terugkijken vindt hij niet zijn belangrijkste opdracht, dat hield hij dan ook heel kort. Liever kijkt hij vooruit, ver vooruit als het kan en dan kom je natuurlijk terecht Theo Scheele, redacteur. Historisch Raad huis in Münster. Relaties, klanten en medewerkers bijeen. bij de nieuwe ontwikkelingen en dus op nieuwe mogelijk heden. Zoals het gebijuik van de digitale opnamecamera en het verder verbeteren van de verwerkingstechnieken waar uit weer nieuwe mogelijkheden voortvloeien voor het ge bruik van de luchtopnamen (die we binnenkort dus geen luchtfoto's meer mogen noemen). Met behulp van over- headsheets toonde hjj de uiterlijke veranderingen (in de Heuren geel en blauw) van de uit werkingsinstrumenten, de opnameca mera's en de vliegtuigen in de laatste twintig jaar. Voorkeur Münster pberbürgemeisterin Frau Marion Tüns moest verstek laten gaan en liet de honneurs over aan burgemeester Herr Wilhelm Breitenbach van Mün- ker, de gaststad. Belangrijkste wapen feit noemde die het feit dat Münster als hoofdvestiging was gekozen. Mün- ker en Hansa Luftbild hebben veel gemeen volgens de burgervader, want 75 jaar geschiedenis van Hansa Luft bild is ook 75 jaar geschiedenis van de Juchtvaart en 75 jaar geschiedenis van de stad Münster. Vooral de na-oorlog- se periode, waarin ziowel stad als bedrijf vanuit de puin hopen de weg omhoog hebben weten te vinden, stemt bei de tot vreugde. Er is (weinig te wensen over: doorgaan in de lijn omhoog met nieuwe ontwikkelingen, nieuw werk en nieuwe kansen, maaf wel bij voorkeur in Münster. Direct aansluitend feliciteerde prof. dr. Jorg Albertz, presi dent van de Deutsche Gesellschaft für Photogrammetrie und Fernerkundung, het jarige bedrijf. Hij deed dit na mens zichzelf en zijn vader die jarenlang een belangrijke functie bij Hansa Luftbild heeft vervuld. Vader en zoon kennen het bedrijf erg goed en hij onderstreepte de inbreng van de medewerkers! en de oud-medewerkers aan de succes volle groei. In het kort schetste hij enkele wapenfeiten vooral van de na-oorlogse periode, waarin 1973 een belang rijk jaar was, want toen ontving hij zelf van Hansa Luftbild de tweede prijs voof de ontwikkeling van de fotogramme- trie. Met veel belangstelling zal hij de verdere groei van het bedrijf gadeslaan en ook graag worden uitgenodigd bij de viering van het lOCLjarig bestaan.("zo de Here wil en wij leven" of iets dergelijks). Onaangekondigd klonk plotseling een Engelstalige felici tatie, afkomstig van;een speciaal uit Rochester (US) overge komen verkoopmanager, Rick Randall van Kodak. Niet zo verrassend was zijn mededeling dat Kodak hoopt in de toe komst te mogen m'eehelpen met de verdere ontwikkeling en verbetering van (Ie technieken om daarmee de kwaliteit van de eindproducten te verhogen. 39 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 41