A Klompendansers in ruste. De geachte sprekers. gen dat er, volgens de theorie van Kondratjeff, een 50-jarige cyclus van technische hoogtepunten bestaat. Pa rallel daaraan zijn ook die van Hansa Luftbild te onderkennen, bijvoorbeeld de samenvoeging van een aantal foto- grammetriebedrijven tot één groot Duits bedrijf in de dertiger jaren, en de tachtiger jaren als de tijd van de technische hoogstandjes, uitmondend in de toepassing van de digitale foto- grammetrie. Onvermeld bleef de ves tiging van Hansa Luftbild in Neder land die, hoewel in een periode van technische laagconjunctuur, toch een hoogtepunt voor Hansa Luftbild mag heten. Hier zouden de Markelose klompen dansers ook op hun plaats zijn ge weest, maar dat mocht maar één keer. Nu zorgde een Portugese groep voor een stemmige onderbreking en dat was goed, want ook in Portugal heeft Hansa Luftbild een vestiging. Voorkomen van reken werk Niemand anders dan prof. dr. Dieter Fritsch van het instituut voor foto- grammetrie van de universiteit van Stuttgart kon beter weergeven welke vlucht de fotogrammetrie heeft ge maakt. De toehoorders werden eerst wat wetenschappelijk bijgeschoold en leerden: fotogrammetrie is de weten schap en techniek om het rekenen te voorkomen. Een overzicht hoe dat is bereikt, maakte dat duidelijk: tot 1980 deden de analoge uitwerkinginstru menten hun werk om foto's om te zet ten in een kaart, tussen 1980 en 2000 werd dat door analytische plotters ge daan en vanaf 1990 worden die lang- Grenzeloze vrijheid Prof.dr. Klaus Töpferdirecteur voor milieuzorg bij de UN, zou nu zijn licht laten schijnen over de bijdrage die Hansa Luftbild geeft aan de zorg voor het voortbestaan van de aarde of in ieder geval aan het werk dat de in ternationale politiek daartoe verricht. De reis vanuit Nairobi (des professors standplaats), of zijn arbeid daar ter plaatse, bleek op het laatste moment toch een belemmering te zijn te ko men. Er was echter een zeer promi nente vervanger gevonden in de per soon van Bundesminister a/D Jiirgen W. Möllemann. Die speelde een thuiswedstrijd, want Miinster is zijn geboorteplaats. Ook voelde hij zich (politiek) aangesproken door de zojuist geprojecteerde Hansa Luftbild-kleuren blauw en geel. Zijn thema: "Boven de wolken moet de vrijheid wel grenzeloos zijn", geleend van een Duitse zanger, paste wel bij de arbeid van Hansa Luftbild, vond de minister, verwijzend naar de grensvast- stelling tussen Saoedie-Arabië en Oman. Hij wees op de tegenstellingen in de waarde van grensafbakening. In een deel van Europa groeit de vrijheid door het wegnemen van grenzen, in een ander deel daarentegen is het afbakenen van grenzen noodzakelijk om mensen in vrijheid te laten leven. De minister had gehoopt dat dit na 1945 nooit meer nodig zou zijn geweest. De genoemde afbakening van de grens tussen Saoedie-Arabië en Oman diende hetzelfde doel, maar belangrijker zou zijn de afbakening van de grens met Israël om te voorkomen dat nog meer mensen nodeloos zullen sterven. Graag zal de minister eraan meewerken om de vrede en de vrijheid te dienen, en hij hoopt dat Hansa Luftbild voor datzelfde belang nog veel grenzen mag af bakenen, die dan later, als teken van volledige vrijheid, weer kunnen worden weggenomen, in het belang van een vredelievende toekomst. Als symbool voor grenzeloos vermaak, en ter onderbreking van de serieuze verhalen, trad vervolgens een Nederlandse folkloregroep uit Markelo op. Voor de buitenlanders wel licht niet geheel verstaanbaar, verhoogden zij de feestvreug de met de "Driekusman", "Sientje laat me los" en "de beste boerenmeid kost maar een daalder", een optreden dat duidelijk in de smaak viel. Later op de dag bewezen de klompendansers dat ze ook lekker konden eten. Cyclus Nog drie hoogleraren te gaan en de magen beginnen al wat te rammelen. Prof. Dr. Gottfried Konecny (van de universiteit van Hannover) meldde dat zijn bijdrage een andere uitstraling zou hebben dan het voorgaande onderdeel (niet zingend of dansend in ieder geval). Het duurde ook wat langer, maar hij moest ook de hele 75-jarige geschiedenis door. Hij nam zelfs nog een aanloopje en begon al in 1815 om uit te leg- 40 ,99g-, GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 42