zaam maar zeker weer verdreven door de volledig digitale verwerking met be hulp van werkstations. Wat de foto uitwerking betreft is al veel veranderd en is het rekenwerk overgenomen door de computer. De aandacht wordt nu gericht op de opnametechniek en -apparatuur: opnamen met digitale camera's of door middel van scanning direct in het vliegtuig. Proeven en er varingscijfers tonen aan dat deze me thodieken, wat nauwkeurigheid be treft, al aardig kunnen wedijveren met de gangbare. Interessant was zijn de monstratie waarmee hij liet zien hoe met behulp van (matching) techniek twee fotovluchten met elkaar zijn te vergelijken om daaruit verschillen in topografie geheel automatisch op te sporen. De sprong naar multifunctio nele toepassing van fotogrammetrie is gemaakt en je kunt dus nu al zeggen dat fotogrammetrie tegenwoordig meer is dan het in kaart brengen van een deel van de aarde. En weer werd een hoogtepunt bereikt door het optreden van een duo (viool en piano) van het Theaterorkest van Miinster. De Hongaarse melodieën waren een ode aan de Hongaarse vesti ging van Hansa Luftbild en tevens een gewaardeerd intermezzo voor het pu bliek dat, gezien het applaus, de mu ziek een hoger waarderingscijfer leek te geven dan de hooggeleerde toe spraken. GIS in de problemen GIS is een systeem dat bestaat uit hard- en software en procedures, en dient om management en plannings problemen op te lossen. Soms echter ontstaan de problemen pas als je een GIS hebt aangeschaft, hield Prof. Dr. Manfred Ehlers zijn toehoorders voor. Hij kan het weten, want aan de universiteit van Vechta doceert hij geo-informatiesyistemen en de inzet daarvan in de ruim telijke ordening. De inleider, geconfronteerd met de be reikte verzadigingsgrens van de luisteraars, begreep de wenk van de presentatricd om het wat kort te houden. Hij loste dit op door wat sneller door de beelden te scrollen. Zijn betoog ging ook over grenzen: de grens van hetgeen met GIS kan, op het gebied van milieu en ruimtelijke ordening. Wat met GIS kan, maakte prof. Ehlers duidelijk door het selecteren en manipuleren van gegevens, ontleend aan een luchtfoto in de bqurt van Vechta (enig speurwerk was nodig geweest om een luchtfoto van Hansa Luftbild te vinden). Op de fotó-ondergrond werd de omvang van de varkensteelt in Vechta afgebeeld in verschillende jaar gangen. Later werd de foto gebruikt om de verbouwing van maïs in beeld te brengen in relatie tot de aanwezigheid van natuurlijk groen. Door een herhaling van dit laatste, na vijf jaar, werd zichtbaar of het stadsbestuur wel een natuur vriendelijk beleid heeft gevoerd. Dat leek nog nergens naar, maar dat had verder niets met de varkenshouderij te maken. Dr. ing. Otmar Schuster, voorzitter van de raad van toe zicht, had de leukste taak. Hij mocht afsluiten en deed dat met de uitspraak dat Hansa Luftbild een wolk is van men sen die allemaal dezelfde kant op gaan (en toen bedoelde hij niet het buffet). Het gezamenlijk doel is dat het de firma Portugees goed gaat en dat kah alleen als er een goede omzet is. Daar intermezzo. moet iedereen aan meewerken, want het zakenleven kent eb en vloed, en het mag nooit te lang eb zijn. Pas na die woorden werden de aanwezigen door hem naar het buffet gelokt en dat hoefde hij geen twee keer te doen. Daar was het duidelijk geen e|a. Relaties, vrienden en bekenden zoch ten elkaar in de drukte op om gezellig na te praten. Ook de Nederlandse geodetische afgevaardigden vonden elkaar. Zaken werden er niet gedaan, dat was ook niet de bedoe ling van die dag. Toen de schalen leger werden, raakte ook de zaal wat minder vol. De medewerkers bleven nog, want die hadden nog tot1 in de late uurtjes feest. Maar die moes ten ook nog met zijh allen de goede richting zoeken. Als dat maar lukt met die 50-jarige cyclus, die nu net weer op een hoogtepunt is. Dat horen we over 25 jaar misschien. Een Nederlands hoekje. 41 GEODES1A 1999-1

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 43