a GEODTEBIE- TU Delft Werkveld Van 10 t/m 28 november 1998 wer den de bezoekers van de bibliotheek in Almelo met de neus op het werk van de geodeet gedrukt. Op initiatief van geodesie-ambassadeur Gré Veldhuis- Koops en in samenwerking met het Waterschap Regge en Dinkel, Kadas ter Overijssel, gemeente Almelo en Technisch Adviesbureau Tablin werd een grote variatie van werkzaamheden van de geodeten getoond en gedemon streerd. De aloude statische landmeter Jules (geleend van de Grontmij Geo- groepjwas eveneens van de partij. I Promotie Wie in die periode in de bieb een boek kwam halen of terugbrengen, kon niet om de veelkleurige landmeetkunde heen. Oud en jong kwam hier langs en velen namen even de tijd om te zien wat dat nu wel allemaal voorstelde. Het werd ook al van verre door een groot spandoek boven op de bieb aan gekondigd. Die belangstelling gaf de standbemanning veel voldoening, want dan kun je tenminste nog eens vertellen hoe leuk je vak wel is. Op een aantal avonden werden demonstraties verzorgd over meetmethoden, gebruik van GPS en de taken van verschillende diensten. Ook daarvoor was genoeg belangstelling. Minder voldoening gaf het bezoek aan de geplande voorlichtingsavond waar vooral gehoopt was op belangstellende toekomstige geodesiestudenten. Maar dat viel tegen; even in een leuke stand aan een vreemd vakgebied snuffelen is één ding, een hele avond gaan luiste ren naar iemand die wat vertelt over zijn vak, is blijkbaar een brug te ver. Jammer van de voorbereidingen daar voor. Dat geodesie (of landmeetkunde zoals men dat in Twente toch blijft noe men) goed aan de weg heeft getim merd, blijkt uit krantenberichten en de aandacht die deze actie kreeg in de regionale omroep. Het zal niet direct leiden tot een stormloop op de oplei ding geodesie, maar elke student is er één en ongetwijfeld heeft het bijgedra gen tot een verduidelijking van het werk van die onbekende geodeet die blijkbaar tot aan de horizon meet. En tenslotte: er zijn nog meer biebs in NederlandWie volgt? Theo Scheele De afstudeerscripties van de TU Delft, Subfaculteit der Geodesie, zijn te verkrijgen bij de bibliotheek, Thijsseweg 11, 2629 JA Delft, tele foon (015) 278 25 60 of 278 25 68. De publicaties zijn ook aan te vragen via: http://www.geo.tudelft.nl/biblio- theek. Ada van Vliet (Afstudeerdatum: 18-9-1998) Bodemtopografie blijkt soms zicht- bkar te zijn in SAR-beelden. Dit wordt verklaard met het zogenaamde voor waartse model, waarmee voor gegeven bodemtopografie het bijbehorende SAR-beeld kan worden berekend. Door inversie van dit model zou de bodemtopografie uit een SAR-beeld kunnen worden berekend. Het aantal benodigde (kostbare en tijdrovende) echolodingen zal dan minder zijn, vandaar dat de Meetkundige Dienst werkt aan ontwikkeling van RWSBAS (Rijkswaterstaat Bathymetry Asses- rhent System). In dit onderzoek is gekeken naar het genetisch algoritme (GA) als mogelij ke inverse modelleringstechniek voor RWSBAS. Een GA vindt een oplos sing door een random gekozen begin- generatie van oplossingen te reprodu ceren naar volgende generaties waarbij "goede" oplossingen grotere overle vingskansen krijgen. In plaats van wer kelijke beelden is gebruikgemaakt van simulaties van kleine gebieden. Uit de experimenten is gebleken dat een GA zeker een dergelijk complex probleem moet aankunnen, maar dat bnder andere de norm waarmee de overlevingskansen van de oplossingen jworden bepaald, erg belangrijk is voor een goede, voldoende snelle werking van het algoritme. Jeroen Dunnewold I(Afstudeerdatum: 27-11-1998) Multibeam-padloding is een vrij nieu we techniek om de relatieve of absolu te posities van punten onder water te bepalen. Het systeem gebruikt de ge meten looptijd van het uitgezonden akoestische signaal om de coördinaten van het aangemeten punt op de zee bodem te bepalen. In tegenstelling tot de al veel langer bestaande singlebeam padloders worden bij multibeam meerdere bundels tegelijkertijd uitge zonden, gebruikmakend van een bun- GEODESIA 1999-1 Geodeten in kaart gebracht in Almelo SCRIPTIES Bepaling van bodemtopografie uit SAR-beelden Dynamische calibratie van multibeam-systemen 47

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 49