A De door Polée ten behoeve van particulieren gemaakte kadastrale kaarten werden deels van kleuren voorzien. Dit waren de bekende kadastrale kleuren respectievelijk ge brande sienna voor de wegen, pruisisch blauw voor het water en karmijn rood voor gebouwen (mede soms in scha duwlijnen). Oevers van brede wateren werden pruisisch blauw "uitgewassen". Zo is er een fraaie "Schetskaart op de schaal van 1 500 ongeveer" van een koetshuis, druivenkas en tuin d.d. 7 april 1894 te Drachten, ondertekend door Polée zelf. Op een kaart van een vaart nabij Akkrum is een te graven sloot voorgesteld (rood gestreept), alsmede een aan te leggen kade in sepia. Op deze kaart is te zien hoeveel tijd en aandacht werd besteed aan het tekenen van op schriften, bijvoorbeeld het hoofd AKKRUM dat met be hulp van potloodruitjes is geconstrueerd (fig. 10). Van het "Heerenlogement" aan de Kolk te Heerenveen ver vaardigde Polée een fraaie gekleurde kaart op schaal 1 500 d.d. 14 oktober 1893, die met de bijbehorende meting in zicht verschaft inzake de actuele situatie van die tijd. Van deze kaarten zijn mogelijk door de drukker F. Hessel uit Heerenveen gedrukte kopieën in zwart-wit gemaakt ten be hoeve van de publieke veiling. Samen met een zogenaamd verkoopboekje werden deze kopieën in de doos aangetrof fen. Na het drukproces heeft drukker Hessel dit juweeltje van kadastrale tekenkunst waarschijnlijk aan Polée gere tourneerd, die het zuinig voor ons heeft bewaard (fig. 11). Signatuur: op een tiental gedrukte kaarten die, zoals al werd genoemd, mogelijk zijn afgeleid van door Polée ver vaardigde gekleurde originelen, zijn wegen, wateren en ge bouwen door middel van verschillende soorten filering en arcering aangegeven. Op iedere kaart is het kaartnoorden afgebeeld door middel van een sobere noordpijl. Deze noordpijl werd met enige fantasie veelal wat verfraaid met onder andere een balletje, ovaaltje, slingertje, streepje of staart. Grenzen werden soms in vette lijnen getekend, nieu we grenzen in streeplijnen en muren van gebouwen soms met schaduwlijnen aangeduid. Kadastrale plans: uit drie "nota's" blijkt Polée's directe be moeienis met de kaartvervaardiging. Deze nota's zijn lijsten van geconstateerde gebreken aan vernieuwde veldplans, die door de tekenaars Frikke en Hoowy waren vervaardigd. Deze veldplans (de zogenaamde veldatlas) hadden door het gebruik te velde veel te lijden en moesten van tijd tot tijd Fig. 10. Detail van de 1 500-kaart van Akkrum. Onderzoek en studie Fig. 11. De belangstelling van Polée om on- Heerenlogement. derzoek te doen, zien wij al in zijn c j worden vernieuwd. Polée noteert ge breken als: "scheiding foutief, vaart niet duidelijk, huizen niet aange- peild". Een andere notitie laat zien dat hij zich daadwerkelijk bemoeide met de beschrijving van de plans. Hij no teert ten behoeve van de vernieuwing van de gemeenteplans van Utingera- deel de door de tekenaars te gebruiken letterhoogten: plaatselijke benamingen (Fransch rond 7 mm); dorpen en gehuchten (Schuinsch Battard 3 mm); weteringen, vaarten (Schuinsch Bat tard 1.5 mm). En als laatste opdracht schrijft Polée: "Op oude plans een rood kruis getrok ken en op den rechter bovenhoek in rood vermeld: vernieuwd in 1891" (een gruwel voor de archivarissen van kaarten). 60 1999-2 GEODESIA 'Scdtc ,t:.. iSrlrtetl <J i 5 C't)

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 10