Serie Digitale Fotogrammetrie (2) Basistechnieken in de Digitale Fotogrammetrie SERIE Kenmerkextractie, matching en grensdetectie photogrammetry, automation, theory fotogrammetrie, automatisering, theorie Wanneer men zich een beeld wil vormen van de auto matiseringsmogelijkheden en vooral ook de onmogelijk heden binnen de digitale fotogrammetrie, is het nuttig om te beschikken over enige achtergrondinformatie aangaande de werking van veel toegepaste algoritmen. Dit artikel wil inzicht bieden in de basistechnieken die ten grondslag liggen aan veel informatie-extraherende processen binnen de digitale fotogrammetrie. We beperken ons voornamelijk tot de low-level methoden, omdat zij de fundamentele basis vormen voor alle daar opvolgende verwerkingsstappen. Low-level technieken grijpen direct in op het digitale beeld. Er is alleen rudimentaire informatie over de beeldfunctie en het toepassingsdomein in verwerkt. Als gevolg van de groeiende behoefte aan geo-informatie in alle schaaltypen - zowel voor stedelijke als landelijke gebieden - zal ook de behoefte aan het fotogrammetrisch verwerken van beel den een sterk groeiende tendens te zien geven. Het valt te verwachten dat, door het steeds intensiever inschakelen van computertechnologie, het aantal niet gespecialiseerde gebruikers in de toekomst zal toenemen. Velen spreken in dit verband over "democratisering van de fotogrammetrie". Wanneer men in z'n organisatie digi tale fotogrammetrie wil invoeren, dan wordt men geconfronteerd met een breed scala aan vragen en keuzen. De aanschaf van type en soort instrumen tarium is zo'n belangrijke keuze. Een andere belangrijke vraag is: welke graad van automatisering kan worden bewerkstelligd. Laten we van begin af aan stellen dat men over de mate van de te behalen automatisering geen al te hoge verwachtingen mag koesteren. dr.ir. M. J. P. M. Lemmens, universitair docent GIS Technologie Subfaculteit der Geodesie, TU Delft. Toch kunnen de volgende fotogrammetrische processen thans in aanzienlijke mate geautomatiseerd worden uit gevoerd: bepaling van de inwendige en relatieve oriëntering; bepaling van corresponderende punten bij de triangula tie; vervaardiging van digitale hoogtemodellen (DHM's); vervaardiging van orthofoto's. Voorts is men in staat om langs semi-automatische weg grenzen en lineaire structuren, zoals wegen, te detecteren. Wel is het zo dat de algoritmen om grenzen en lineaire structuren te detecteren, thans nog weinig worden toege past in commercieel verkrijgbare software. Maar het zal niet lang meer duren voordat het zover is. Ten grondslag aan al deze methoden ligt een aantal basis technieken. Om een kijkje in de keuken te geven, willen we in dit artikel in globale vorm deze basistechnieken schetsen. We hebben deze daartoe opgesplitst in drie groepen: ken merkextractie, matching en grensdetectie. In het navolgen de besteden we afzonderlijk aandacht aan deze onder werpen. Kenmerkextractie Beeldkenmerken wahrin men vaak geïnteresseerd is voor bijvoorbeeld DHM-vervaardiging en kartering, zijn: gebiedjes met een hoge mate van textuur (contrast); hoekpunten van percelen; grenzen van percelen; lijnelementen, zoals wegen; homogene gebieden in het beeld. Textuurgebieden en hoekpunten zijn vooral interessant voor area-based matchingdoeleinden. Door gebiedjes in het beeld op te sporen met voldoende contrast, kan vooraf al worden nagegaan of een matchingpoging al dan niet zal slagen. Het principe van kenmerkextractie is dat gekeken wordt naar verschillen in grijswaarden van buurpixels in een bepaald gebied. Wanneer we willen weten of er vol doende textuur in eeh gebiedje aanwezig is, dan kunnen we de standaardafwijking van de grijswaarden bepalen. Daar 63 GEODESLA. KEYWORDS TREFWOORDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 13