A Kies Kwaliteit Kies Kontek de locatie van de grens bij benadering bekend is. Het be palen van de benaderde positie van grens kan gebeuren op aanwijzing van een operateur of door informatie uit andere bronnen te gebruiken, zoals bestaand digitaal kaartmateriaal waarbij bijvoorbeeld de omtrekken van huizen en wegen staan aangegeven, en hoogten bijvoor beeld afkomstig zijn uit laser-altimetrie; de vorm van de grens bij benadering bekend is; de grens in het beeld zichtbaar is in de vorm van grijs waardeverschillen; er zich niet al teveel verstorende en afdekkende elemen ten op en in de nabijheid van de te detecteren grens be vinden. Conclusies Het heeft geen zin om tijd en energie te stoppen in het ont wikkelen van nog verfijndere technieken om lokale grijs- waardesprongen op te sporen. Veel meer valt te verwachten van technieken om delen van het proces handmatig te laten verlopen, terwijl andere delen automatisch worden uitge voerd. Met name valt hierbij te denken aan het handmatig laten besturen van het hele proces door een operateur, ter wijl onderdelen algoritmisch worden opgelost. De rol van de operateur kan hierbij gedeeltelijk worden vervangen door gebruik te maken van aanwezige informatie, zoals di- KONTEK Zuid b.v. Lievekamplaan 16 Postbus 839 5340 AV OSS Fax (0412) 64 46 05 Tel. (0412) 64 43 30 KONTEK Lelystad b.v. Waagpassage 1 Postbus 331 8200 AH LELYSTAD Fax (0320) 23 20 63 Tel. (0320) 24 14 54 gitaal kaartmateriaal, CAD-modellen van de te detecteren objecten en digi tale hoogtemodellen, bijvoorbeeld af komstig uit laser-altimetrie. Summary Basic Digital Pho to gra rn m etric Techniques: Feature extraction, matching and boundary delineation For most users the basic techniques ap plied in digitalphotogrammetry remain concealed, as they are hidden in software black boxes. This article provides a glance at the basics, the many under lying feature extraction and matching methods used in digital photogramme- tric software packages. Furthermore, a considerable part of the article is con cerned with boundary delineation me thods, since they will become an impor tant part of photogrammetric software packages in the near future. 68 1999-2 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 18