Publiekrechtelijke Beperkingen Vrijwillige registratie, maar niet vrijblijvend land information, municipalities, practice keywords vastgoedinformatie, gemeenten, praktijk trefwoorden Voor burgers is de toegankelijkheid tot volledige informatie over de door overheidsinstanties opgelegde publiekrechtelijke beperkingen vaak zeer beperkt. In dit kader is op 1 januari 1996 de Tijdelijke Regeling Registratie Publiekrechtelijke Beperkingen in werking getreden. Deze regeling is bedoeld om gemeenten ervaringen te laten opdoen met het opzetten van een Openbaar Register. In dit artikel worden de achter gronden en organisatorische aspecten van deze registratie binnen de gemeente 's-Hertogenbosch behandeld. Voor men overgaat tot de aankoop van een onroerende zaak, zal men de mogelij kheden en beperkingen van het object moeten inventariseren. Op een perceel zijn begunstigende en be lastende besluiten van toepassing. Een voorbeeld van een begunstigend be sluit is een bouwvergunning. Daaren tegen vormt een belastend besluit een beperking voor het gebruik van de on roerende zaak. Belastende besluiten zijn publiek- of privaatrechtelijk van aard [2]. Privaat rechtelijke beperkingen worden in het kader van een individueel belang aan een rechtspersoon opgelegd en gere gistreerd in de openbare registers van het Kadaster. In dit verband moet on der meer worden gedacht aan erf dienstbaarheden. Vanuit het algemeen belang neemt de overheid besluiten die de nodige beperkingen opleggen aan de individuele burger: publiek rechtelijke beperkingen. De registratie van publiekrechtelijke beperkingen, die middels de wet- of regelgeving door de overheid wordt opgelegd, is momenteel niet wettelijk verplicht ir. S. M. E. C. Knispel, technisch medewerker bij het team Geo-Informatie van het Ingenieurs bureau 's-Herto genbosch. voor alle publiekrechtelijke beperkingen. Vanuit de wet wordt veelal de mogelijkheid geboden om na vaststelling een en ander te publiceren in de openbare registers. Er wor den daarbij geen restricties opgelegd aan de inschrijvings termijn. Publiekrechtelijke beperkingen die op basis van een wettelijke regeling kunnen worden ingeschreven of gesignaleerd in de bpenbare registers, zijn inzichtelijk ge maakt [1] (tabel 1).| Om een juist en volledig beeld te verkrijgen van de op een onroerende zaak rustende lasten, zal de burger bij alle op leggende instanties 'moeten informeren naar de rechtstoe stand. Opleggers van publiekrechtelijke beperkingen zijn Rijk, provincies, gemeenten en waterschappen. Afgezien van het feit dat deze wijze van gegevensinwinning arbeids intensief is, is de kwaliteit van de gegevens zeer divers. Dit draagt niet bij aan de rechtszekerheid van de burger. Om de rechtszekerheid bij transacties van onroerende zaken in zichtelijker te maken, heeft: de Ravi in het begin van de negentiger jaren vobrgesteld om alle publiekrechtelijke be perkingen op te nejnen in de Administratieve Kadastrale Registratie (AKR). |Na het opstarten van een pilotproject hebben de VNG enihet Kadaster in 1996 een projectvoor stel aangedragen, waarin de basis voor een wettelijke rege ling werd vastgelegd [3]. In dit kader is de Tijdelijke Rege ling Registratie Pubjiekrechtelijke Beperkingen in werking Fig. 1. Besluitvorming in de gemeente raad. GEODESIA 1999-2

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 19