getreden. De tijdelijke regeling is primair bedoeld om ge meenten ervaring te laten opdoen met het opzetten van een openbaar register voor publiekrechtelijke beperkingen. Binnen de gemeente is er één aanspreekpunt, waardoor de rechtspositie van de individuele burger inzichtelijker wordt. De burger heeft hierdoor een vollediger beeld van alle rechten en plichten die op een onroerende zaak rusten. Voor de gemeentelijke overheid kan de centrale registratie van publiekrechtelijke beperkingen een ondersteunende rol vervullen tijdens de planontwikkeling. In het kader van de tijdelijke regeling worden de onder staande publiekrechtelijke beperkingen geregistreerd: Onteigeningswet raadsbesluit inzake onteigening; koninklijk besluit inzake onteigening. Gemeentewet bekostigingsbesluit inzake baatbelasting; besluit inzake baatbelasting; besluit inzake bouwgrond- en baatbelasting. Monumentenwet een aanwijzing als beschermd stads- of dorpsgezicht. Gemeentelijke mo n urnen ten vero rden i ng aanwijzing tot monument. Tabel 1. Overzicht publiekrechtelijke beperkingen. 70 Besluit inzake onteigening In het kader van de planontwikkeling wordt de onteigeningswet vaak ingezet als beleidsinstrument [4]. Hierbij gaat het volledig eigendomsrecht van alle in het besluit opgenomen percelen vrij van alle lusten en lasten over op de nieuwe eigenaar: de gemeente. Bij een onteigeningsprocedure is er sprake van een gelede besluitvorming. Dit houdt in dat de besluitvorming gefaseerd verloopt. In eerste instan tie wordt een raadsbesluit genomen (fig. 1) en vervolgens een Koninklijk Besluit. Binnen twee jaar na dagteke ning van het Koninklijk Besluit moet de grond via minnelijke verwerving of dagvaarding in het bezit zijn van de onteigenaar. Uiteindelijk toetst de rechter of aan de formele vereisten van een administratieve procedure is vol daan. Hierna wordt een vordering in- 1999-2. GEODESIA Publiekrechtelijke Beperkingen Algemene plaatselijke verordening Belemmeringenwet Privaatrecht Belemmeringenwet Landverdediging Boswet Deltawet Gemeentewet* Grondwaterwet Herinrichtingswet Oost- Groningen Huisvestingswet Landinrichtingswet Luchtvaartwet Mijnwet Model-vestigingsregeling kleine kernen Monumentenverordening* Monumentenwet* Natuurbeschermingswet Onteigeningswet* Besluit maatregelen tegen geluidshinder Besluit inzake herplantplicht Stuk inzake gedoogplicht Stuk inzake gedoogplicht Besluit inzake kapverbod Besluit inzake schuldplichtigheid Besluit inzake baatbelasting Besluit inzake bouwgrondbelasting Besluit inzake gedoogplicht Stuk inzake plan vaststelling Besluit tot verordening Besluit inzake splitsingsvergunningsvereiste Besluit inzake onttrekken, omzetten, of samenvoegen van woonruimte Stuk inzake landinrichtingsrente Landinrichtingsplan Aanpassingsplan Bouwverbod Besluit tot aanwijzing luchtvaartterrein Stuk inzake machtiging Besluit inzake vestigingsverbod Besluit inzake aanwijzing monument Voornemen tot aanwijzing Besluit aanwijzing monument Besluit inzake beschermd stads- en dorpsgezicht Aanschrijving tot beschermd natuurmonument Overwegingsbeschikking Verbod op bepaalde handelingen Raadsbesluit tot onteigening Koninklijk Besluit tot onteigening Ontwerp modelkeur Plassenverordening Provinciale Monumenten verordening Reconstructiewet Midden- Delfland Verkeerswet tegen lintbebouwing Waterstaatswet Wegenverordening Wegenwet Wet beschikbaar blijven van goederen Wet Geluidshinder Wet inzake lucht verontreiniging Wet op de Ruimtelijke Ordening Wet op de stads- en dorpsvernieuwing Wet op de Telecommuni catievoorzieningen Wet Voorkeursrecht Gemeenten Woningwet Besluit inzake onderhoudsplicht waterkeringen Besluit inzake verbodsbepalingen waterkeringen Besluit tot onderhoudsplicht wateren Besluit verbodsbepalingen betreffende wateren Besluit inzake bouwverbod Besluit inzake voornemen aanwijzing monument Stuk inzake reconstructierente Stuk inzake plan vaststelling Besluit inzake bouwverbod Besluit inzake verzwaard bouwverbod Besluit inzake bijdrageplicht Besluit inzake gedoogplicht Stuk inzake gedoogplicht Besluit tot aanschrijving Besluit inzake bouwverbod Besluit inzake onderhoudsplicht Besluit inzake bijdrageplicht Bevel buitengewone omstandigheden Gedoogverplichting Stuk inzake gedoogplicht geluidsmeting Stuk inzake gedoogplicht geluidsmeting Besluit inzake gedoogplicht Voorbereidingsbesluit Bestemmingsplan Stadsvernieuwingsplan Leefmilieuverordening Besluit inzake gedoogplicht Besluit inzake voorkeursrecht Besluit tot aanschrijving Besluit tot onbewoonbaarverklaring Van toepassing op de tijdelijke regeling

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 20