Voor een systematische opslag van brondocumenten zijn echter de nodige aanpassingen noodzakelijk. Er zullen dui delijke afspraken moeten worden gemaakt over de vereiste kwaliteit van brondocumenten. Dit houdt in dat voor het archiveren van gemeentelijke besluiten de betreffende ka dastrale gegevens en de adressen moeten worden opgeno men in de database. Een ander aandachtspunt is de tijdige aanlevering van een volledige set gegevens. Bestaande pro cedures zullen zonodig moeten worden herzien. Deze aan vullende werkzaamheden zullen de bestaande werkproces sen vertragen en hebben uiteraard financiële consequenties voor de diverse gemeentelijke afdelingen. Evaluatie Op basis van de implementatie van de Tijdelijke Rege ling Publiekrechtelijke Beperkingen binnen de gemeente 's-Hertogenbosch kunnen de volgende conclusies worden getrokken: voorwaarde voor de invoering van de Tijdelijke Regeling Publiekrechtelijke Beperkingen binnen de gemeente is dat iedere gemeentelijke afdeling haar medewerking ver leent en dat een en ander goed wordt gecoördineerd; de registratie van publiekrechtelijke beperkingen neemt veel tijd in beslag in verband met de koppeling van kadastrale gegevens, in het bijzonder in de initialisatie- fase. De gemeentelijke afdelingen zullen middelen moe ten inzetten om de kwaliteit van de gegevens te kunnen garanderen; met de komst van een registratiesysteem worden kosten gemaakt. De gemeentelijke afdelingen zullen de kosten hiervoor jaarlijks moeten reserveren in hun begroting. Het is immers de taak van de overheid om de dienstverle ning aan de burger te verbeteren door het verstrekken van vastgoedinformatie; de kwaliteit van de registratie is afhankelijk van de admi nistratieve organisatie binnen de gemeente. Bij een com plexe organisatiestructuur is de toegankelijkheid tot de juiste gegevensbronnen slecht. In dit verband is een ver beterde ontsluiting van de gemeentelijke gegevensbron nen zeer gewenst. Daarnaast dienen richtlijnen te worden opgesteld voor het tijdig aanbieden van gemeentelijke brondocumenten; in het kader van de Tijdelijke Regeling Publiekrechtelijke Beperkingen worden geen verplichtingen opgelegd aan participerende partijen. Gemeenten kunnen niet aan sprakelijk worden gesteld voor de levering van gegevens aan het Kadaster. Zolang de kwaliteit van de gegevens te wensen overlaat, leidt de registratie van publiekrechte lijke beperkingen niet tot voldoende verbetering van het rechtsverkeer; voor een juiste koppeling tussen adressen en kadastrale gegevens dient de kwaliteit van beide gegevenssets over een te komen. Eerste prioriteit is de koppeling van het adressenregister met het kadastraal informatiesysteem. Vervolgens kunnen de adresgegevens worden gerelateerd aan de kadastrale percelen; aan de levering van gegevens aan het Kadaster zijn geen restricties verbonden. Gemeenten mogen zelf invulling geven aan de naamgeving van de soort beperking en het gemeentelijk brondocument. Om dat er in de praktijk geen richtlijnen zijn, is het noodzakelijk om ten be hoeve van de uniformiteit hiervoor landelijk richtlijnen op te zetten. Duidelijke richtlijnen dragen im mers bij aan de dienstverlening naar de burger; voor de bijhouding geldt dat de ge meentelijke afdelingen aansprakelijk worden gesteld voor de kwaliteit van de registratie van publiekrechtelijke beperkingen. Een centraal registra tiesysteem is een vereiste voor het raadplegen en controleren van de gegevens. De huidige informatie voorziening binnen de gemeente zal hierop moeten worden afgestemd, waarbij de nodige technische aan passingen behoren; met het oog op de wetgeving en de ontwikkeling van plannen is het van belang om snel inzicht te kunnen krijgen in de rechten en plichten op particulier en openbaar terrein. Af hankelijk van de toekomstige wen sen en behoeften zal met het oog op de verschillende doelstellingen van de gebruikers in het vastgoedsys teem koppelingen moeten worden gelegd tussen de verschillende gege venssets. Onderscheid kan worden gemaakt tussen kadastrale gegevens en gemeentelijke besluiten. Deze koppeling draagt bij aan een toe name van de efficiency binnen de organisatie. Wellicht wordt de centrale registratie van publiekrechtelijke beperkingen binnen de gemeente pas echt succes vol als de besluiten via de kadastrale registratie worden gekoppeld aan het post- en archiefsysteem. Voor een ver beterde ontsluiting van vastgoedinfor matie is het scannen van brondocu menten een oplossing. De koppeling van gescande besluiten aan de kadas trale registratie leidt niet alleen tot een verbeterd inzicht in de politieke be sluitvorming van publieke organen, maar zorgt tevens voor een betrouw baar beeld van de werkelijkheid. Summary Public restrictions Citizens are confronted with bad access to data of public restrictions imposed bij 74 1999-1 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 24