Interview met Dick van de Velde, voorzitter VNBG ^VNBG INTERVIEW Geodesia sprak met Dick van de Velde, directeur van Grontmij Geogroep en voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie en geo- informatie, de VNBG. Wat was de reden tot oprichting van de vereniging, "Hoewel de geodesie een kleine wereld is, opereerden de verschillende bedrij ven tien jaar geleden erg zelfstandig. Ze klopten bijvoorbeeld steeds afzon derlijk aan in Den Haag. Het vakge bied was erg verstrooid en het ontbre ken van een gezamenlijke visie leidde tot een lastige situatie die de onderlin ge verstandhouding ook niet ten goe de kwam. De geodetische bedrijven spraken nauwelijks met elkaar. Tot de oprichting van de VNBG is in die tijd besloten met als doel de gezamenlijke belangen in de geodetische sector rich ting overheid beter onder één noemer te kunnen brengen. De directe aanlei ding was de privatisering van het Ka daster en de oprichting van onder an dere de "B6". Als primair doel van de vereniging zie ik vanzelfsprekend het behartigen van de belangen van de leden. In de twee de plaats denk ik aan het bevorderen van de kennis van de geodesie in de breedste zin van het woord. Uitgangs punt daarbij blijft dat we om veel te kunnen bereiken - elkaar niet moeten bevechten, maar juist op een intensie vere manier met elkaar moeten samen werken. Er speelden al langer bedrij ven met dat idee, maar je zou kunnen zeggen dat de privatisering van het Kadaster deze samenwerking heeft versneld. Inmiddels zijn er ongeveer veertig bedrijven bij de vereniging aangesloten". Hoe keken bedrijven en overheid in eer ste instantie tegen de VNBG aariï "De oprichting van de VNBG leidde wel tot enig wantrouwen aan de kant van de overheid. Ze waren daar bang dat wij bij elkaar zouden gaan zitten om onderlinge prijsafspraken te ma ken waar de klant vervolgens de dupe van werd. Prijsafspraken zijn bij de wet verboden en je kunt er als vereni- Irwin van Hunen, redacteur, en Karien Ris, freelance redacteur. Dick van de Velde. ging niet aan beginnen je daarmee bezig te houden. Ge lukkig heeft dat zicfh tot nu toe nog niet gemanifesteerd. De VNBG is eed branche-organisatie en daarnaast een soort consumenteiibond. We hebben een Toeziend Bureau dat niet aan een bedrijf gelieerd is. Het ziet erop toe dat de aangesloten bedrijnen kwaliteit leveren. Daarnaast kan het bureau de leden assisteren in geval van conflicten met een klant. Onafhankelijke mensen helpen dan zoeken naar een oplossing. Ik zie duidelijk de tendens dat het vakgebied min of meer wordt afgebouwd, j Omdat deze ontwikkeling in de eerste plaats bij de overhejd ligt, is het maatschappelijke draagvlak van het geodetisch werkgebied ook al niet erg groot. Juist in zo'n situatie heb je behoefte aan een vereniging die de ge meenschappelijke belangen kan behartigen". Op welke manier gaat de VNBG om met concurrentie van de overheid "Er zijn stapels rapporten geschreven over de overheid en haar positie in de rharkt. Over het algemeen denk ik dat we van de concurrent^ van de Rijkswaterstaat en het Kadaster niet zoveel te vrezen hebben. Wat men onderschat en waar ook nauwelijks ovdr wordt gesproken, zijn de gemeenten die steeds meer bedrijfsmatig moeten gaan opereren en zich noodgedwongen moeten gaan aanbieden in de markt. Er wordt veel gesproken over het Kadaster en de Rijkswater staat, terwijl ook andere diensten steeds meer proberen een graantje in de markt mee te pikken. En dan is er nog iets: de overheid zou gemakkelijk een con current van je kunnen zijn, maar ik zie dat niet zo. Ik moet toegeven dat dat mjsschien komt doordat ik bij Grontmij Geogroep zit. Ik kin me voorstellen dat de situatie heel anders ligt als je e^n klein landmeetbedrijf hebt en het Kadaster zet bijvoèrbeeld het uitbreidingsplan voor de plaatselijke gemeente uit. Maar dit is niet alleen een pro bleem van ons vakgebied, want in feite kampt de hele inge nieurswereld met hetzelfde euvel. Gemeenten proberen langzaam maar zekér wat meer marktgericht te opereren. De problemen die hierdoor ontstaan voor het bedrijfsleven, zie je overal terugkomen. Waar natuurlijk een hele discussie momenteel over aan de gang is, is de openbaarheid van gegevens. In ons land zijn veel gegevens immers nog steeds in het bezit van de over heid. Als je kijkt nagr Amerika, zie je dat er al veel produc ten op de markt kojnen, die gerelateerd zijn aan deze ge gevens. Omdat wij in Nederland nog steeds erg veel waarde hechten aan privacy [en eigendom en de discussie daarom trent nog in volle gang is, komt dat hier nog niet echt van de grond. In het rapport van de commissie-Cohen staat wel dat het Kadaster nojoit eindproducten, maar slechts half fabrikaten mag leveren. Maar als de overheid alle zeggen- 77 GEODESIA

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 27