1999-2 GEODESIA schap over de databases heeft, ontstaat er natuurlijk een heel andere situatie". Hoe verklaart u het feit dat de overheid zich terugtrekt met als gevolg dat er steeds meer werk op de markt komt en ze zich tegelijkertijd juist als concurrent op die markt presen teert "Er is een groot verschil tussen de situatie waarin we zaten toen er met de GBKN werd begonnen en de huidige omstandigheden. De overheid begint langzaamaan op een andere manier te denken. Er is gigantisch veel gebeurd bij de overheid, de afgelopen tien jaar. Zo zie je dat veel land meetkundige diensten van gemeenten en provincies zijn af gebouwd en dat gekeken wordt welke taken ze kunnen uit besteden. Het is waar dat de wat grotere gemeenten zich meer en meer gaan profileren. Maar over hoeveel gemeen ten praat je dan? Dat aantal is naar mijn mening niet marktbedreigend. Als je kijkt naar de positie van de overheid op het gebied van kaartvervaardiging, zijn er in de wereld rwee uitersten waar we van kunnen leren. In Engeland heeft de overheid de kaartvervaardiging helemaal op zich genomen, terwijl in Japan juist het bedrijfsleven kaarten op de markt brengt. Het moge duidelijk zijn dat onze voorkeur naar het laatste uitgaat. Maar zo is Nederland natuurlijk niet geformeerd en zulke grootschalige veranderingen voer je niet zomaar door. De Grootschalige Basiskaart van Nederland is klaar en daar liggen geen grote projecten meer. We zitten op dit moment alleen nog in de bijhoudingsfase en die wordt door het Kadaster verzorgd. Wij kunnen ons alleen nog bezighou den met datakoppeling. In een verzelfstandigde Topografische Dienst is ook het be drijfsleven geïnteresseerd, ook al rijst daar snel de vraag: wat kost het en wat brengt het op? En, ook niet onbelang rijk: aan welke verplichtingen moet ik als bedrijf dan gaan voldoen? Ik weet dat er een aantal bedrijven is, dat heeft aangegeven belangstelling te hebben voor de Topografische Dienst. Ik kan daar op dit moment alleen nog weinig over zeggen. Zo zie je dat wij toch langzaam richting de Japanse denkwijze groeien, wat dit betreft". Hoe komt het dat GBKN-kaarten niet risicodragend op de markt worden gebracht? "De overheid heeft al veel taken afgestoten. Het is allang niet meer zo dat ze beschikt over grote kaartenfabrieken. De productie van dat soort dingen wordt al langere tijd in de vrije markt gedaan. De reden dat het bedrijfsleven zelf de kaartvervaardiging niet in handen neemt, is omdat in de jaren tachtig het besluit is genomen dat door het Kadaster te laten uitvoeren. Vergeet niet dat we nu al ruim twaalf jaar verder zijn. Als deze ontwikkelingen nu zouden plaats vinden, zou het meer voor de hand liggen dat bedrijven het overnamen. Ik ben ervan overtuigd dat er binnen niet al te geruime tijd bedrijven komen, die satellietdata op de markt brengen. Een ander aspect is dat het maken van een grootschalige basiskaart ontzet tend veel geld kost. Stap daar als on dernemer maar eens in. Je gaat dan een product maken, waarvan je nooit kunt verplichten dat het wordt afge nomen. De overheid kan zeggen dat je product niet goed genoeg is en kan het dan zelf fabriceren. Al kost het in eer ste instantie drie keer zoveel geld, het Is mogelijk. Het nadeel is in zon geval dat het marktmechanisme niet werkt. In een normale concurrentieverhou ding werkt dat anders. Als je met een product op de markt komt, dat kan worden bedreigd door een instantie die het wil produceren, ongeacht wat het kost, dan kun je er beter tweemaal over nadenken. Als ik een parfum op de markt kan brengen, waar ik geen verantwoording voor de winst- of ver liesrekening hoef af te leggen, dan win ik elke markt! Daar hoel je niet bang voor te zijn". Niet elk bedrijf kan lid worden van de VNBG. Er worden be paalde eisen gesteld aan de omzet en de knowhow van een bedrijf dat in aanmerking wil komen voor het lidmaatschap. Er moet bijvoorbeeld minimaal één hbo-er in dienst zijn, wil de vereniging lidmaatschap overwegen. Er gelden aparte voor waarden voor geassocieerde leden. Zij zijn geen volwaardig lid en betalen minder contributie. Voor de exacte gegevens kan men terecht bij de VNBG, Postbus 105, 3958 ZV Ame- rongen. Hoe komt het dat openbare aanbesteding in de geodetische wereld zo weinig ge bruikelijk is? "In ons vakgebied is dat eenvoudigweg niet zo bekend. Er wordt relatief wei nig werk openbaar aanbesteed. Het gebeurt wel vaak dat er sprake is van meervoudig onderhandse aanbeste ding. Daarbij worden dan bijvoor beeld vijf voorkeursbedrijven verzocht een offerte te doen uitkomen. In Europese context is dat anders. Ieder een kan zien wanneer er projecten zijn en kan zich daarvoor aanmelden. Na tuurlijk spreek je dan over de wat gro tere bedrijven. De oorzaak van het feit dat er zo wei nig openbaar wordt aanbesteed, ligt voor een deel bij de opdrachtgevers die daar over het algemeen behoudend in zijn. Aanbesteden is in ons vak nog niet zo oud als in andere vakgebieden. 78

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 28