CD-DOM f. i 1 Vastgoedinformatie in 4D VERSLAG De Utrechtse Dom van alle kanten bekeken Tegenwoordig zijn we al heel wat ge wend op het gebied van visualisatie in 3D waarmee wij ons een ruimtelijk beeld kunnen vormen van de werke lijkheid. Gelukkig maar, want een platte kaart, al of niet nauwkeurig in x- en y-coördinaten vastgelegd, geeft geen enkele indicatie over de hoogte of diepte van een terreinsituatie. Daar voor dient ook de z-waarde te worden bepaald om vervolgens een model van het terrein te kunnen vervaardigen. Maar dat is dan altijd nog een mo mentopname. Mede op initiatief van de Dienst Stads ontwikkeling van de gemeente Utrecht, en steun van de Mondriaan- stichting en de stichting EPN (Elec tronic-highway Platform Nederland) komt nu ook een weergave met een "vierde dimensie" in zicht: de factor tijd. Een sprong, vergelijkbaar met de verandering van de afbeelding van de aarde in een plat vlak naar die op een bol. Deze wetenschappelijke sprong werd van een dusdanige importantie geacht dat bij de eerste presentatie Theo Scheele, redacteur. Reconstructies in Europa ,-MÖ; Lk.tf .jJ daarvan kardinaal Simonis te hulp werd geroepen. Een meer aardse reden was cjat de eerste proeve van deze techniek de historische weergaye betreft van de Domkerk in Utrecht waarvan Simonis' voorgangers de grondleggers waren. Ooggetuigeverslag Uytrecht den 2 Augusti. Gisteren avont ten half achten ont- stont hier een scf rickelick onweer, dat tot half negen toe duurde; doch het s imste was gedaan in een quartier-uurs: den hemel stont gedurlgh in licht en vlam, en 't was schrickelick den donder en vreeselycke winden te hooren, dat versletwiedt met het nederstort toornen, dat ieder :n van schoorsteenen, daecken, gevels ende een ongemeene verbaestheyt aenbracht, en dat heeft veele aertbevingh doen spreecken: de kerek van den Dom tot het choo al onder de voet a toe lagh met pylaren en al ten half achten s een pynhoop, sonder dat de Domktoorn eenigsints beschadigt is. (Uit de Oprechte Haerlemse Saterdaegse Courant van 4 Augustus 1674.) Door bundeling van krachten van specialisten op het ge bied van archeologie, historie, bouwkunde en informatica- techniek is het gelukt de geestelijke omgeving van het Domplein ruimtelijk en in tijd gemeten, zodanig op een cd-rom vast te leggen, dat een boeiende wandeling door de tijd - van 280 na Chr. tot heden (eigenlijk gisteren) - mogelijk is geworden. "Cd-Dom" is dit eerste schijfje ge noemd; het werd, op 3 december 1998 officieel aan de kardinaal aangebonden. Uit de cd-Dom galt onder andere te leren dat ene Willi- brordus zich omstreeks 690 vestigde in Utrecht en direct begon met het stichten van twee kerken (toe maar)de Sint Salvatorkerk en de Sint Maarten kerk (later Heilige Kruis Kapel genoemd). Onbedoeld werden deze kerken later el- kaars concurrenteln. Omdat de Salvator alsmaar groeide en uitbreidde (zowel in de hoogte als de breedte), dreigde de Heilige Kruis Kapiel te moeten wijken. Dankzij de vasthou dendheid van de kanunniken van die laatste kerk ging dat echter steeds niet door en moest de Grote Kerk zijn heil in andere richtingep zoeken. De kanunniken hielden steeds moedig stand tegen de geloofsgenoten. Pas in 1826 legden zij het loodje. Hun kerk moest wijken voor verkeersmaat regelen van de stad Utrecht. De cd-Dom geeft die strijd van continue groei en verande ring op het Dorpplein op een boeiende wijze weer. De strijd tussen de grote kerk en dat kleintje is duidelijk te volgen door aanklikken van die laatste in verschillende perioden. Zo zijni trouwens alle aanwezige bouwwerken af zonderlijk oproepbaar, waarna ze zich en stuk voor stuk, 81 GEODESIA SPECTRUM SOFTWARE DOMPLEIN in UTRECHT VAN 250 TOT IIEDEN

(NGT) Geodesia | 1999 | | pagina 31